Homeplug ve internet

BKaanY
24-07-2006, 17:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba,
Ben Tekirdag Cerkezkoy'de oturuyorum. Kendi binamizda telefon baglantisi kurmamiz mumkun degil. Bu yuzden 2 blok otedeki arkadasimizin evinden telefon baglantisiyla ve HomePlug urunuyle kendi binamizda internete baglanabilir miyiz? (Urun http://www.sanikom.com/products/plc/plc.htm sitesinde mevcut) Soyle acikliyayim. Binamizda telefon baglantisi mumkun olmadigi icin, bizim binamizdan 2 blok otedeki arkadasimiza internet baglantisi kurmak istiyoruz. Ama onlarda bilgisayar yok. Eger biz arkadasimizin binasindaki telefondan modem cikisiyla, HomePlug urununu kullanip ve HomePlug urunuyle 2 blok otedeki binamizdan internete baglanmamiz mumkun mu? Bina icerisinde HomePlug in yarari gercekten cok guzel, sorun ise bu ozelligi binalar arasi tasiyabilir miyiz elektrik baglantisi uzerinden? Olursa mesafe kisitlamasi var midir? Cunku arkadasimiz 2 blok otede oturuyor ve kus ucusu mesafe 50-100 metre civarinda. Ve bir de maliyeti ne kadar olur bilen varsa? Tesekkurler Kahkaha

mentor.ms
25-07-2006, 12:39   |  #2  
Taze Üye
5 mesaj

HomePlug ürünler kapalı devre elektrik şebekesi içerisinde kullanılabilir. Yani evinizin bir prizinden diğer bir prize veri iletişimi sağlayabilrisiniz. Tabi altyapının düzgünlüğü de önemli. Circuit breaker ötesine sinyal geçmez. Yani sigortaya kadar. Eğer arkadaşınızın evinden kendi evinize elektrik kablosu çekerseniz ve bu hattı aktif hale getirirseniz ve homeplug kullanırsanız çözüm sağlanır. (özetle verimsiz ve uzun hikaye) Ayrıca iki ev arasına veri taşıayacağınız kablo çekme işi için lisans almanız lazım. Telekom izin vermez yoksa. Bu da milyon dolarlar demek :D

Tüm bunların yerine bir şekilde evinize telefon bağlatmanızı öneririm.

mehmetgns
29-07-2006, 00:08   |  #3  
Üye
56 mesaj

Arkadaşım, soruyu tam anlayamadım, konu hakkında da fazla bilgim yok ama şu soru kafamı kurcalıyor: "Oturduğunuz binaya, telefon hattı çekmek niye mümkün değil?" Neyse kolay gelsin...Göz kırpma