Hepatit B Hastalığı

sahanebaskan
24-05-2014, 23:51   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2014

Etken olan Hepatit B virusu karaciğer iltihabına( hepatit) neden olur. Kuluçka süresi 2-6 ay arasında değişir. Belirtileri yorgunluk, halsizlik, bulantı, karın ağrısı, bazen eklemlerde ağrı ve ateştir. Daha sonra sarılık belirir; gözlerin beyaz kısmı, bazen deri sararır. İdrarın rengi koyulaşır, dışkının rengi çok açılır. Belirtiler haftalarca bazen aylarca kalır. Hepatit B vakalarının %90'ında virus vücuttan tamamen yok olur ve belirtiler kaybolur; %5-10 vakada virus vücutta kalır, antikorlar meydana gelmez ve kişi taşıyıcı olur. Taşıyıcıda belirti yoktur ve sağlıklı görülür %1 hepatit B vakası iyileşmez ve ölümle sonuçlanır. Virus infekte kişinin kanında, sperminde vagina sıvısında, ve tükürüğünde bulunur. Özellikle kanla ve cinsel ilişki ile bulaşır. Son yayınlarda oral bulaşmadan da söz edilmektedir. Kan nakli için alınan kanlar test edilmekte ve kan yoluyla bulaşan hastalıklar konusudna taranıp öyle transfüzyonuna izin verilmektedir. Kişide hepatit B varsa kanı başkasına verilmez. Kanla bulaşmadan korunmak için viruslu kanla temas etmemelidir. Şırınga ve iğne, diş fırçası ve traş makinası bulaşmaya neden olabilir. Akut HBV enfeksiyonu tedavisinde etkene yönelik tedavi yoktur. Genellikle genel durumu düzeltmeye yarayan destekleyici önlemler kullanılır. Kronik enfeksiyonlarda ise viral replikasyon değerlendirilerek gerekirse interferon uygulanabilir. Vakaların %40 ında bu tedavi başarılı olabilmektedir. Bunun yanı sıra antiviral ilaçlar örneğin AIDS tedavisinde de kullanılan Lamivudine in HBV tedavisinde de etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Nadir olarak taşıycıda kronik karaciğer iltihabı ve daha sonra kanser oluşur. Hepatit B'den korunmanın en önemli yolu aktif bağışıklamadır.

mustafa2116
26-05-2014, 16:04   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

Güzel paylaşım ancak  Hastalığı geçiren kişinin  hakkında  bilgi yok.
Kişi hastalığı geçirdiğinde ve iyileştiğinde kalan %5 lik hastalık oranı  kanda  dolanmaya devam ediyor.

Dediğinize göre hastalığı geçiren kişi sonradan bile tehlikeli olmaya devam ediyor.
Sevişmesi   karşıdaki eşine hastalığı geçirmesine nede oluyor gibi bir yanılgı çıkmış ortaya.

Hasta kişi  seviştiğinde yada bezeri bir işlem ile   hasta olmayan kişi ile ilişkiye girdiğinde hastalık bulaşacaktır.

Hastalığı geçirmiş kişinin  hastalığının karşı tarafa geçmesini sağlayan yöntem  KAN bağışıdır.
SARILIK adı ile bilinen hastalığın  bir kaç çeşidi vardır ve bunlardan birini ben geçirdiğim için (İNCE SARILIK ) biliyorum.
İnce sarılık  Kişinin bünyesinin hastalığa karşı  direndiğini ve bu konuda başarı kazandığını gösteren  kan ve  diğer hastalıklı dokuları bedenin dışlamaya başladığı bir durumdur.  Bu durumdaki kişinin  Hastalığı bedenden dışarıya direkt atıldığı için  idrar tükrük yada kullandığı kab-kaşıklar özenle yok edilmelidir.
İnce Sarılık geçiren kişilerin Kan Bağışı yapması KESİNLİKLE YASAK olup Öldürmek istediğiniz birine bu hastalıktan geçirmiş birinin  Kanından bir damla  enjekte etmeniz onu 2 hafta içinde komaya sokabilir :D