Her seferinde scandisk sorunu!

seretan
28-06-2006, 00:53   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

80gb samsung harddisk kullanıyorum..3 parca halinde..bunlardan "f" surucusu bilgisayar her acıldıgında hata olabilir gerekcesi ile taranıyor...

Acaba ciddi bir sorun mu bu? nasıl cozebilirim bu sorunu?
onerilerinizi bekliyorum..simdiden tesekkurler

chiemsee111
28-06-2006, 01:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Disk bölümlerin hangi formatlarda? Isletim sistemin ne ??
Sorunu ne zamandir yasiyorsun?
:)
Neyse en basit cözüm:
anladigim kadari ile "F" bölümü asil isletim sisteminin yüklü oldugu bölüm degil. Eger o bölümde dosya veya klasörlerin varsa onlari sorunsuz bir bölüme kopyaladiktan sonra;
"Bilgisayarim" penceresi acikken "F" bölümü üzerine sag tikla ve acilan menü de formatla secenegini sec. Acilan sekmede NTFS olarak formatlamasini sec asagida hizli format kutucugunu isaretleyebilirsin(beklemek istemiyorsan). Tamam i tikla ve "bu bölümü formatlarsaniz bu bölüm üzerindeki tüm veriler silinecektir" filan gibi bir uyari yazisi cikacak Tamam i  tikla. Format islemi bitince pc ni yeniden baslattiginda bir daha bu sorunla karsilasmiyacaksin.

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 28 Haziran 2006 01:28
seretan
29-06-2006, 01:08   |  #3  
OP Üye
65 mesaj

c:fat32 digerleri: ntfs
windows xp sp1
aslında ben 2.5 aydır evde yoktum dolayısı ile ne kadardır bilmiyorum ama 2.5 aydan fazla degil..
bi format atiym o zaman gerci pek zamanımda yok..
cevabın icin

chiemsee111
Disk bölümlerin hangi formatlarda? Isletim sistemin ne ??
Sorunu ne zamandir yasiyorsun?
:)
Neyse en basit cözüm:
anladigim kadari ile "F" bölümü asil isletim sisteminin yüklü oldugu bölüm degil. Eger o bölümde dosya veya klasörlerin varsa onlari sorunsuz bir bölüme kopyaladiktan sonra;
"Bilgisayarim" penceresi acikken "F" bölümü üzerine sag tikla ve acilan menü de formatla secenegini sec. Acilan sekmede NTFS olarak formatlamasini sec asagida hizli format kutucugunu isaretleyebilirsin(beklemek istemiyorsan). Tamam i tikla ve "bu bölümü formatlarsaniz bu bölüm üzerindeki tüm veriler silinecektir" filan gibi bir uyari yazisi cikacak Tamam i  tikla. Format islemi bitince pc ni yeniden baslattiginda bir daha bu sorunla karsilasmiyacaksin.
chiemsee111
29-06-2006, 12:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Rica ederim. Ancak hizli format i secersen fazla zaman almiyor. Bölümün büyklügüne göre en fazla 5 dakikada biter. Ayrica zamanin oldugunda C sürücünü; daha stabil ve güvenli olan NTFS formatina konvert etmeni tavsiye ederim.

seretan
30-06-2006, 17:54   |  #5  
OP Üye
65 mesaj
chiemsee111
Rica ederim. Ancak hizli format i secersen fazla zaman almiyor. Bölümün büyklügüne göre en fazla 5 dakikada biter. Ayrica zamanin oldugunda C sürücünü; daha stabil ve güvenli olan NTFS formatina konvert etmeni tavsiye ederim.
ntfs ve fat32 arasında tam olarak ne fark var bilmiyorum biraz anlatabilir misin?formattan sonra fat32 bicimine ayarlıyorum..ama madem ntfs daha guvenli ve mantıklı ise eve dondugum zaman yaparım..

Recep Baltaş
30-06-2006, 20:22   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

SSS/FAQ bölümünde bu sorunun cevabı bulunmaktadır.

seretan
01-07-2006, 16:52   |  #7  
OP Üye
65 mesaj

Sorunu hallettim..yardımcı olan tum arkadaslara tesekkurler