Hepsi temiz çıktı; iOS hariç!

CHIP Online
31-08-2012, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Son döneme damgasını vuran SMS sorununda gerçekler teker teker ortaya çıkıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/hep ... os-haric_35596.html

Araştırmacılar, iPhone'da bulunan ve sahte isimlerle SMS göndermeye izin veren güvenlik açığının başka akıllı telefon platformlarında bulunmadığını açıkladı. Ay başında iPhone'ların sahte SMS mesajlarına ve phishing girişimlerine karşı yeterince korumalı olmadığına dair <span style="text-decoration: underline;">haberimizi burada yayınlamıştık</span>. Ancak pek çok kaynak, sorunun sadece iOS'u değil, SMS yüzünden, diğer tüm işletim sistemlerini de etkileyeceğini iddia etmişti. Şimdiyse bu açığın sadece iOS'a özgü olduğu belirlendi.


Mobil güvenlik şirketi AdaptiveMobile'ın açıkladığı araştırma sonuçlarına göre işletim sistemi sadece cevap gönderilecek numarayı gösterdiği için iOS cihazlarında alınan mesajların sahte olduğunu fark etmek daha zor: "Sorunu Android, Windows Mobile, BlackBerry ve Symbian telefonlarda test ettik. Çoğu cevap verilecek numarayı ya görmezden geliyor, ya da hem gönderen, hem de cevap verilecek numarayı gösteriyor. Sadece iPhone bu konudaki güvenlik tavsiyelerine uymuyor."


Apple konu hakkında yaptığı açıklamada suçu gerçekten de çok güvenli olmayan SMS teknolojisine yüklüyor ve herkesin iMessage kullanması halinde bu sorunun ortadan kalkacağını belirtiyor. Biz ise bu son cümle hakkında yorum yapmamayı tercih ediyoruz.

Tüm Konu: Hepsi temiz çıktı; iOS hariç!

Kaynak: www.chip.com.tr