HDD Devri Artık Kapandı!

LENO7
12-04-2014, 19:18   |  #1  
LENO7 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Çoğu kişi kararsız kalıyor. ''HDD mi alsam yoksa SSD mi'' diye. Bence 1500 TL ve üzeri bütün sistemlerde SSD olmalı (Mutlaka).

SSD nedir?

SSD'ler gerçekten hızlı mı?

SSD satın alırken dikkat etmeniz gerekenler!

SSD ve HDD performans testlerini videolarını inceleyin.

o kadar paraya kıydın, ne için performans için ee hani SSD. 1500 TL ve üzeri sistemlerde SSD ile HDD arasında kalmak İntel Pentium 4 işlemci ile İntel Core i7 4770K arasında kalmak gibidir. Şimdi düşünün Pentium mu, Core i7 mi?

Fiyata değer mi değer bence. 60 GB bile yeterli. İşletim sistemini SSD'ye kurarsın yer kalmadığında oyunları filmleri HDD'ye atarsın. Önemli dosyaları SSD'de depolayacağına taşınabilir Disk al yada TTNETGoogle, Yandex gibi ücretsiz disk servislerini kullan.

HDD'ye paran yetmiyorsa 128 GB SSD al. Ama ne olursa olsun sistemde mutlaka SSD olmalı.

mehmet_93
12-04-2014, 19:31   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Kısmen katılmıyorum. Bu karar kişinin pc yi ne amaçla kullanacağıyla doğrudan ilgilidir. Adam benim gibi arşiv meraklısı ise ssd adam için tam bir işkence olacaktır. İstediği anda verilerine ulaşamayacak veya her zaman harici disk taşıması gerekecektir.  Belki sshd adıyla bilinen hem ssd hem hdd içeren sistemler bazılarımız için çözüm olaiblecektir. Ama sadece ssd ye yüklenmek günümüzde EB(Eksabayt) larla anılan yüksek depolama çözümleri için çok yetersiz. Hdd nin ömrü ssd lerin fiyatı düşmedikçe daha uzun yıllar yoluna devam edecektir.Tabi bu performans pc ci toplayıp da ssd yi yok saymak değil ssdnin performans meraklıları için çok gerekli oldduğu doğrudur. Sadece Genellemeniz yanlış olmuş.

Son Düzenleme: mehmet_93 ~ 12 Nisan 2014 19:59
DiamondMines
12-04-2014, 22:27   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: LENO7  
Çoğu kişi kararsız kalıyor. ''HDD mi alsam yoksa SSD mi'' diye. Bence 1500 TL ve üzeri bütün sistemlerde SSD olmalı (Mutlaka).

HDD'ye paran yetmiyorsa 128 GB SSD al. Ama ne olursa olsun sistemde mutlaka SSD olmalı.

Katılıyorum fakat oyun sistemleri için 1500 TL SSD alınacak bir bütçe değil. 2000 ve üstü sistemler biraz daha uygun (monitör hariç ise).