hdd yi yeni anakartta formatlamadan açmak?

carloska
31-12-2008, 02:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
175 mesaj

mrb arkadaşlar... anakartı değiştirmeyi düşünüyorum ama yeni anakart alınca hdd formatlamak gerek sanırım yoksa xp açılmıyor... hdd formatlamadan pc nin açılmasının bi yolu var mı...

sah1n
31-12-2008, 09:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Var onarma yapacaksın.

Fatih_ARMAĞAN
31-12-2008, 10:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

chipset ler birbirine yakın modeller ise bazen format atmaya gerek kalmayabiliyor. Onarma yapabilirsiniz ama oda birnevi format sayılır diyebilirz..

fakat pc lerde anakart gibi ana sistem parçalarının değişiminde Format atmak herzaman avantaj olucaktır pc nin verimli çalışması için zorluk  olmayacaksa format atmakta fayda vardır..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 31 Aralık 2008 10:42
Banned
31-12-2008, 11:05   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sakarboy'unda söyediği gibi akartlarda aynı chipset üreticinin chipseti varsa onarmaya gerek kalmadan windowsd iğer karttada çalışabilmektedir. Çalışmazsada yapılacak işlem odukça basittir. Diyelim yeni anakartı ve diğer donanımları monte ettiniz ve sistemi açtınız chipset sürücüeri uyumlu ise sistem açılacak, uyumlu değilse mavi ekran hatasıyla sistem reset atacaktır. Bu durumda yapmanız gereken  windows açılışına F8 tuşuna basarak sistem açılış seçeneklerine ulaşıp sistemi güvenli modda açmak ve aygıt yöneticisine girerek eski anakartınıza ait onboard  donanımların ağ bağdaştırıcısı, ses kartı, varsa onboard ekran kartı ve diğer sürücüler ve donanımlarını kaldırmak, chipset sürücülerinizi direk kaldırmak proplem olacağından yeni anakart sürücülerinizi direk kurmaktır. Kısacası sistemi güvenli modda açıp eski donanım ve sürücülerinizi kaldırıp yeni anakartınızın sürücülerini yüklemelisiniz. İşlemleri sorunsuz yatıysanız sisteminiz sorunsuz açılacak ve çalışacaktır. Bu benim çok sık kullandığım bir yöntemdir. İşe yaramadığını görmedim, sizdede işe yarayacaktır.

Son Düzenleme: khramn ~ 31 Aralık 2008 11:08
carloska
31-12-2008, 12:52   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
175 mesaj

tşk arkadaşlar sanırım sorumun cevabını aldım.. yanlız daha önce yeni anakart taktığımda mavi ekran vermeden xp taraması yaptığı sırada yeniden başlıyordu bilgisayar...