hdmı ne demek

qwerty35
12-09-2009, 19:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2009

Merhaba arkadaşlar  yeni bi lcd aldık  arkasında  3 tane usb girişine benzeyen hdmı girişi var  bu ne işe  yarıyor   ..  bide  şöle bi sorum olucak   bu girişler sayesinde taşınabilir  mp3 vs  taşınabilir  hdd gibi  donanımlardan bağlantı yapıp  filim  müzik  vs. gibi şeler  çalıştırmam mümkünmü    ..  yada  uydu alıcısı cihazı normalde  scart  kablosuyla bağlıyoruz   bunun yerine bu hdmı kablosuyla bağlıya bilirmiyim  bağlana biliyosa  daha iyi ses  ve görüntümü verir   ..  yada   dvd playeri bu kabloyla bağlaya bilirmiyim   ve son olarak  bu kabloların fiyatı ne kadar  şimdiden hepinize çok teşekkür  ederim ....

Ozan Can
12-09-2009, 19:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
913 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

http://tr.wikipedia.org/wiki/HDMI yararlı olucağını umuyorum

Hayalet 26
12-09-2009, 19:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009


Her evde bulunan ve bir çoğumuzun saatlerce başından kalkamadığımız televizyonlar herhalde en yavaş evrim geçiren elektronik cihazlar oldular. Son günlerde gelişen görüntüleme teknolojileri ve dijital uydular sayesinde oturma odalarımızın değişmez parçası televizyonlarımızda çağa uygun halde bir ilerleme gösteriyorlar. Şu an yayılma hızı, yüksek maliyetleri nedeni ile pek hızlı olmasada HDTV, geleceğin televizyon standartı olacak. Düşük çüzünürlükteki görüntüler yerlerinini yüksek netlikte ve çok iyi ses kalitesine sahip kayıtlara bırakacaklar.

HDTV ve kaliteli ses kodlama evlerimizde bizlere sinema kalitesinde seyir vaad ediyorlar fakat ses ve görüntü kalitesindeki artış nedeniyle HDTV oldukça fazla miktarda bant genişliğine ihtiyaç duymakta. Kullanılan teknolojilerde görüntü ve sesden kayıp olmaması amacı ile veri hiç sıkıştırılmadan ve dijital olarak HDTV destekli alıcıya gönderiliyor. Arada sıkıştırma ve dijital-analog dönüşüm yaşanmadığı için elde edilebilecek en üst başarım sağlanmış oluyor.

Fakat vericiden alıcıya görüntü aktarımı bildiğimiz s-video yada komposit kablolarla yapılamayacak kadar yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymakta. Şimdiye kadar pahalı ve tam benimsenmemiş olan DVI yüksek kalitedeki görüntünün taşınması için tek yoldu fakat sektörde önemi yeni anlaşılan ve tek olma ve yolunda emin adımlarla giden HDMI görüntü ve ses aktarım teknolojisi, DVI ın yerini alamaya hazır.

HDMI'ın pin sayısı ve sırası olarak yapısı, DVI la birebir aynı. Fakat paketlenmesi ve görüntüye ek olarak birde ses aktarabilmesi HDMI'ı DVI'dan bariz bir şekilde ayıran farklar. HDMI, 5Gbps gibi oldukça yüksek bir bant genişliği sunuyor. 1080p çözünürlüğündeki görüntü ve 8 Kanal 192 Khz de kodlanmış sesin 4Gbps dan daha az bir bant genişliğine ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, HDMI hem bu günün hemde geleceğin görüntü ve ses aktarım standartı gibi duruyor.

Kaliteli bir DVI kablonun fiyatı 100$ a kadar çıkarken, basit yapısı ile iki (2) metrelik bir HDMI kablonun ortalama fiyatı 20$ civarında. Ayrıca DVI da uzun mesafelere aktarım mümkün olmazken, HDMI kayıpsız bir şekilde 15 metreye kadar görüntü ve ses aktarabilmekte. Oldukça küçük bir yapıya sahip olması notebook ve benzeri taşınabilir cihazlardada kullanılabilmesini kolaylaştırıyor.

HDMI'ın getirdiği bir özellikte bu teknolojinin çift taraflı işleyebilmesi, yani alıcıdan monitöre görüntü aktarımı yapılırken monitörden alıcıyada bilgi aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Bu şu an için ne işe yarayabilirki diyebilirsiniz fakat dokunmatik ekranlarda en azından ek kablolama derdini ortadan kaldıracaktır veya ileride çıkacak daha değişik ve akılcı tasarımlara şimdiden hazır olmasıda ayrı bir avantaj.

HDMI aslında 2002 yılında 1.0 versiyonu, 2004 yılında da geliştirmelerle 1.1 versiyonu standartlaşmış bir teknoloji fakat günümüzde HDTV yayınların ve televizyonların artması ile üreticiler için önem kazanmaya başladı zira kaba görünüşlü ve sadece görüntü aktarabilen, pahalı DVI yerine ince, zarif ve ses aktarım kabiliyetleri olan ucuz bir teknoloji olan HDMI, hem üretim maliyetlerini düşürmekte hemde geriye olan uyumluluğu sayesinde cihazı eski yeni bütün çevre birimleri ile kullanılabilir kılmakta. HDMI'ın DVI a göre belkide en büyük özelliklerinden biride Intel'in geliştirdiği HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahip olması, böylece taşınan verinin kayıt altına alınması veya çoğaltılması engellenmiş oluyor. Ayrıca bu sayede bilgisayarlara nihayet tam güvenli paralı içerik dağıtılabilecek.

Philips ve benzeri büyük firmaların HDTV uyumlu HDMI çıkışa sahip alıcıları duyurulmuş durumda.Ayrıca Microsoft Media Center ile, Intel ise Multimedia PC ile bu teknolojiyi destekleyen devler arasında. Bizlere daha yüksek kalitede ses ve görüntüyü daha küçük boyutları ile göz zevkimizi bozmadan sağlayabilecek HDMI arkasındaki büyük firmaların desteği ve sağladığı band genişliğinin ileriye dönük bir şekilde yüksek olması ile hızlı bir şekilde yayılacaktır.

Not: Yazı alıntıdır...

Mustafa@PC
12-09-2009, 20:01   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
13,127 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

http://www.google.com.tr/search? ... cd=1&q=hdmi&spell=1

ADEM-KAYA
12-09-2009, 20:53   |  #5  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,272 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

ilacınız bu sitede, mutlaka deneyin ve farkı görün..arama çubuğuna ne yazarsan anında cevpı verir.
İsmi; Google

International Affairs
12-09-2009, 21:08   |  #6  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

Ben bildiklerimi söyliyicem.
HDİM ÇOK daha yeni çıkmış bir görüntü ve ses aktarma kablosudur,bunun sayesinde mesela DVI kablo kullanıyorsak bu kabloyu kullandığımız andan itibaren,DVI deki gibi tüm ses ve görüntü tek kabloda toplanmıyor aksine kablolar arası yayılım göstererek daha kaliteli bir görüntü ve ses almamızı sağlıyor.

qwerty35
12-09-2009, 23:35   |  #7  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2009

anladım arkadaşlar  teşekkürler

alien_fx
13-09-2009, 12:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,676 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009