hdd nin F: bölümü yok oldu

HPQ-User
18-10-2008, 18:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ercanyerci sormuş:
partition magic diye bir program kurdum (kullanmadım ama daha dorusu kullanamdım)sonrasında çıkarılabilir disk D: dedi ben de şaşırdım tabi sonra baktım bilgisayarıma F: bölümü yok olmuş |C:D:E:F: şeklindeydi | sonrasında bu programı kaldırdım sistem geri yükleme yaptım fakat yine F: yok

sonra disk yöenetiminden baktığımda F: kısmını görüyor ama F: olarak deil biçimlerndir gibi şeyleri yapmak istesemde disk yöneticisi veya biligisayarınızı yeniden başlatın şeklinde bir hata veriyor
CHİP dergisi ocak sayısında yayınlanan veri kurtama yazılm larından PC inspector ile baktım,tüm bölümlerden silinmiş birkaç dosya yı görüyor ama F: kısmındaki leri görmüyor F: kısmında önemi miktarda medya dosyam mp3lerim bulunmakta ve yedeğimde içindeydi.Kurtarmak için bir çözümünüz varmı arkadaşlar

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
2*160 gb segate hdd(8mb cache) //e8400 (o/c=4ghz) // 2 gb ram //hd3870 // 500W PSU // GA-p35DSR3R rev2.1

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

Banned
18-10-2008, 19:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Disk yönetiminde biçimlendir değil bölümü sil şeklinde yaparsanız büyük ihtimal silecektir. Önce f bölümünüzü silin sonra yeni bölüm oluşturun. Kurtarma içinse easy recovery yazılımı tavsiyemdir.Diske yeni veri yazmadığınız sürece tümünü sorunsuz kurtaracaktır.

ReFeRaNSs
18-10-2008, 19:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj
khramn
Disk yönetiminde biçimlendir değil bölümü sil şeklinde yaparsanız büyük ihtimal silecektir. Önce f bölümünüzü silin sonra yeni bölüm oluşturun. Kurtarma içinse easy recovery yazılımı tavsiyemdir.Diske yeni veri yazmadığınız sürece tümünü sorunsuz kurtaracaktır.
öncelikle tşkler dediklerinizi yaptım ama...
''disk yönetimi konsol görünümü güncel olmadığı için işlem tamamlanamadı. Yenileme görevini kullanarak görünümü yenileryin.Sorun sürerse Dik yönetimi konsolunu kapatın ve disk yönetimini veya bilg.yeniden başlatın ' şeklinde bir uyarı veriyor ve olmuoy yine aynı

tüm diskleri format atarken biçimlendirsem sonrasında veri kurtarma sansım olur mu??

Banned
18-10-2008, 19:46   |  #4  
Banlandı
5,777 mesaj
ercanyerci
öncelikle tşkler dediklerinizi yaptım ama...
''disk yönetimi konsol görünümü güncel olmadığı için işlem tamamlanamadı. Yenileme görevini kullanarak görünümü yenileryin.Sorun sürerse Dik yönetimi konsolunu kapatın ve disk yönetimini veya bilg.yeniden başlatın ' şeklinde bir uyarı veriyor ve olmuoy yine aynı

tüm diskleri format atarken biçimlendirsem sonrasında veri kurtarma sansım olur mu??

Olur ancak dikkat etmeniz gereken disk konunmlarının ve boyutlarının değişmemesi gerekir. Örnek olarak diyelim C 40 GB önce c yi silip yeni bölüm oluşturun, sonra D yi silip yeni bölüm oluşturun,,, bu şekilde yapın. Aksi halde  boyut ve konumlar değiştiğinde kurtarmada proplem çıkabilir.

Kurtarma yaparkende program sizden kurtarılacak dosyaların kaydedileceği disk ve dısk ve dosya ister. Asla kurtarma yaptığınız (zaten kabul etmeyecektir) veya kurtarma yapacağınız diski seçip kaydetmeyin, yoksa ordaki kurtarılacaklarda proplem olur.Tavciyem D den kurtarılanların C ye, E den kurtarılanların D ye şeklinde kaydedilmesini sağlayarak kurtarma yapın.  Yönergeleri dikkatli uygularsanız tüm dosyalarınızı sanki böyle sorunlar olmamış gibi kurtarıp yerlerine koyarsınız. Bu gece çalışıyorum, sorunuz olursa buralarda olacağım.

pardus15
04-03-2009, 02:53   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Bu sorunun aynısını bende yaşadım... Vista da kesinlikle partition çalışmıyor!!! kurmayın sakın... kurarsanız sürücünün bi tanesi kayboluyor...

Söylediklerinizi denedim ama bölüm sil dedikten sonra biçimlendirirken yine aynı sorunu verdi... Hiçbirşey olmadı yanii...

bu bölümü nasıl kurtaracaz arkadaşlar... lütfen yardım...

Son Düzenleme: pardus15 ~ 04 Mart 2009 02:55
hwgordon
11-07-2009, 16:00   |  #6  
Taze Üye
0 mesaj

HPQ-User'in yaşadığı aynı sorunu bende yaşadım nasıl olcak bi yardımcı olun D sürücüsü bilgisayarın RECOVER dosyasını içeriyodu yani bilgisayarın windows dahil tüm yazılımı bunun içindeydi napacağım bilmiyorum

Adanalı.
11-07-2009, 16:15   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

CD'den çalışan bir işletim sistemi ile F: sürücünüze ulaşmaya çalışın.

Slax: 195 MB
http://www.slax.org/get_slax.php?download=iso

Pardus 2008: 700 MB
http://ftp.pardus.org.tr/pub/par ... eus-CalisanKDE3.iso

Ubuntu 9.04: 700 MB
http://ftp.linux.org.tr/ubuntu-r ... 04-desktop-i386.iso

İndirilen ISO dosyalarını Nero veya başka bir kalıp yazma programı ile CD'ye yazdırın.<

Son Düzenleme: Adanalı. ~ 11 Temmuz 2009 16:16
valentinus
23-08-2009, 11:26   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar;
Aynı sorunu dğnden beri ben de yaşıyorum.
Parteditation magic 8.05 kurdum. Vista ile uyumlu olmadığı için hata verdi.
bilgisayarımı yeniden başlattığımda da D sürücüsünü görmedi.
Sürücünün ön bilgisini gürmüş sanırım NTFS olarak da görmüyor.
Öncelikle Programı kaldırdım.
Olmadı tabi.
Bilgisayar Yönetiminden den de denedim, binlerce insanın karşılaştığı problem ile karşılaştım tabi(:
Sistem geri gükleme yaptım bir hafta öncesinin.
O da kesmedi...
Bu önemli;
Elimde Linux ubuntu illetim sistemi vardı, onun ile çalıştırdım.
Sürücüyü görüyor ama taşına bilir hdd olarak.
İçine girmek istediğimde de hata veriyor, girmiyor.
Disk olarakta kopyalamıyor.
Sonra olarak norton ghost ile diskleri tarayıp düeltmesini yaptım. Fayda etmedi..
Çok sağlıklı bir ghostum vardı, 2 ay öncesine ait. Onu recovery yaptım. Bilgisayar canavar gibi ama
MALESEF D sürücüsü hala görünmüyor...

Bu Sorunu daha önce yaşamış, benim uyguladıklarımı uyguşamış veya uygulamamış ve tam çözüme ulaşmış arkadaşlardan yardım bekliyoruz..

İlgilenirseniz Çok Teşekkürler...

valentinus
23-08-2009, 11:30   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar bir forum sitesinden alıntı yapıyorum!!
"
Sorunu şu şekilde çözdüm:
Vista ve Windows 7 de Partiton Magic 8.0 kurunca (D)-(F) bölümünü siliyor (Verilere birşey olmuyor). Partition Magic XP destekli oldugu için XP de görünebileceğini düşündüm, XP kurduğumda Kaybolan HDD geri geldi. Win7 kurdugumda gene gitti XP, Vista, Win7 de Format atamıyordum, Biçimlendirelemedi diyordu. XP CDsini takarak format ekranında ayırdığım bölümleri sildim tek bölüm yaptım, Win7 ile tekrar bölümlendirdim ve sorun ortadan kalktı. Google'da birçok konu cevapsız kalmıştı, aynı problemi yaşayan birçok kişi vardı o yüzden paylaşmak istedim. "

carpediems
26-11-2009, 18:45   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

ARKADAŞLAR MRB.

BENDEDE AYNI SORUN VARDI. HARDDİSKİM YEREL DİSKLERDE GÖRÜNÜYOR, SİL DİYORUM SİLİYOR.AMA MALUM YENİ BİRİM OLUŞTURAMIYORDUM.KLASİK UYARIYI VERİYORDU. POWER DATA RECOVERY PROGRAMINI KURDUM. HOME BÖLÜMÜNDEN İKİNCİ SEKMEYİ TIKLADIM VE ORADA BİLGİSAYARIMDA GÖRÜNMEYEN KAYBOLMUS OLAN HARDDİSKİMİ GÖRDÜM.OPEN DEDİM TÜM BİLGİLERİMİ SEÇTİM VE HARİCİ DİSKİME KAYDETTİM. BÖYLEE TÜM BİLGİLERİMİ %100 ORANINDA GERİ ALDIM. İKİNCİ İŞLEM OLARAKSA HİÇBİR PROGRAM İSE YARAMIYOR.SADECE VİSTA FORMAT CD Nİ TAKACAKSIN GELEN EKRANDAN İLERİ DİYECEKSİN.SONRASINDA DİSKLERİN BULNDUĞU EKRAN GELİYOR.ORADA KAYBOLAN HARDİSKİN GÖRÜNÜYOR ONU SECİP SİL DİYECEK SONRASINDAYSA SİLİNMİS OLAN BÖLÜMÜ YENİ BİRİM OLUŞTUR DİYECEKSİN.BÖYLECE TÜM SORUN ORTADAN KALKMIS OLUYO.UMARIM YARDIMCI OLABİLMİSİMDİR.KOLAY GELE...

ebolek
06-03-2010, 21:28   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

Aynı Sorunun Vista Cd si olmayanlar için çözümü:
(Bilgisayarım>sağtıkla Yönet ten D sürücüsünü formatlarken vb hata alıyorsanızda)

1)Pover Data Recovery ile D sürücünüz içindeki verilerin yedeğini C ye yada taşınabilir bir harddiske alın.
2)Paragon Partition Manager, version 8.5 i kurup D sürücünüzü biçimlendirip harf atadığınız zaman tekrar görüyor olacaksınız.

raperape
06-05-2011, 00:36   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

PARTİTİON FİND AND MOUNT programını indirin . kurduktan sonra full scan ile taratın hdd nizi orda kaybolan d bölümünü size bulucak tarama bitince sag tıklayıp mount as yapın yerel disk d geri geldi işte bukadar kolay gelsin herkeze.

Alıntıdır arkadasım ben şuan deniyorum umarım işte yarar

zirtaboz1
29-05-2011, 17:57   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

slm. denedikten sonra sonuç ne oldu? yazarsan sevnirim

Son Düzenleme: zirtaboz1 ~ 29 Mayıs 2011 18:01
venom6708
04-06-2011, 13:13   |  #14  
Yeni Üye
31 mesaj

Arkadslar banada yardımcı olursanız sevinirim harici 3.5 disk kutusuna takılı olan hdd modeli: seagate barracuda st340016a usb tanıyor fakat bilgisayarımdan goremiyorum bilgisayarım>sag tus>yonet ten de dıskı goremiyorum bazı proglaramlar var fakat ne oldugunu bilmeidigm için işlem yapmadım baska bir hdd koydum sorunsuz calıstı oda seagate ti 2side IDE sorun ne anlayamadım yardımcı olursanız cok sevinirim yoksa işimi kaybedebilirim herturlu onerinizi bekliyorum arkadaslar

Banned
04-06-2011, 13:44   |  #15  
Banlandı
5,777 mesaj

Öncelikle diski (çıkarabiliyorsanız) disk kutusundan çıkartıp sistemin anakart bağlantısına ide direk bağlamanızı öneririm. Bunu yapamam derseniz disk yönetiminde diskin ve partitionların listelenip listelenmediği ayrıca ofonline seçilip seçilmediği kontrol etmelisiniz

venom6708
04-06-2011, 15:32   |  #16  
Yeni Üye
31 mesaj

khramn kardes dedigini yaptım sorunu hallettim cok tesekkur ederim saolasın...

wywh
21-11-2011, 02:01   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

İşyerimdeki 1 tb harici hard disk evde çalışmadı. Hard disk disk yönetiminde görünüyor ama harf atanmamış ve de harf atamaya kalkınca disk yönetimi konsol görünümü güncel olmadığı için  uyarısı veriyordu..
google, forum siteleri vs yeterli ve güvenli bir çözüm bulamadım. nihayet ingilizce sitede konunun kesin çözümünü buldum, çok kolay bir yöntem, sırf birilerinin işine daha yarar diye üye olup yazıyorum bunu..Çözüm şu:

1. From RUN, type diskpart and click OK
2. At the DISKPART prompt, type automount
3. From the Device Manager , find the device not being recognized. Mine was under Storage Devices, I think.
4. Right click on the device and choose Properties
5. Click on the Driver tab
6. Click Uninstall
7. Unplug the device
8. Plug the device back in

şu an çok meşgul olduğum için çeviremedim Türkçeye, olduğu gibi copy paste yapyorum.. kusura bakmayın artık.

devrim_moswant
26-04-2013, 23:57   |  #18  
Yeni Üye
45 mesaj

MRB

DİSK AYIR VE BİRLEŞTİRDEN 1 DAHA KUR F Yİ AMA İÇİNDEKİLER SİLİNEBİLİR  İyi

Son Düzenleme: devrim_moswant ~ 26 Nisan 2013 23:59