Hazırlanın... Pazartesi günü saldırı var!

CHIP Online
18-11-2008, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Güvenlik uzmanlarından ciddi uyarı: Gelecek Pazartesi günü virüs saldırıları doruğa ulaşacak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Hazi ... ldiri-var_9631.html

Güvenlik uzmanları, yediden yetmişe tüm bilgisayar kullanıcılarını gelecek Pazartesi için uyardı: Virüs salgını tarihinin doruk noktasına 24 Kasım günü ulaşacak!!

Dünya çapında 500.000 bilgisayardan alınan virüs ve trojan bilgilerinin sonuçlarını dikkate alan PC Tools'un güvenlik uzmanları, 24 Kasım tarihinde trojan ve virüs salgınının gelmiş geçmiş en büyük rakamlara ulaşacağını bildirdiler.

2007 yılında Amerika'da 3 gün bayram olarak ilan edilen Şükran gününde müthiş bir trojan salgını yaşanmış ve bir çok kullanıcının kredi kartından kişisel bilgilerine özel dosyalarına kadar bir çok belge hackerların eline geçmişti.

Uzmanlar yaklaşan Noel ve gelecek hafta yaşanacak olan şükran günü öncesi internetten alışveriş istatistiklerinin hızla arttığının görüldüğünü ve tahminlerin bunun üzerine yapıldığını belirttiler.

Hackerlar özellikle kredi kartı ve kişisel bilgilerin çalınması amacıyla siteyi ve site üzerinden bilgisayarı yoğun bir trojan saldırısına maruz tutuyorlar. Bu saldırı sonucunda meşgul olan sunuculardan faydalanarak istediklerini alıp gidebiliyorlar.

Uzmanlar bu yıl internet üzerinden Noel alışverişi yapacak olan kullanıcıları uyarırken bu rakamın geçtiğimiz yılın %15 üzerine çıkacağı düşüncesindeler.

Tüm konu: Hazırlanın... Pazartesi günü saldırı var!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: nternet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Hiper£l£v£nKids
18-11-2008, 16:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

En iyisi Pazartesi Pc'yi açmayım

Barış
18-11-2008, 16:28   |  #3  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

tmm dır :D pazar gecesi antivirüs siliyim güvenlik duvarını kapatıyım bakalım varmı bi gelişme :)

kalamarr
18-11-2008, 17:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj

linux kullanıyorum ve kafam rahat.

Fattur
18-11-2008, 19:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

kalamarr linuxta virüs yok diye bir kural yok hatırlatmak isterim.ayrıca linuxtaki güvenlik açıklarının sayısı tam olarak bilinmemekte.Kafan rahat olmasın.Belki de şu anda senin bilgilerini çalıyorlar ama senin haberin yok..

onlineTR
18-11-2008, 20:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj
enes39
En iyisi Pazartesi Pc'yi açmayım
çok haklısın enes..Beğendim

hiko91
18-11-2008, 20:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

kaspersky ve avira ile ıcım gayet rahat ama biraz daha dıkkatlı olcam

kalamarr
18-11-2008, 20:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
Fattur
kalamarr linuxta virüs yok diye bir kural yok hatırlatmak isterim.ayrıca linuxtaki güvenlik açıklarının sayısı tam olarak bilinmemekte.Kafan rahat olmasın.Belki de şu anda senin bilgilerini çalıyorlar ama senin haberin yok..
o zaman linuxte eskiden beri bilinen ve hala kapanmayan bir açık söyle!!! linuxte açıklar keşfedildiği zaman en kısa sürede kapatılır. ama sevgili microsoft, windows'un bazı açıklarını bilinmesine rağmen yıllarca bekletir sonra yamasını çıkarır. hatta bazı açıklarını sadece yeni sp'ler çıkana kadar bekletir. tabi bunun nedeni antivirüs vb. işlerde çok para dönmesi ve microsoft bu nedenle aslında bilerek windowsları sakat bırakması da olabilir.
senin çok sevdiğin microsoftçuğun bile vistada , linuxte yıllardır kullanılan teknolojileri koymadı mı? internette  arat hangi linux kullan kaç kişi virüs vb sorun yaşamıştır? linux'e uygun olarak yazılan virüslerin çoğu zaten güncel olan 2.6 linux çekirdeğinde çalışmaz. merak etme senin o çok sevdiğin microsoftçuğun senin tüm bilgilerini istediği anda çalabilir. şuanda milyonlarca windows kullanan insanın bilgisiyle birlikte senin bilginde microsoft sunucularına akıyor. bu bilgilerin ne olduğunu sadece microsoft bilir. virüse mirüse gerek yok. bir windows'un olsun yeter.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 18 Kasım 2008 20:30
panda34
19-11-2008, 00:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Fattur
İnternette girmediğim site kalmadı en kötüsüne virüslüsüne kadar ,
Firefox kaç kere saldırı diye uyardı yinede girdim siteye hiç birşey olmadı ...
Ubuntu Linux kullanıyorum .. benimde kafam rahat .
Linux'ta açık olsa bile bir kere sistem farklı ,
Kullanıcı hesapları ile .. sistem bağımsız .
Kullanıcı hesabına virüs girse bile .. giremezde zaten
sistem etkilenmiyor
Linux'ta sadece yüklediğiniz programlara dikkat etmeniz gerekli ,
Tanınmadık ve Güvenilirliği belli olmayan yerlerden program yüklemeyeceksiniz .
Root şifrenizi girerken iki kere düşüneceksiniz .

Ayrıca Bilgisayarda trojan olup olmadığını belirleyen bir faktör vardır
Modem'inizin data ışığı interneti kullanmadığınız halde
ikide bir yanıp sönüyorsa bilinki bilgisayarınızda trojan vardır ,
ama modem'de aktivite yoksa dış dünya ile bağlantı yoktur zaten ,
bilgilerinizde çalınmıyordur ...

omer_6134
19-11-2008, 00:47   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Tartışıyoruz: İnternet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tabikide güvenilir bir site olması gerekir. (Hepsiburada.com gibi..)
Önüne gelen siteye her bilgini vermezsin olur biter.

cino1623
19-11-2008, 07:44   |  #11  
Üye
96 mesaj

Dikkatli olmak gerekir.Tedbiri elden bırakmamak gerekir.

selimhun
19-11-2008, 10:52   |  #12  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Bu  olay  eğer gerçekleşecek olursa ...Güvenlik programlarını test etmek için iyi bir fırsat....Avira Premium kullanıyorum...Herhelde  2 yıl oldu....Hiçbir sorunla karşılaşmadım..24 Kasımda da  ...özel hiçbirşey  yapmayacağım...Görelim bakalım  Avira  ne kadar  güçlüymüş.!!!!Dayanamazsa   ...siler  ...atar....başka alteranatiflere bakarız.

Bence herkes  bu  gelişmeyi güvenlik programlarını test etme fırsatı olarak değerlendirsin..!!!

bilgi_çağı
19-11-2008, 14:02   |  #13  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Bende KİS ve Zone alarm ı deneme fırsatı yakalayacağım, iyi de geçne senede olmuştu, öyle hatırlıyorum, ama bir şey olamdı sadece KİS kullanıyordum. Anti-virüs yazılımını "selimhun" unun dediği gibi test etmek için iyi bir fırsat o kadar para veriyoruz, ya da güveniyoruz anti-virüs yazılımlarına bakalım hangileri başarılı olacak, eğer bu saldırılar karşısında başarılı olamyacaksa ben de ne yapayım böyle bir yazılımı, bir daha asla kullanmam. Kötü günde (böyle günde)yazılım bilgisayarı korumayacaksa, ben ne yapayım böyle bir koruma yazılımını, alsınlar başlarına çalsınlar.

onlineTR
21-11-2008, 15:36   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

hazırlanan var mıKahkaha?

liquidwamp
22-11-2008, 01:16   |  #15  
Taze Üye
9 mesaj

bilgisayarı açın ama nete girmesin makina bence.

Toxic
28-11-2008, 22:25   |  #16  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

güvenilen sitelere girilmeli

I Love GS
28-11-2008, 23:25   |  #17  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

geçen yıllarda küçükken böyle bir haber çıkmıştı ben korkudan modemi kablosunu filan herşeyini çıkarmıştım pcilel ilgisi kalmamıştı :D:D:D
kis var başka bişi yok
özel bişi ,yapmıycam:D