hdd disk için yardım

HPQ-User
21-12-2008, 23:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

acemiyim sormuş:
arkadaşlar ben yeni bilgisayar kullanıcısıyım. packard bell laptop almıştım. hdd si 72,5 vista işletim sistemi antivirüs programı vb programlarla iyice azaldı.
ben 72,5 hdd yi ekstra satılan sabit diskler varmış onlarla yükseltebilir miyim?
bu harici diskler laptopa takılır mı?
recovery yaptığımda tüm eklenti parçaları çıkarmanız gerek diye yazıyor bilgisayarın kitapcığında. harici diski de çıkarmam gerekir mi?
tavsiye edebileceğiz harici disk var mı?

teşekkür ederim. hayırlı akşamlar

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
packard bell 72,5 gb kullanılabilir alan

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

sgungul
22-12-2008, 00:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
215 mesaj

arkadasım oncelıkle laptop unun markasını yazmısın ama modelı yok hdd nın 80 gb olmasından yola cıkarak sana bır tavsıyem olacak kısacası sen vista'dan kurtul xp kur bılgısayarına hem hdd boş alanın bır haylı artar hemde hızın..
    ama yinede ıllakı vista olacak dersen harici hdd alman daha ucuza mâl olacagı ıcın verilerini (muzik - film - v.b.) harici hdd te sakla 80 gb alan yetecektır vistaya.

sgungul
22-12-2008, 00:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

bu arada harıcı hdd'ler usb girişi olan her pc ye takılabilir.

Banned
22-12-2008, 00:33   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) Alacağınız HDD yi harici olarak kullandığınızda içerisine yazılım program yükleyip sistem diskine ek olarak kullanamazsınız. Dahili harddisk aldığınızda ise laptoplara ancak bir tane dahili disk takılabilmektedir.Harici diski USB olarak kullanacağınızdan USB nin veri  taşıma kapasitesi oldukça düşüktür. Bu nedenle elinizde recovery dvd niz varsa http://www.hepsiburada.com/depar ... i=5400rpm&sorting=3
linkte verecdiğim HDD lerden bir tanesini satın alın, laptoptaki HDD  yi çıkarttırıp aldığınızı taktırın ve sistemi kurun. Sisteminizde sadece HDD değiştiği için recovery işlemi yapılacak lisansta ve etkinleştirmede sorun olmayacaktır. Sistemden çıkarttığınız HDD içinse bir 2.5 inç lik harici disk kutusu alıp onu kutuya monte ederek harici olarak kullanabilirsiniz. Bir örnek kutu  http://www.hepsiburada.com/ducki ... 3&productid=bd94130

b.)Harici Harddiskler usb girişine bağlanır. Ne yazıkki sistem diski olarak kullanılamaz, flaş diskle aynı prensip ve özellikte çalışır.Depo olarak kullanabilirsiniz.

c.)''recovery yaptığımda tüm eklenti parçaları çıkarmanız gerek diye yazıyor bilgisayarın kitapcığında. harici diski de çıkarmam gerekir mi?''  Harici disk almaya karar verirseniz USB girişine bağğlandığından bağlantı kablosunu çıkartmanız yeterlidir.

d.) HDD dde görüşler farklıdır ancak benim tavsiyem seagate olsunda hangi modeli olursa önemi değil.

|kullanim_sekli=notebookdiskleri|

fedekarsahin
22-12-2008, 15:09   |  #5  
Taze Üye
7 mesaj

cok teşekkürler çok aydınlattınız beni çok teşekürler