HDD Read hızında sorun

gemilera
26-04-2010, 23:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba,
Konuyu baştan sona ve bilgim dahilinde anlatmaya çalışacağım.
Sorun "Windows Installer Paketi" tipinde bir setup dosyasını yüklerken ortaya çıktı. Bilgisayar resetlendi ve windows ekranında uzun süre bekledi. Daha sonra bir işlem esnasında sesler cızırtılı çıkmaya başladı.Buna windows açılış sesi de dahil. Samsung marka 160 gb'lık sürücüye komple format attım (yavaş seçenekli). Sorun devam etti, başka bir kasayla power supply ve hard disk değişimleri yapıldı. HD Tune adlı programla read hızı testi yapıldı, sonuç "max. read 2.9 mb" olarak çıktı. Örneğin winampta müzik çalarken eğer başka bir işlem yaparsam (internette sayfa açmak, dosya indirmek gibi) şarkı çok yavaş hızda veya cızırtılı oluyor.
Daha sonra Bios güncellemelerini yaptım, resetledim, IDE ayarlarını değiştirerek denedim ama yine olmadı.
CPU kullanımı %50'nin üstüne çıktığında bu sorunun belirdiğini de eklemeliyim. Diğer taraftan veri c ve d sürücüleri arasında kopyalama yaparken bariz bir yavaşlık sözkonusu. Örneğin 2 gb'lık bir dosya 12 dk'da kopyalanıyor, 4.2 gb'lık bir veri DVD'ye 45 dk'da yazılıyor. Ama bu durum DVD rom'dan Flash Disk'e kopylama anlarında görülmüyor. DVD rom ve HDD IDE girişlerinin yerlerini, kablolarını değiştirsem de yine durum aynı kaldı...
Şimdi ben kasayı bilgisayarcıya götürsem, sorun ne derse inanırım. Yani çözüm basitken parça değiştirmem istenirse cevabım yok... Aklıma anakart geliyor ama eğer anakartta bir sorun varsa neden diğer depolama aygıtları düzgün çalışıyor? Benim deneyebildiklerim bu kadar. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.
Teşekkürler.

MY_KIL
27-04-2010, 00:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

tıkla sorunun cevabı burda https://www.chip.com.tr/forum/pcde-asiri-yavaslama_t161278.html 
bu arada hdd read hızı ne :):):) ya türkçe yaz ya ingilizce bir karar ver

gemilera
27-04-2010, 20:54   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Şimdi verdiğiniz linki araştırdım dün gece boyunca... PIO Mode benim sorunum bunu anladık... Ancak internet üzerinde bu modu kapatmakla ilgili söylenenlerin hiçbiri benim bu moddan kurtulmama yardımcı olmadı. Her işlemden sonra bu mod aygıt yöneticisinde tekrar açılıyor. Registry girdilerinden tutun da birincil ve ikincil ide aygıtlarını kaldırdım, BIOS'u resetledim sorun yine aynı. Bir türlü DMA moduna geçmiyor hard disk. Hard disk hangi ide kanalına takılırsa orası PIO oluyor.
BIOS seçenekleri ise şöyle:
STANDARD CMOS FEATURE:
IDE channel 0 master / DMA mode / Auto (Buradaki diğer seçenek Disable)
LBA / LARGE MODE : Auto

On chip SATA: Enable
SATA mode : IDE
PCI IDE BusMaster: Disable
On chip IDE Channel 0 : Enable
On chip IDE Channel 1 : Enable
IDE Prefect Mode : E

Artık aklıma gelen tek şey ide kabloları ya da anakart IDE girişlerinin sorunlu olması.
DVDROM ile hard diskin kablolarını birbirleriyle değiştirmiştim sorun aynı kaldı.
IDE girişlerinin sorunlu olma ihtimali ise zayıf çünkü harsd diski hangi girişe taşırsam orada PIO ortaya çıkıyor.
Farklı hard diskleri ve farklı Windows XP sürümleri denendi.
Ayrıca HDD Read Speed diyecektim yanlış yazmışım :):) Umarım bu yazıda gene aynı dil hatasını yapmamışımdır.
Teşekkürler.

MY_KIL
28-04-2010, 11:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

harddisk hangi ide kanalına takılı olursa orası pio oluyor demişsin. harddiski takarken, master olarak takarken jumperi takıp, slave olarak takarken jumperi çıkarıyor musun? eğer bunu yapmıyorsan hangi kanala takarsan tak değişen birşey olmaz.

yalnız büyük ihtimalle yazdıklarından anladığım, senin ide kablon ata66 hızındadır ata 33 66 100 133 hızında ide kabloları var sen kasadaki kabloları ata133 ile değişmelisin sorunun kaynağı sanırım bu.

şimdi yapman gerekenler. sırasıyla oku. dikkat et.

ilk önce bu kablodan 2 tane alacaksın
http://www.vatanbilgisayar.com/m ... ils.aspx?I_ID=32133
dvd ve hdd fark etmez en hızlısından ide kablosuyla kullanacaksın. mutlaka linktekini al demiyorum ata133 olduğuna "emin olduğun" başka kablo da olur.

hdd ve dvd yi ikisini de jumper ayarı ile master olacak şekilde ayarlayıp kabloların uçlarına takacaksın.
anakarta takılan diğer uçları da anakarta takacaksın
yani kabloların ortasındaki girişler boş kalacak.
hddnin takılı olduğu kabloyu anakartın birinci ide girişine
dvdnin takılı olduğu kabloyu anakartın ikinci ide girişine takacaksın

sonra biosa girip harddisk ayarlarını aşağıdaki dediğim ayarlardan sende var olanları veya benzerleri yapacaksın. çünkü kafadan yazıyorum birebir aynısı olmayabilir
32 bit data transfer : ENABLE
DMA MOD : AUTO
PIO MOD : AUTO
TYPE : AUTO
LBA / LARGE MODE : AUTO
SMART : AUTO YADA ENABLE
On chip SATA : NATİVE yada ENABLE
SATA mode : AHCI yap ahci yoksa SATA veya ENABLE yap veya nonRAID yap hangisi varsa dene
PCI IDE BusMaster: ENABLE
On chip IDE Channel 0 : ENABLE
On chip IDE Channel 1 : ENABLE
IDE Prefect Mode : ENHANCED veya ENABLE

daha sonra yeniden windows kur
fdsik yap
hızlı format yap
xp kuracaksan sp3 lü xp cd kullanmanı öneririm ama service pack ı sonradan kuruyorsan
windows kurulduktan sonra ilk olarak sp güncellemesini
sonra windowsu etkinleştirmeni (veya crack yapıyorsan interneti bağlamadan cracki bu aşamada yap)
sonra anakartın sitesinden chipset sürücülerini kur (Mesela intel anakartlar için Intel Chipset Software Installation Utility) (bu sürücüler pioya düşmeyi de zorlaştırır;) 
sonra diğer driverları
sonra internete bağla veya modemi aç
sonra windows update sitesindeki güncellemeler

veya xp kurmak yerine uyumlu driverları önceden edinip windows7 kurmanı tavsiye ederim
yükleme sırası yine yukardaki gibi olacak

neden yeni windows kur dedim çünkü kanallar pio ya bir kere geçtimi birdaha dma olmaz.
olsada tekrar pio ya düşmesi daha kolay olur. sıfırdan format atmak tek ve en iyi çözüm maalesef

Son Düzenleme: MY_KIL ~ 28 Nisan 2010 11:51
gemilera
28-04-2010, 16:42   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için. Dediklerini yapıp sonucu bildiririm...