her 2-3 günde bir internet bağl. kesilme

HPQ-User
28-12-2008, 23:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kayamtky sormuş:
Selam,
Masaüstü bilgisayarımdan interneti, D-link marka wireless modemin wireless özelliğini kapatıp ethernet portundan kullanıyorum. Modemimi hiç kapatmıyorum. Normalde bilgisayarımın hiç bir sorunu yok. Her ev kullanıcısı gibi bende internet için TTNET in otomatik IP sini kullanıyorum. Fakat internetle ilgili bir problem yaşıyorum; her 2-3 günde bir internet bağlantım kesiliyor. Modemimi resetlediğim zaman düzeliyor ve IP numaram değişiyor. Bu böyle devam ediyor. Anladığım kadarıyla ttnet IP mi değiştirdiği zaman ben de modemi resetlemek zorunda kalıyorum. Bu bazen sorunlar yaratıyor. Ör: Uzun bir download yapmak için bilgisayarımı gece açık bıraktığım zaman, eğer modemi resetledikten sonraki 2. veya 3.güne denk geldiyse download un gece yarısı kesildiğini dolayısıyla bilgisayarım o saatten sonra boşu boşuna açık kalmış olduğunu gözlemliyorum. Bu olay ben bilgisayarın başında olduğum zamanda meydana geliyor. Ani elektrik kesilmelerine karşı kesintisiz güç kaynağı kullanıyorum. Elekrikle ilgili problemim yok.
Ben bilgisayarımı kapattığım zaman ADSL modemimi kapatmak istemiyorum.
Şimdi size soruyorum:
-Bu yaşadıklarım normal midir?
-TTnet IP mizi değiştirdiği zaman, açık olan Modemim ben resetleyene kadar eski IP yle çalışması gerekmez mi?
-TTnet IP mizi değiştirdiği zaman açık olan Modemim bu değiştirilen yeni IP yi resetleme yapmadan otomatik algılar mı?

Bu sorunuma cevap verecek forum üyelerine şimdiden teşekkür ediyorum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
core 2 duo 3 ghz
4 gb ram
1 tb disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 3.5.21022)

Raxx36
29-12-2008, 00:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,706 mesaj

Şöyle bir durum var eğer modem aşırı ısınırsa kendini otomatik olarak devre dışı bırakıyor sırf bu durumu öğrenmek için 1.5 saat tt ile görüşme yaptım bende uzun vadeli kullanıyordum modemi neredeyse hiç kapatmazdım ama artık kullanmadığımda prizde bile bırakmıyorum

kayamtky
29-12-2008, 01:14   |  #3  
Yeni Üye
40 mesaj

Raxx 36 tşk ederim.
Peki işyerlerinde modemin 7 gün 24 saat hiç kapanmaması gereken yerler var. Onlar ne yapıyorlar. Yani ısınmayan özel modem mi kullanıyorlar. İşyerinde böyle bir şey olsa kıyamet kopar.

01apachi
29-12-2008, 01:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

modemin ısısnmasından kaynalı bi problem..
çözümü için sana modemine fan takmanı öneririm.. yada memleketin soğuk biyerse soğuk odalardan birine taşı..

metallcii
29-12-2008, 02:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

bende webstar markalı modem var gercekten cok kaliteli 1 ay boyunca hic kapamasamda.ısınmadan kaynaklanan bir problem olmuor.modem kendi ısısını koruyabilior ve zarar görmüor.bide modemi betona koyun.duvara falan.duvardan betondan soguku yiyince fazla ısınma gerçekleşmior

Crew
29-12-2008, 08:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

ÖncelikLe Mrb..

Arkadaşım Şurdan başlayım; TTNET Senin PC'nin İP sini değiştirmez. Sen Modemi Resetlediğin için İP adresin değişiyor.Modemi Her açıp kapamanda İP adresin değişir Çünkü Statik İP kullanıyorsun.

İnternetin gidip gelmeside Arkadaşlarında bahsettiği gibi Isınma Problemi olabilir.

Ama Birde dışarıdan Gelen TEL. kablonu Kısa bi zaman içinde bir yetkili çağırarrak göstermeyi dene belki kabloda bir problem olabilir.

Modeminde Başka Türlü bir arıza olabilir.

( Bi arkadaşından 2-3 gün denemelik bir modem al eğerki o modemde de aynı şekilde kesilmeler olursa büyük ihtimal KABLO eğer olmassa MODEMİ ni değiştirmeni veya servisine göndermeni tavsiye ederim.)

Kolay Gellsin...

Raxx36
29-12-2008, 09:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj
kayamtky
Raxx 36 tşk ederim.
Peki işyerlerinde modemin 7 gün 24 saat hiç kapanmaması gereken yerler var. Onlar ne yapıyorlar. Yani ısınmayan özel modem mi kullanıyorlar. İşyerinde böyle bir şey olsa kıyamet kopar.
Buna  örnek vereyim özellikle bankalardaki atmler için (Tabi bizimki gibi modem kullanmıyorlar :=) ) farklı tür modemler kullanılıyor onlarda network iletişimi farklı sadece kendi aralarında iletişim bulunuyor

Crew
29-12-2008, 12:05   |  #8  
Yıllanmış Üye
209 mesaj
Raxx36
Buna  örnek vereyim özellikle bankalardaki atmler için (Tabi bizimki gibi modem kullanmıyorlar :=) ) farklı tür modemler kullanılıyor onlarda network iletişimi farklı sadece kendi aralarında iletişim
:D Knky ATM ile ne lakası var bu sorunun veya Konun xD  3 senilik AIRTIES RT-101 Kullanıyorum Hiç fişini çekmedim :D sadece elektirikler giddiği zaman kapanıyor okadar Canavar gibide çalışıyor maşallah ..))

MODEMDEN MODEME ÇOK FARK VAR

Raxx36
29-12-2008, 12:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Yok usta :=) soğutucu kullanma ve ısınma sorunu ile ilgili örnek vereyim dedm yoksa alakası yok 24 saat çalışan birşey ne de olsa

Ozan Can
29-12-2008, 19:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
913 mesaj
Crew
:D Knky ATM ile ne lakası var bu sorunun veya Konun xD  3 senilik AIRTIES RT-101 Kullanıyorum Hiç fişini çekmedim :D sadece elektirikler giddiği zaman kapanıyor okadar Canavar gibide çalışıyor maşallah ..))

MODEMDEN MODEME ÇOK FARK VAR

bendede rt 102 var o da elektrik kesilmediği sürece açık elektrikde ayda en fazla bir oda %5 ihtimal kesilir