Hem Espri Hem Soru

Banned
02-05-2012, 23:19   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

Önce soru beyler :D

OC nedir? Kısa ve öz olarak ne olduğunu,faydasını,zararını,ne şekilde ve ne şartlarda yapıldığını açıklar mısınız? Bi aydınlatın lütfen,şimdiden teşekkür ediyorum.

Espri

Ekrana görüntü gelmeyince neden "No Signal" yazar da "No İpana" veya "No Colgate" yazmaz? nihahaha :D

Son Düzenleme: Banned ~ 02 Mayıs 2012 23:19
Kapalı Hesap (91855)
02-05-2012, 23:48   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

oc OverClock demektir
bir donanımın çalışma hızını arttırmaktır
faydası iyi bir soğutma sağlandığı takdirde daha iyi performans
zararı donanımın daha fazla ısınması voltajı çok uçuk verirsek de ömrünü kısaltmaktır
işlemciye ve ram'e bios üzerinden overclock yapılır
ekran kartlarına bios üzerinden oc yapıldığına hiç denk gelmedim program kullanılıyor genelde
eğer soğutma sistemin iyiyse biosda cpu multiplier seçeneğini bulup arttırırsan işlemciye overclock yapmış olursun
ama stabilite için donanım yükteyken optimum sıcaklıktan uzaklaşmamalıdır ve çarpanı belli bir seviye arttırdıktan sonra voltajı da arttırmak gerekir
asıl zor olan kısım voltajı ayarlamak ama internette hangi işlemci hangi frekansta kaç volt enerjiye ihtiyaç duyar çoğunlukla vardır
her işlemcinin optimum sıcaklığı farklıdır vücudumuzdaki enzimler gibi düşün
ateşimiz çıkarsa ve vücudumuz soğursa enzimler tam verimli olmaz ve ideal sıcaklık korunmazsa bozulmaya başlar aynı o şekil

İndex35
02-05-2012, 23:55   |  #3  
İndex35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
176 mesaj

aynen kötü adamın dediiği gibi (uzun diye okumadım ama olsun:D)  bi pc parçasına normalden fazla voltaj verirsen parça daha hızlı çalışır kapasitesinin üstüne çıkar 3.0 işlemci 3.5 fln olabilir aynı şekilde ekran kartınada performans artışı için yapılır ( oyuncu kullanıcılar yapar) ama fanlar ,soğutma iyi değilse   tehlikeli olur bence düşük ve orta seviyeli ekran kartlardan ve işlemciden başka yapılmaması en iyisidir  detaylı bilgi donanımhaberde herzamanki gibi vardırhttp://forum.donanimhaber.com/m_1550398/tm.htm

Son Düzenleme: İndex35 ~ 03 Mayıs 2012 00:22
Banned
02-05-2012, 23:56   |  #4  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj
Alıntı: Kötü Adam  
oc OverClock demektir
bir donanımın çalışma hızını arttırmaktır
faydası iyi bir soğutma sağlandığı takdirde daha iyi performans
zararı donanımın daha fazla ısınması voltajı çok uçuk verirsek de ömrünü kısaltmaktır
işlemciye ve ram'e bios üzerinden overclock yapılır
ekran kartlarına bios üzerinden oc yapıldığına hiç denk gelmedim program kullanılıyor genelde
eğer soğutma sistemin iyiyse biosda cpu multiplier seçeneğini bulup arttırırsan işlemciye overclock yapmış olursun
ama stabilite için donanım yükteyken optimum sıcaklıktan uzaklaşmamalıdır ve çarpanı belli bir seviye arttırdıktan sonra voltajı da arttırmak gerekir
asıl zor olan kısım voltajı ayarlamak ama internette hangi işlemci hangi frekansta kaç volt enerjiye ihtiyaç duyar çoğunlukla vardır
her işlemcinin optimum sıcaklığı farklıdır vücudumuzdaki enzimler gibi düşün
ateşimiz çıkarsa ve vücudumuz soğursa enzimler tam verimli olmaz ve ideal sıcaklık korunmazsa bozulmaya başlar aynı o ş
yani 1600TL bütçe ile oyun PCsi kuran birinin oc yapmasını tavsiye eder misiniz? Ben anlamam zaten yaparsa başkası yapar. Parçaların garantisini bozar mı? 1600TLlik bir oyun PCsine yapmak gerekir mi? Ayrıca burda da yardımlarını beklerim :) https://www.chip.com.tr/forum/160 ... yun-pc_t239833.html

Son Düzenleme: nrdeb ~ 02 Mayıs 2012 23:57
Kapalı Hesap (91855)
03-05-2012, 01:32   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj
Alıntı: nrdeb  
yani 1600TL bütçe ile oyun PCsi kuran birinin oc yapmasını tavsiye eder misiniz? Ben anlamam zaten yaparsa başkası yapar. Parçaların garantisini bozar mı? 1600TLlik bir oyun PCsine yapmak gerekir mi? Ayrıca burda da yardımlarını beklerim :) https://www.chip.com.tr/forum/160 ... yun-pc_t239833.html
eğer donanıma zarar vermediysen garanti bozulmaz
zaten bios pilini çıkar 15 dakika bekle tüm ayarların siliniyor yani overclock falan yaptıysan geri alınıyor
profilime gir şu anda kullandığım bilgisayar ordaki
kullandığım işlemcinin çarpan kilidi yok
anakartın otomatik overclock özelliği var turbo boost destekleyen işlemcilerle çalışan
işlemcim yük altına girdiğinde ben biostan turbo çarpanını kaça yükselttiysem işlemcim yük altına girince otomatik olarak o hıza geçiyor benim pek birşey yapmama gerek kalmıyor yani
voltajını da kendisi ayarlıyor
işlemcimin normal çalışma hızı 3,4 ghz turbo hızı 3,8 ama ben anakartımla bu değerin üst limitini 4,2 ghz olarak değiştirdim ben işlemciye yüklenince o voltajı ayarlayıp 4,6 ghz'e çekiyor işlemciyi
overclocktan anlamayan bir adam bile bu ayar sayesinde işlemcisinden daha iyi verim alabilir
ama gidip sırf salaklık olsun diye 5 ghz'in üstüne ayarlarsan turbo modunu başına geliceklerden bahsetmeme gerek yok
kendin pek bilgi sahibi değilsen yeni alacağın sisteme overclock yapmana hiç gerek yok
ivy bridge işlemcilerin overclock performansı pek iyi değildir sandy bridge işlemcilere göre ama ben ivy bridge işlemcim olsun isterdim yinede zaten stok fan kullanıyorum zaten bunlar overclock için uygun değiller
şu anki bütçemle bir sıvı soğutma sistemine 250 tl verene kadar gider daha iyi bir işlemci alırdım zaten
anlamadığın şeyler olursa özel mesaj at konuya tekrar bakmayabilirim