Hddleri Belirli Zamanlarda Otomatik Açma/Kapama

azrail2007
13-10-2008, 14:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba

İşletim sistemim win xp PRO sp3 . 5i dahili 2 si harici olmak üzere 7 adet HDD takılı . Belirlediğim harici ve dahili HDD lerin ısınmalarını önlemek ve ömürlerini uzatmak için ihtiyacım olmadığı/ kullanmadığım belirli zaman aralıklarında kendilerini otomatik kapatmasını (yani enerjinini kesilmesi/turn-off) ve belirli zaman aralıklarındada otomatik olarak kendilerinin açılmasını (enerji alıp çalışmalarını) istiyorum ve işletim sistemi yüklü olan HDD yide geceleri (kullanmadığım vakitler) vakit uyku moduna sokmak istiyorum .

Masa üzerinde sağ tuş - özellikler - Secreen Saver - Power - Turn off Hard Disks burada yapabileceğim ayarlarsa işime yaramamakta .

HDD lerin ömrünü bu şekilde uzatana ve kullanacağım enerjiyi azaltan herhangi bir method veya herhangi bir program var mı ? Eğer varsa aynı yöntem veya programları win 2003 SE yüklü serverlarda olan harici ve dahili HDD lerdede kullanabiliyormuyuz ? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler .

sonelveda
13-11-2008, 19:37   |  #2  
Üye
85 mesaj

kulanmayacağın hd lere tek hatan elektrik ver o tek hattada bir düğme yap kasanın dışına çek istediğin zaman kapatabilrsin. ama kapatıp tekrar açınca pc görürmü bilmem.reset atmak zorunda kalabilrsin..tabi bu ne kdar sağlıklı olur bilemem bir pc ve elekrik uzmanından yardım alman gerkir..

Barış
13-11-2008, 19:42   |  #3  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
sonelveda
kulanmayacağın hd lere tek hatan elektrik ver o tek hattada bir düğme yap kasanın dışına çek istediğin zaman kapatabilrsin. ama kapatıp tekrar açınca pc görürmü bilmem.reset atmak zorunda kalabilrsin..tabi bu ne kdar sağlıklı olur bilemem bir pc ve elekrik uzmanından yardım alman gerkir..
yanlız burda bi ampüle degil hdd ye güç veriyorsun burda hardiski yakmak çok büyük bi ihtimal...

physfg
13-11-2008, 19:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

üstte deneni yap da o hdd lerin ömrü %20 ye insin

arkadaş adı gibi hdd ye "sonelveda" nı yap demiş...Kahkaha

Son Düzenleme: physfg ~ 13 Kasım 2008 19:50
physfg
13-11-2008, 19:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

western digital hdd lerin kendinde böyle bi özellik var 5 dakika falan kullanmayınca beklemeye alıyor hdd yi yine kullanmak için tıkladığında 2 saniyelik bekleme sonucu aktifliyor kendini...başka hdd de olmaz gibi gözüküyor...o güç tasarrufunda da tüm hdd leri kapatır yani tüm sistem beklemeye girer down falan yapmakta isen o da bekler ...

Alparslananadolu
13-11-2008, 21:06   |  #6  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Arkadaş, yene teknolojiyle üretilen HDD'ler zaten uzun ömürlü. Şimdi gözünüz gibi baktığınız o HDD'ler 3-5 sene sonra yerlerini SSD'lere (Solid Stade Disk)bırakcak. Bence elinizdeki diske acımayın. Normal kullanın. Ömürleri dolmadan zaten siz de biz de disklerimizi yeniliyoruz.

Alparslananadolu
13-11-2008, 21:07   |  #7  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Adamın Nicki Azrail2007'ymiş yahu!. Disk katili olmasın!?

gokhan2413
13-11-2008, 21:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
519 mesaj
es-low
yanlız burda bi ampüle degil hdd ye güç veriyorsun burda hardiski yakmak çok büyük bi ihtimal...
ampül olayına baya bi güldüm
istediğin şeyi yapmanın mümkün olacağını sanmıyorum anca gücü kesmeyle olabilir tekrar verdiğinde görür mü o nu da bilmiyom hadi gördü iyelim sen bunu hdd ömrünü uzatmak için yapıyon aksine bi çalışma olmuş olur sana fayda sağlamaz

sonelveda
17-11-2008, 22:47   |  #9  
Üye
85 mesaj
es-low
zaten ampul olmadığı için teknik birsisine danış demişim..:DD

alexkidd
18-11-2008, 12:04   |  #10  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

dostum sakın harici bir kablo kullanma hddlerin gucunu kesmek icin bu acaip yanlıs birsey bununla ilgili arama motorlarından program bulabilirsin ama ne kadar isine yarar bilemem

dipnot : harddiskler omurleri cabuk biten cihazlar degildir dostum 7 harddisk calıstırman onemli degil onları yeterli derecede sogutabilmen onemli omurlerini acmak kapamak degil temiz ve duzgun calısmaları uzatır