HDD de Boot Sector sorunu var ne yapabilirim

surucu11
06-12-2008, 14:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj

Arkadaslar HDD de Boot Sector sorunu var ne yapabilirim
XP CD Boot ediyor ama ilk adımdan ileri gitmiyor
simsiyah ekran giliyor ve oyle kalıyor!!!
Ne yapabilirim baska bir PC taktım ve yine aynı sorum!!!
Yardımlarınızı bekliyorum....

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 06 Aralık 2008 15:28
Alparslananadolu
06-12-2008, 15:44   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

HDD'nize tam format atın. Sistem kurun ve bir müddet öyle deneyin.
Fakat, boot sectorlü HDD sık sık sorun çıkartabilir. Ya da artık hiç çalışmaz. Bu nedenle içerisinde önemli verileriniz var ise kurtarmaya çalışın ve kendinize yeni bir HDD alın.
Bir not: Genelde kullanıcıların bilgisayar çalışırken kasayı yerinden oynatmaları nedeniyle disklerinde boot sector oluşabiliyor. Bu nedenle bilgisayarınız çalışırken asla kasayı yerinden oynatmayın, dış darbelere karşı koruyun.

cemilbahçekapılı
10-12-2008, 21:10   |  #3  
Taze Üye
6 mesaj

hdd ne low lewel format at yani diger adıyla fabrika formatı siteye koydum ordan bulabilirsin bütün bac sector falan herşeyi siliyo

cey_cey
12-12-2008, 12:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
181 mesaj

Bad sector silinecek birşey değilki hdd nin artık yıpranmış ve yazılamayan kısımlarıdır.Windows bu bölgeleri zaten otomatik olarak devre dışı bırakıyor ve oralara yamıyor.Eğer diskin büyük bölümü bozulmuşsa değiştirmekten başka çare yok.

Banned
12-12-2008, 13:00   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

hdd'de ki bad sector için Partition Manager'le chkdsk yapıp bozuk kısımlarını taratabilirsin sorun çok önemli değilse hdd'i bir süre daha kullanırsın ama tamir edilemeyecek bir düzeydeyse ani bir çöküşten önce yeni bir hdd'i alman iyi olur ayrıca bu hdd'e çok önemli bilgilerini tutmamanı öneririm.

trinity
12-12-2008, 13:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

bad sector un tamir olacağını sanmıyorum progarmlarla da uğraşma herhelde okuma kafası diskin yüzeyini çizmiş olabilir veya virüs varsa ve bu virüste diski sanal olarak pc ye çizmiş gibi gösterebilir önce cahsck disk yap bişey elde edemezsen format at yine bişey elde edemezsen geçmiş olsun

Banned
12-12-2008, 13:35   |  #7  
Banlandı
5,024 mesaj

dediğim gibi sorun ileri düzeyde değilse yeni bir hdd'i alana kadar arkadaşı idare eder bu program.

trinity
12-12-2008, 14:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

tabi kylie'nin dediği programı bi kullanmak lazım ama ömrü dolmuşsa geciktirmeye gerek yoık yenisini alman gerekir ikide bir hdd den canını sıkmasın

surucu11
14-12-2008, 00:57   |  #9  
OP Yeni Üye
34 mesaj

Arkadaslar Verdiğiniz Bilgilerden dolayı Çok sağolun ama sanırsam Yanlıs Anlasıldım Sizin Bahsettiğiniz "Bad Sector"=HDD Fiziksel hasarlar....

Benim Bahsettiğim "Boot Sector"= HDD İşletim sistemi Kurulabilmesi için HDD Ayrılmıs ... KB lık bir alan...

Yinede Çokkkkk Sağolun Halletim HDD çalıyor ama Şu Verileri Okurken Çıkardığı sese Gıcık Oluyorum :D