hdd test

okinkurt
05-03-2012, 01:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

S.a gardaşlar hdd testi yaptım cok dengesiz sonuc cıktı :D 50 mb kopyalama hızı var minumum bazen 25 lerde geziyo ama miik uygulamalarda falza ses geliyo hdd den test nasıl sizce sizde testlerinizi paylasırsanız sevinirim benim test nasıl sizce onuda sorayım :D dün vürs gaptı pc fulll kullanıma gectü ram 3gb ı gördü cpu 100 ü bozuluk tan korkuyorum siz ne dersiniz ? formattan sonra yaptım bu testi hdd boş milleti 800 gb full ken daha iyi sonuclar almıs :S

Kapalı Hesap (154666)
05-03-2012, 01:40   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Yukarda benim HDD nin resmi var.
Görüldüğü gibi mavi çizgiler mümkün olduğunca düzgün ve stabil. Bu çizgilerin bu şekilde olması gerekiyor.
Bunun için önerilerim şunlar.
1 Kesinlikle önce low-level format atmalısın.
2 Sistem için kullandığın C bölümü ne kadar. Mümkünse 50GB civarında olsun
3 HDD nin bu şekilde olmasına parçalanmış dosyalar da sebep olabilir. Deffraggler ile birleştirme yaptın mı.

okinkurt
05-03-2012, 01:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

C : bölümü 200 gb ssitem 200-400-400 seklinde bölünük yeni formatladım low level değil onu deniycem yeni format attığım için dosya parcalanmasına ihtimal vermedim acıkcası az evvel test yaptım sonuc iyi cok tuaf gercekten test sırasında kulak verdim test iyi giderken bi ses yapıyo ayar sesi cizelge düsüyor ayar yappassa iyi ggidiyor assağıdaki test gibi mesela 2 defa haldırdadı cizgi cok düsmedi dediklerini deniycem abi ama her testte siyah ile beyaz gibi farklı sonuclar cıkmakta 700 mb ı 3 saniyede kopyaladı kopyalamaı hızında sorun görünmüyor hdd yi ilk satın aldıgımda bi test yaptım ama resimler uctu o mavi cizgide bi gram düşme yoktu hdd seste yoktu ama zart zurt elektirk gidiyor günde 4-5 kere hdd yede hak vermiyo degilim :D o virüste hırpaladı pc yi full ne varsa gücü cekti bi anda serefsiz virüss :D  .

Son Düzenleme: okinkurt ~ 05 Mart 2012 01:57
Kapalı Hesap (154666)
05-03-2012, 02:03   |  #4  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Sonuçları yaz buraya bakalım.
Dediklerimi de uygula mutlaka.
Ben şimdi birazdan yatacağım.
Yarın devam ederiz.

okinkurt
05-03-2012, 02:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Abi low level format hic atmadım nasıl atılır nette kurcaladım biraz hdd de ne varsa siliyr öldürebilir felan diyiler tırstım valla :D bad sector de yok hdd de sartmı bu yaff :D normal format neyine yetmiyi bu aletin :D bu arada windows un kendi birleştiricisi iş görmezmi ?

Kapalı Hesap (154666)
05-03-2012, 02:52   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: okinkurt  
Abi low level format hic atmadım nasıl atılır nette kurcaladım biraz hdd de ne varsa siliyr öldürebilir felan diyiler tırstım valla :D bad sector de yok hdd de sartmı bu yaff :D normal format neyine yetmiyi bu aletin :D bu arada windows un kendi birleştiricisi iş görmezmi ?
Evet low-level formatı hatalı yaparsan harddiskini öldürebilir. Bu yazılımı harddiskinin resmi sitesinden indirmelisin. Ancak yine de yeterli bilgin yoksa şöyle yap.
Öncelikle tüm harddiskini tek parça halinde formatla (1TB ise 1TB olarak)
Sonra bios pilini çıkartarak biosunu sıfırla.
Sonra harddiskini uygun parçalara böl. Önerim windows için 50GB yeter. Mümkün olduğunca fazla bölüm oluşturma C. D en fazla E olsun yani üç parça. Eğer linux kuruyorsan onlar önemli değildir.
Windowsu sıfırdan kur ve güvenlik yazılımlarını kur. Her program yüklemeden öncesinde ve sonrasında ccleaner ve defraggler ı çalıştır. Windowsun kendi birleştricisine güvenme ama onunla da bir kez yap.
SAKIN UNUTMA.
Yazdıklarımın hepsi gerekli şeylerdir. Gerek virüsten dolayı gerekse başka nedenlerden dolayı olan etkileri başka türlü halletmen zordur.

Kapalı Hesap (154666)
05-03-2012, 02:55   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Senin ve keskonun yüzünden yatamadım. YAMYAMlar sizii.
Alttaki konuyu incele ve gerekli gördüğün şeyleri sen de bilgisayarına uygula.

okinkurt
05-03-2012, 03:12   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Teşekürler abi su birleştiriciyi deniycem ben virüsten kurtuldum sidk zorunla :D hijack programı ile taratık buldu sildi bişiler düzeldi bende expoler da gzerken bir kod yavas calısmaya neden oluyor pc kitlene bilir diyordu devam et dedim salak gibi ondan full güc emdi pc den ekran felan cortu cekti her nette gezisimde cıkmaya basladı bu amca hayır desem site acılmayi devam desem pc yanıt vermiyidi bastım formatı hijack ile temizledük 1-2 işlemden sonra düzeldi kasperskye ie tarattıydım bi halt bulamıyo kafamı hdd dalgalanmaları kurcalıyor bi dediklerini uygulycam  :D nod 32 kurucam pc ye iyi uykular abii .

Son Düzenleme: okinkurt ~ 05 Mart 2012 03:16
Kapalı Hesap (154666)
05-03-2012, 13:43   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Cahal civelek arkadaşım. Herşeyin başında malware ve spyware ler yatıyo.
Bilgisayarına spybot-sd progamını en başında kurmazsan böyle şeylere herdaim maaruz kalırsın.
Hiçbir virüs programı tek başına bu tür yazılımlarda etkili olamıyor.

Kapalı Hesap (200174)
05-03-2012, 19:37   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Senin ve keskonun yüzünden yatamadım. YAMYAMlar sizii.
Alttaki konuyu incele ve gerekli gördüğün şeyleri sen de bilgisayarına uygula.
https://www.chip.com.tr/forum/kas ... 23_wp1.html#1199729
Abim senin hakkın ödenmez...

Kapalı Hesap (153334)
05-03-2012, 20:57   |  #11  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Xp de hard format xp cdsi de atılıyor çok basit.Ama windows 7 de hard format onar bölümünden araçlara girin ms dos sayfasını açın (komut istemcisi) oraya formatlıcagınız bölüm c ise

format  c: entera bas...  çıkan soruya yes diyin saatlerce bekleyin.

hızlı format ise format c: /q entera bas....

sadece  tek dosya silicekseniz

erase c:\windows\123 enter.

dosya kopyalama c: den d: ye

copy c:\crysis2 d:\  entera bas.

md DETROID detroid klasörü oluşturur.

cd..  geri çıkar.

dir klasörü tarar

dir /s /w gibi komutlarda klasörleri tek tek gezmenizi sağlar.

fdisk komple format bölüm uçurur.Tertemiz eder.Hiç bir artık pislik kalmaz.(ilk format türü en etkilisi budur.)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200179) ~ 05 Mart 2012 21:04
Kapalı Hesap (154666)
06-03-2012, 15:52   |  #12  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Dediklerimi yaptıktan sonra ekran görüntülerini ve raporlarını bekliyorum

okinkurt
08-03-2012, 09:32   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Abi böcük yohtur benüm pc de modem hatası var idi yük bindiren düzeldi defragler güzelmil bide spybot kurdum taradu 2 tene cerez buldu sildim formattan sonra advanced system care ile tarattıydım bi halt yok idi yalnız su formatı yapacam testler nanay gene :D bu arada detroid bilgiler için teşekkürler dostum .

Kapalı Hesap (154666)
08-03-2012, 14:22   |  #14  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Abi böcük yohtur benüm pc de modem hatası var idi yük bindiren düzeldi defragler güzelmil bide spybot kurdum taradu 2 tene cerez buldu sildim formattan sonra advanced system care ile tarattıydım bi halt yok idi yalnız su formatı yapacam testler nanay gene :D bu arada detroid bilgiler için teşekkürler dostum .
Bulunan çerezler tracking cookies mi idi. ))))
Dediklerimi aynen yapmazsan ısırırım seni.
Önce bi XP CD si bul. Bu cd ile başlatıp (işletim sistemi kuruyormuş gibi) Tüm harddiskini tek parça halinde formatla. Kesinlikle hızlı format olmaz. Normal format atmalısın. Biraz uzun sürecektir.
Yeniden başlatma anında bilgisayarını kapat. Bios pilini çıkart bekle ve tak
Sonra yeniden XP cd si ile başlat. Disk bölümleme kısmına gel. Windows için en fazla 50-100 GB lık bölüm oluştur. Başka işletim sistemi kuracaksan onları da oluştur.
Sonra bilgisayarını kapat. v win 7 dvd si ile başlat. Kuruluma başlamadan önce disk seçeneklerine gir ve C bölümünü yeniden formatlayarak win7 yi kur.
Win7 kurulur kurulmaz kesinlikle başka bir program kurma. Tüm güncellemeleri kapat ve spybot-sd yi kur.
Spybot ile tüm sistem taramasını yap ve bağışıkla.
Ccleaner ve deffragler i kur. Sistemi her program yüklemeden önce ve yükledikten sonra temizle ve disk birleştirmesi yap. (Bu bölüm önemlidir.)
Antiböcük programını kur güncelle ve derinlemesine tarama yap. Kesinlikle crack olmasın. Ücretsiz sürümlerden olabilir. Mesela AVAST
Windows güncellemelerini aç ve sadece önemli güvenlik güncellemelerini kurmayı seç.
1 hafta boyunca hiçbir program (oyun vs) kurma. Sadece nette dolaş ve kesinlikle abuk sitelere girme. Win7 tüm güncellemeleri tamamladıktan sonra ve sürücülerin güncellendikten sonra normal kullanıma geçebilirsin.
Sistemin çalışma kararlılığını gözlemle ve disk testi yap. Anormalliklerin kalktığını göreceksin.

okinkurt
09-03-2012, 05:06   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Abi gene cahal dicen ama yapcek bişi yok sorecegim simi format atma icin xp yimi kurcez baska türlü bicimlendirme varmi secili ögeye xp kur demeden format bölümü cıkmıyir cabuk bicimlendirme normal felan varda xp yi kurcak ozaman yanılıyormuyum 7 de yavas format secenegi yokmu yaff xp ile ugrasmasak bide bu normal format llf olmuyo dimi :D sana cahal geliyi bizim sorular ama idare et gari :D dağın basında oturuyom bi cortlatsam kala kalırız pc siz :D abi ben 3g ile bağlanıyorum oda program gerektiriyor net icin mutlaka kuırmam lasım usb vınn modem sen kurma diyon program vs nası yapacez bu arada defragler ile birlestirme yaptım 2 testte cok iyi cıktı düsmeler var ama az bazı dosyaları birleştiremedi yalnız def amca kasperskye -avast- spy bot - asc pc de bişey bulamadı spy bot sade 2 cookie buldu delete ettim pc de virüs yok oyunlar sağlam net sağlam durumda birleştirmeden sonra testlerde güzel direk normal 7 formatı atıp yapsak bu dediklerini olmazmı abi yaff 50 gb c kursak ilaa sartmı xp ile cortlatmak c yi acemiyim bu işlerde benim mesele oyun mazur görün sorup duruyoz :D

Kapalı Hesap (230936)
09-03-2012, 08:58   |  #16  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
771 mesaj

okinkurt, bende hdd test yaptım. :D Bendede haldır huldur diye ses geldi bir çıktı bir indi göstereler :D Çizgiler normal giderken ses yok ta aşağı yukarı çıktığında ses geliyor hdd'den.
YamYam abinin dediklerini yapacaz heralde başka çaremiz yok :D 

Defraggler le disk birleştiriyorum.. Parçalanmış dosyalar 2.5GB dedi şaşırdım :D

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200179) ~ 09 Mart 2012 12:07
Kapalı Hesap (230936)
09-03-2012, 12:06   |  #17  
Kapalı Hesap
771 mesaj

YamYam abi sana çok teşekkür ediyorum. Dediklerinizi aynen yaptım.. Yalnız format atmadım.. Defraggler le birleştirdim, Ccleanerle temizlik yaptım.. Ondan sonra tekrar hdd testi yaptım ve dahi iyi bir sonuç çıktı diğerine göre.. :D

Ama yinede zikzaklar var.

Kapalı Hesap (154666)
09-03-2012, 13:35   |  #18  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Abi gene cahal dicen ama yapcek bişi yok sorecegim simi format atma icin xp yimi kurcez baska türlü bicimlendirme varmi secili ögeye xp kur demeden format bölümü cıkmıyir cabuk bicimlendirme normal felan varda xp yi kurcak ozaman yanılıyormuyum 7 de yavas format secenegi yokmu yaff xp ile ugrasmasak bide bu normal format llf olmuyo dimi :D sana cahal geliyi bizim sorular ama idare et gari :D dağın basında oturuyom bi cortlatsam kala kalırız pc siz :D abi ben 3g ile bağlanıyorum oda program gerektiriyor net icin mutlaka kuırmam lasım usb vınn modem sen kurma diyon program vs nası yapacez bu arada defragler ile birlestirme yaptım 2 testte cok iyi cıktı düsmeler var ama az bazı dosyaları birleştiremedi yalnız def amca kasperskye -avast- spy bot - asc pc de bişey bulamadı spy bot sade 2 cookie buldu delete ettim pc de virüs yok oyunlar sağlam net sağlam durumda birleştirmeden sonra testlerde güzel direk normal 7 formatı atıp yapsak bu dediklerini olmazmı abi yaff 50 gb c kursak ilaa sartmı xp ile cortlatmak c yi acemiyim bu işlerde benim mesele oyun mazur görün sorup duruyoz :
Adamım.
Tüm bu anlattıklarım HDD sağlığı açısından gerekli şeylerdir. Win7 de de yapabilirsin ancak biraz daha uğraşı vermen gerekiyor.
Neden bu kadar uğraştırıyorum.
Her HDD nin bir önyükleme kayıtlarının olduğu bölüm vardır. Bu bölüm HDD içerisinde MFT olarak bilinir.
Disk birleştirme esnasında bu bölüm ellenemez ve taşınamaz dosya olarak ta görülmektedir.
İşte bu bölümlerin bozulması ya da düzeninin değişmesi harddiskin çalışmasında önemli etken teşkil etmektedir. Bu bölüme bulaşmış olası bir virüs böcüğü kolay tespit edilemez. Aktif olmayabilir ancak format atılsa bile bu bölüm ellenmeyeceği için böcük orada kalabilmektedir.
[URL=http://img694.imageshack.us/i/mft.png/][/URL]
İşte disk önyükleme bölümünün tamamen silinmesi iki yöntem ile olabilmektedir.
1 LOW-LEVEL FORMAT
2 DEĞİŞİK PRTİTİONLAR OLUŞTURULARAK YENİDEN YAZILMASI
Biz, yani sen low-level format konusunda emin olamadığın için mecburen disk partitionlarını birkaç kez yeniden oluşturarak bu bölümün üzerine bilgi yazmak suretiyle eski bilgileri yokedebileceğiz.
Bu durumda şunları önereceğim.
Win7 format seçeneklerinde (kurulum esnasında) disk seçenekleri vardır. Bu seçeneklere gir. Önce tüm diski tamamen sıfırla tüm bölümleri birleştir ve tek parça halinde format at. 1TB ise 1TB olarak
Daha sonra kurulum başlamadan yeniden başlatma esnasında windows kuruluma geçmeden yeniden cd den önyükleme için bir tuşa basınız ibaresinde bir tuşa bas ve kurulum menüsünde yine disk bölümüne gel ve HDD yi bölümle. Ancak bu bölümleme abuk olmasın. Win7 için 50 ya da 100GB en fazla alan ayır. diğer bölüm için diskin kalanını kullan.
Format atar atmaz yani işletim sistemini kurar kurmaz windows un kendi disk birleştiricini mutlaka çalıştır.
Bahsettiğim güvenlik yazılımlarını kur ve gerekenleri yap.
Sonra ccleaner ve deffragleri kur ve çalıştır. Her program yüklemeden önce ve sonra mutlaka deffragleri çalıştırmalısın.
Bu bahsettiklerim aslında her kişinin uygulaması gereken şeylerdir. Eğer imkanların kısıtlı ise şimdi yapma. Bilgisayarın hantallaşıp format atman gerekirse o zaman burayı iyice oku ve dediklerimi yap.

Kapalı Hesap (154666)
09-03-2012, 13:42   |  #19  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: Cpt. MacMillan  
YamYam abi sana çok teşekkür ediyorum. Dediklerinizi aynen yaptım.. Yalnız format atmadım.. Defraggler le birleştirdim, Ccleanerle temizlik yaptım.. Ondan sonra tekrar hdd testi yaptım ve dahi iyi bir sonuç çıktı diğerine göre.. :D

Ama yinede zikzaklar var.

Bu sonuç bence mükemmel.
Küçük çapta zigzagların olması normaldir. Bunlar gerekli yüklemeler için kafa hareketini gösterir.
Eski bir harddisk kullanıyorsun görüyorum. Ama disk verilerin harika olmuş. Tam olması gerektiği gibi.
Şu anda diskin performanslı ve sessiz çalışıyor olması lazım.

viking20
09-03-2012, 14:07   |  #20  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

CCleaner yerine ben bunu tercih ediyorum,CCleaner bazen sistem dosyalarını da götürebiliyor
.Hatta formata bile sebep verebiliyor,
TempFile Cleaner 3.1.1
https://www.chip.com.tr/forum/tempfile-cleaner-3.1.1_t234562.html

Son Düzenleme: viking20 ~ 09 Mart 2012 14:09
Kapalı Hesap (230936)
09-03-2012, 14:56   |  #21  
Kapalı Hesap
771 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Bu sonuç bence mükemmel.
Küçük çapta zigzagların olması normaldir. Bunlar gerekli yüklemeler için kafa hareketini gösterir.
Eski bir harddisk kullanıyorsun görüyorum. Ama disk verilerin harika olmuş. Tam olması gerektiği gibi.
Şu anda diskin performanslı ve sessiz çalışıyor olması lazım.

Evet YAMYAM abi, harddisk sessizleşti ve baya bi hızlandı. Windows'un açılışı bile hızlandı.. :D Dediğiniz gibi bu bilgisayar eski bir bilgisayar abi Hard diskte eski.. 2004 yılında toplatmıştım. Sanki yeni alınmış gibi oldu :D

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200179) ~ 09 Mart 2012 15:50
Kapalı Hesap (154666)
09-03-2012, 19:36   |  #22  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Okinkurt ta yapsa da bi raporlarını görsek.

Kapalı Hesap (200174)
09-03-2012, 20:38   |  #23  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

MR_YAMYAM abim benim disklerin durumu nedir sence neler yapmalıyım önerilerini beklemekteyim.....
[/url]
[url=http://bit.ly/c25MCx]

``````````````````````````````````````````````````````````````````````
Abim allttaki diskte bi tutarsızlık var gibi görünüyor sence ne yapmam gerek ?`
İşletim sistemi bunda kurulu diğerlerini depo olarak kullanıyorum
[/url]
```````````````````````````````````````````````````````````````````````````
Allttaki disk ise tarihi eser olma yolunda bunun hakkında ne diyorsun ?
[url=http://bit.ly/c25MCx]

Görüşlerin ve Önerilerin için şimdiden teşekkür ederim abi'm

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200179) ~ 09 Mart 2012 20:41
viking20
09-03-2012, 22:14   |  #24  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

benimkinin durumu hakkında ne söylenebilir?Disk 2005 tarihli Samsung ,işl.sis.Win 7 32bit.
farklı yorumlara bakmak için,
http://forum.donanimhaber.com/m_8804960/tm.htm

Son Düzenleme: viking20 ~ 13 Mart 2012 00:00
okinkurt
09-03-2012, 23:33   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Yamyam abi ben o programları nası kuracam sorarım sana harici felan takma diyon hariciyi avast ile tarattım temiz format sonrası takmam şart bunu avastı spy botu felan ona atıcam zaten spy bot güncellemesiz calısmıyor güncelleme icin net net icin 3g mobile connect litle lazım 3g modemi takıcaz bundada ufakta olsa bellek var virüs yok gibi ama atlar diye tırsıyom kendi driveri yok olmus cünki  ondan duruyom yoksa hdd pancar motoruna bağladı hemen yapıcam hariciyi taksak olmamı abii ?