HARİCİ HARD DİSKİMİ AÇAMIYORUN

HPQ-User
04-06-2009, 17:13   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DENİZ22 sormuş:
Seagate marka 1 terebayt Harici hard diskimi öncesinde kullanabilmeme rağmen şu anda açamıyorum. Hard diski bilgisayara takınca donanımı algılıyor. Bu algılama yanlız biraz geç oluyor. İlk takıldığında yeni donanım bulunduğnu, bu donanımın ne olduğunu ve kullanıma hazır olduğunu uyarı şeklinde iletiyor.  Yanlız hard disk takıldığında bilgisayar çok yavaşlıyor.  Yaklaşık 10 - 15 dakika sonra bilgisayar hard diski E yada F olarak görüyor ancak içeriğine ulaşılamıyor. Kısa yol sağ tuşu ile açılan dialog kutusunda aç, araştır, biçimlendir kullanılamıyor. Bunları kullanırken cihaza ulaşılamadığı G/Ç... cihaz hazır değil gibi uyarılar veriyor. Özelliklerine bakmak istediğimde ise kapasiteyi 0 byet gösteriyor. Burada dikkatimi çeken dosyalama biçiminin RAW olduğunu göstermesidir. Ayrıca içeriğe DOS ortamında da ulaşamadım CONVERT ve chgdsk uygulamalarıda sonuç vermedi.
*Ben bu hard disk içeriğine nasıl ulaşabilirim?
*İçeriği o kadar önemli değil nasıl biçimlendirebilirim?
*Sorun dosyalama sisteminde ise RAW dosyalama sistemini hangi sisteme nasıl çevirebilirim?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Casper dizüstü bilgisayar  XP yüklü tam donanımını bilmiyorum ancak diğer bir çok bilgisayarda da denedim Harici hard diski açamadım.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022)

DaRWeLL
04-06-2009, 17:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj

-bu zararlı bir yazılımdan olabilir.öncelikle güvenli bir antivirüs ile tarama yapın.eğer virüs temizlenirse zaten biçimlendirebilirsiniz.
-eğer sorun donanımsal ise hemen teknik servise başvurun.zaten verilerimi kurtarmak istiyorum derseniz büyük ihtimal kaybınız olmayacaktır.

bence virüs olma ihtimali daha yüksek..

akicom
04-06-2009, 17:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
361 mesaj

1Tb önemli bir boyut bunu kullanmak iyi birşey tabii ki fakat genelde auotorun.ini diye bir virüs giriyor bu dünyanın %90'ında var Nod32 son sürümü ile bu ve bunun gibi virüslerden kurtulabilirsiniz

Banned
04-06-2009, 17:31   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sorun harddiskten çok sisteminizden kaynaklanıyor gibi. Muhtemelen ya sistem yeterli gücü sağlamıyor, ya anakart sürücülerinizde proplem var yada kullandığınız windows veya yazılımlarda. Başka bir MASAÜSTü sisteme taksanız eminim harddisk sorunsuz çalışacaktır.

Mustafa@PC
04-06-2009, 17:33   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1.USB,Chipset sürücüleri sorunsuz ve güncel olarak yüklümüdür ?

2.Sistemi güvenlik programıyla taratınız mı ?

3.Bilgisayarım sağ tık-yönet/disk yönetimi/burda hdd'yi biçimlendirmeyi denediniz mi ?

Bilgisayara hdd'yi bağlayın,güvenli modda:

*Combofix'i çalıştırın(hdd bağlı olsun).

*Başlat/çalıştır/chkdsk F: /f yazıp enterlayın (burdaki "F:" sürücü harfi).

*Ardından Bilgisayarım sağ tık-yönet/disk yönetimi/burda hdd'yi biçimlendirmeyi deneyin.

Tabi bundan önce ilk iki soruya olumlu cevap vermeniz gerekiyor...