Herkese bedava 100 kontor

nezihdarcin
14-06-2008, 01:56   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Bugün itibari ile televizyonda rastladığım bir reklam.
Tamamen aveanın raklam kampanyalarına benzer içerikte animasyon olarak hazırlanmış.
(-- inandırıcı olması için -- )
Hiçbir firma isminden, şirket isminden veya kuruluş isminden bahsedilmemektedir.

Sloganları şu :  turkcell , telsim , vodofone... herkese çekilişsiz kurasız 100 kontor hediye.
tek yapmanız gereken '' cepabone '' yazarak  **** 'a göndermek. sıra yok, beklemek yok.

Peki ne oluyor?
Siz abone yazarak tüm abonelik sözleşmesini kabul etmiş oluyorsunuz.
Size 100 kontor hediye ediyor ve bundan sonra her hafta otomatik 50 kontor abonelik bedeli hattınızdan kesmeye başlıyor.
Siz eğer isterseniz her hafta sınırsızca logo, melodi, müzik vs... indirebiliyorsunuz..
Ve iptal etmediğiniz her haftanın ilk günü peşin 50 kontor düşülüyor.
not: 50 kontörü kısaca 25 standart sms şeklinde küçük söylüyorlar.

Diyelim ki kontör bitti ne olacak?
Sizin borcunuz otomatik olarak sistem tarafından hafızada tutuluyor.
Mesela kontörünüz bitti, 3 hafta 0 kontör ile yaşadınız. 3. haftanın sonunda 250 kontör yüklediniz.
Fakat sizin birikmiş abonelik borcunuz 3 x 50 = 150 ve bu borç her geçen hafta iptal edilmedikçe artıyor
Kısaca siz 250 yüklüyorsunuz ve kontörünüzü öğrenmek için servis numaranızı aradığınızda 250 - 150 = 100 kontörünüz kaldığı gerçeği ile karşılaşıyorsunuz.

Aslında anlattığım bu şeyler hafif yollu ile reklamda söyleniyor.
Çok hızlı bir şekilde, okunamayacak küçüklükte bir punto ile ve ekranın en altında.
Böylelikle tüm yasal sorumluluk üzerlerinden atılmış oluyor.

Bence bu yapılan reklam yasal değil. Tüketiciyi aldatma yolu ile çıkışını göstermediği bir yola sürükletiyor.
Zaten hatırlarsınız ki, gazete,dergi internet vb. yerlerde bu kandırmaca '' Bedava; logo, müzik, walpaper..  '' adıyla yapılmaktaydı.
Bize düşen, iptal etmesini bilmediğimiz servisleri kullanmamak.

Eğer siz farkında olmadan kontorunuz sürekli azalıyorsa; çevrenizdeki insanlar size iyilik olması için bu sisteme kayıt yaptırmış olabilirler.

Sonuç olarak :
kaşığı ile verip, sapı ile geri alıyorlar.
Benden söylemesi ((;

57mm
14-06-2008, 13:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
336 mesaj

o reklamlarda altta ışık hızıyla geçen küçük yazılara kin güdüyorum! nefret ediyorum! bu gibi servislere kanmamak lazım..

uGuR.uK
14-06-2008, 13:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o altyazıları yavaş gecirseler millet uyancak işe işte, ama tabi hiç geçirmemekte olmuyo yasal zorunluluk var işlerine nası geliosa ole yapıolar. o yuzden o kampanyalara pek kulak asmıyorum ben, kontörümü yüklerim biter gene yüklerim gider öle düz işGöz kırpma

emre__
14-06-2008, 14:02   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

he amcam alıyoda bari haber verse gam yemicem nereye gittiği belli olmuyo. Mesela haftalık üylik ücretiniz hesabınızdan düşülmüştür diye bunları tükoder e (tüketici koruma derneği) şikayet etmek lasım ama mesela yeni tüketici kanununa göre o yazılar okuna bilir ve büyük omak zorunda imiş...

sCoRPion_tr
14-06-2008, 15:00   |  #5  
Taze Üye
12 mesaj

Yetkili kişilerin bu tür reklamları engellemesi gerekiyor. Belki bilinçli tüketiciler kanmıyor bu tür oyunlara ama bu yerlere kontör gelecek diye üye olup yüzlerce kontörü boşa gidenler oluyor..

nezihdarcin
14-06-2008, 15:32   |  #6  
OP Üye
63 mesaj

Bugün için ilk okula giden çocukta bile cep telefonu olduğunu düşünürsek,
eski senelerde gofretle, şekerle, çikolata ile çocuk kandırılırdı. Şimdi ise bedava kontor ile. Annelere - babalara çocukların yapacağı bilinçsizlikten dolayı yazık olur.

Birde bu sisteme benzeyen aynı ücretlendirme mantığına sahip diğer sistemler var.

Hem Turkcell Gibi mavi bir arayüz, AveA ve Vodofone Logoları....
tamamen herşeyi GSM oparetörleri yapıyormuş gibi göstermeye çalışarak inandırıcılılarını artırmak istiyorlar.
Halbuki hepsi; senin, benim, sizin, bizim gibi insanların kurdukları şirketçikler.
(-- ciddi bir ofislerinin bile olduğuna inanmıyorum --)

Zaten şekil herşeyi anlatmaya yetiyor.

centipede
14-06-2008, 20:02   |  #7  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

uyarın için çok sağol kardeşim.
ahirzaman'da yaşıyoruz ne olacak....
haram helal ver allah

waybe
14-06-2008, 20:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

ewet katılıyorum böyle şeylere inan mamaklazım al kontörünü bitince bir daha yükle zaten kendi kampanyalarını yapıyor oparatörler

SaGoPa KaJMeR.
14-06-2008, 20:11   |  #9  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Böyle Reklam Ve siteler Gördümmü Gülüp geciyorum. Kahkaha
Ama ne yazıkki inanlar yok degil böyle sacmalıklara inanmamak lazım.

07BENER07
14-06-2008, 20:43   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

kise bedava vermez ki zaten işin içinde kendi çıkarlarını sağlayacak şeyler vardır ondan öyle yapıyorlardır bunlara hiç inanmıyorum

ck1991
14-06-2008, 21:02   |  #11  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
533 mesaj

şirket cepmaster bi kere 50 ytl fatura ödetmişti bana resmen yasal soygun

PC_TECHNİCİAN
14-06-2008, 21:41   |  #12  
Yeni Üye
49 mesaj

BENİM BAŞIMA DA GELDİ BÖYLE AMA KONT GİTMEDEN KURTULDUM
HİÇ Bİ ŞEKİLDE İNANMICAKSINIZ BU KAMPANYALARA SİZE 100 VERİR 250 ALIR HİÇ M.ETMEYİN BENDEN DEMESİ..

nokiaviper
15-06-2008, 02:06   |  #13  
Yeni Üye
47 mesaj

Bu devirde kim kime bedava birşey veriyor. Elbet bir hinlik düşünmüş ayrıca o reklama inanlardan o TV deki reklam oynatma parasını bile çıkartırlar. Yasal vurgun böyle birşey olsa gerek.

57mm
15-06-2008, 08:55   |  #14  
Yıllanmış Üye
336 mesaj

bi dakka ya tamamen unutmuşum hemen olayı anlatayım: vodafone hattıma 100 kntor yüklemiştim. malum avea aldık 5bin le eş dost kim varsa cır cır msj attık. sonra vodafone dan birni arıyim dedim. tatık kartı= bakiyeniz sıfır kontordur.. yuh dedim noluyo 1 ay boyunca kartı bile takmadım. sinir küpüne döndüm. hemen mail attım vodafone müşteri hizmetlerine. döküman istedim neriye ne zman harcanmış kontorler diye. dökümanı internete vermiyolarmış istersek aylık evimize gönderebilirlermiş. ayrıca kontorler 3131 miydi neydi öyle bi hizmette kullanılmış dedi. o bilmem ney allah belasını versin kuruluşuna mail attım cevap gelmedi! eee noldu kullanmadıgm 100 kontor çok güzel uçtu gittiZonkZonk

beepha
15-06-2008, 13:12   |  #15  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

bu sitelerin alayını kapatsınlar bu tür uygulamaları gerçekleştirenlerin hepsini de hapise atsınlar bence

gerçi danışıklı dövüş bu işler
saf halkımız da kanmasın

nezihdarcin
15-06-2008, 17:24   |  #16  
OP Üye
63 mesaj

internetten numara gir diyen sistemlerde var. Siteye bir cep numarası girmek mümkün fakat birde olayın 2. ci aşaması var.
Girilen telefon numarasına şifre gidiyor. Sonra 2.ci aşamada gelen şifre yine internet üzerinden girilerek abonelik tamamlanmış oluyor.
Bu işlemi yapan herkes abonelik sözleşmesini kabul etmiş oluyor.
Ve hepsinde 50 kontor haftalık abonelik uygulaması aynen işliyor.

Birde flycell diye bişey var.
FLYCELL'in ne olduğunu bilmeyen insanlarda o hizmeti isim benzerliğinden ötürü bir TURKCELL hizmeti zannediyorlar..
Amaç zaten insanlara güven vermek ((; ne kadar veriyor o ayrı

Beleş melodi diyen tüm sistemlerde haftalık 50 abonelik bedeli kesin var.
Yok en çok şınavı sen çek, doğru tahmin et bakalım kaç top var?
100 kontor ve yüzlerce melodi kazan..

aşağıdaki şekilde
Bir diğer sitelerde de google üzerinden gelen taklit reklamlar var.
Yumurta ile insanlaraTurkcell'in verdiği ciddi bir reklammış havasına sokmak istemişler.
Tarife yumurtlayan tavuk misali.
Kısaca adamların reklamını bile taklit ediyorlar.

Son Düzenleme: nezihdarcin ~ 15 Haziran 2008 17:27
qazx
15-06-2008, 21:17   |  #17  
Yıllanmış Üye
560 mesaj

ilk önce konuyu açan arkadaşı tebrik ediyorumAlkış.cep telefonları konuşma işlevinin çok fazla dışına çıktı artık.Türkiyede operatörler zaten müşteriyi hep yolunacak kaz olarak görüyorlar.doğru düzgün konuşma hizmeti veremedikleri gibi birde yalan dolan reklamlarla müşterilerin paralarını adeta gasp ediyorlar.artık insanlar ceplerine gelen operatör mesajlarından kafayı yiyecek hale geldi.siz siz olun bu tür kandırmaca mesajlara taviz vermeyin arkadaşlar.telefonlarımızı sadece konuşma ve sms için kullanırsak belki bu aldatmacalar bi nebzede olsa azalır.

sgungul
15-06-2008, 21:47   |  #18  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

boyle reklamlara bakıpta uye olanlar hangı donemde yasıyor anlamadım gıttı. zaten gunumuz telf. hafıza kartlı, bluetooth v.s. ozellıklerı var elının altında da pc var yoksada ınt.cafe var gıt oraya tak hafıza kartını ne ıstıyorsan yukle kardesım aldanma boyle seylere yaa. Reklamın bı sucu yok ınsanlarımız teknolojı yı kullanmasını bılmıyor veya kullanmak ısıne gelmıyor..

Der Rote BaroN
16-06-2008, 00:30   |  #19  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Telekomünikasyon Kurumu, ne güzel uyuyor.

AnchryA
16-06-2008, 12:25   |  #20  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

Akıl var  Mantık var !   Ama  1  kişi    düşünmüşmüdür.   Bunlar  Anam  değil ! , Babam hiç değil !  ne diye bana  Bedava   Kontör versinler ki ? Dii mi  ama :)

Siz siz olun  , pazarlamacılardan ! , Reklamcılardan korkun. !  Onlar kadar   düzenbaz , sahtekar  ciğeri beş para etmeyen  insancıklar yoktur  dünyada.

Yoldaki dilenciye   sadaka  atsan Allah Razı olsun der.   Bunlar   açık açık soygun yapıyolar.     Pazarlamacı-Reklamcı'dan  insan olmaz.   Anasını boyar   babasına   tekrar satar bunlar.

doing
16-06-2008, 19:37   |  #21  
Yıllanmış Üye
124 mesaj

RTUK, filmlerde küfür ve öpüşme sahnelerinin kesilmesini takip edeceğine bu gibi reklam bozuntularının çaresine baksın!!!!!

eolos
16-06-2008, 20:01   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

hiç bir şirket kendisine yaramayan bir kampanya yapmaz yani aslında hersey insalıga hizmet gibi gosterilip yukarda soylendiği gibi kaşıkla verip kepçeyle alma olayına donuyor verilen hizmet aslıda pek te iyi değil. bi kere vergiler cok fazla gms şirketleri ne yapsın demi?

nezihdarcin
16-06-2008, 22:04   |  #23  
OP Üye
63 mesaj

Aslında bu işte hile aynı erotik telefon numaralarındaki hile gibi.
''Ara beni 24 saat canlı '', ''sıpsıcak sohbetler için ara'' diyorlar, jet hızı ile ücret tarifesini geçiriyor... görmek ve okumak neredeyse imkansız. Normal Vodofone numarası gören zaaf sahibi insanlar ücretlendirmeyi bilmeden arama yapıyorlar ve bir bakmış ki 10 saniye bile konuşamadan 24 kontor gitmiş. Ancak o kazık telefonu kapayınca kurtulabiliniyor.
Ama bu sistemden kurtulmak nerede ise imkansız. Kontorun bitse bile borca yazıyor haftalık 50 kontorü. Ve haftanın ilk günü pazartesiden peşin düşüyor.

Abonelikten kurtulma yolunu ise açıkça abonelik yapmayı anlattığı kadar anlatmıyor. Ve ayrıca abone yaptığını sana söylemiyor ki...
İnsan sadece bedava 100 kontor için kayıt yaptırıyorum zannetdiyor. Aslında haftalık(--her hafta ayrı ayrı--) 50 kontor karşılığı içerik indirme sistemine kayıt edilmişsin.

Rtük te (-Allah bilir--) reklamlar başlayınca kanal değiştiriyordurlar. ((;

beepha
17-06-2008, 15:54   |  #24  
Yıllanmış Üye
156 mesaj
doing
RTUK, filmlerde küfür ve öpüşme sahnelerinin kesilmesini takip edeceğine bu gibi reklam bozuntularının çaresine baksın!!!!!
kesinlikle katılıyorum

jck4l
19-06-2008, 01:25   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar benim kullanmadıgım bir hattım var iptal olucak nerdeyse kontör yüklememekten acaba ben bu kartla üye olsam ne olur kontörüde hemen bitirsem :D