HDD GÖREMEME HATASI(Pri Master Hard disk Smart)

ghostly
15-10-2008, 18:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

ilk olarak şu hata ile karşılaştım

PRİ MASTER HARD DİSK SMART STATÜS BAD,BACKUP AND REPLACE PRESS F1 TO RESUME

aradan 1 ay felan geçmedi bilgisayar kendini resetledi ve

REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVİCE OR INSERT BOOT MEDİA İN SELECETED BOOT DEVİCE AND PRESS A KEY

bu hata ile karşılaştım. pc yi tekrar açmaya çalıstıgımda anakart modelinin oldugu ekranda takılı kalıyor hiç ellemez isem belli bir süre sonra tekrar aynı hatayı veriyor.güvenli mod ekranı gelmiyor. Bıos a girdigimde hdd yi görmüyor. Ide kablosunu kontrol ettim sorun yok ne varsa hepsini söktüm baştan taktım yine açılmadı yine aynı sorun.CD-RW'ı çıkardıgım zaman sadece hdd yi takarak açıyorum yine aynı değişen bişey yok sizce bu hataların sebebi nedir ?SoruSoruSoru

Windows XP Pentium 4   2.80 ghz  asus anakarta sahibim.

512 Ram, ekran kartı 128 MB, hdd  80 Gb(SAMSUNG)

Editör
15-10-2008, 19:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Bu hatanın olası çözümleri :

1 HDD'nizin bağlantı kablolarını ve Jumper'larını gözlemleyiniz. Gerekirse çıkarıp, tekrar takınız.

2 Disket sürücünüzde disket, Cd Romunuzda CompactDisk olup olmadığını kontrol ediniz.

3 Bios ayarlarından; First Boot Device seçeneği ile Boot Device Priority seçeneğini, İşletim sisteminizin bulunduğu HDD yapınız.

4 Kullanmıyorsanız ya da hiç yoksa Boot Up Floppy Seek Bios seçeneğini Disable yapınız.

5 HDD'nizin Data kablosunu değiştiriniz.

6 Eğer bunlar sonuç vermez ise Anakartınız ya da HDD'nizden şüphe etmelisiniz. Kolay gelsin.