Hometech 14s Notebook Wireless Kartı Tanıma Sorunu

06ayhan
02-09-2020, 21:26   |  #1  
06ayhan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Hometech 14s notebook umda yüklü olan Windows 10'a ait güncellemeleri indirip yükledim. Sonrasında driver booster ile güncel olmayan diğer yazılım / programları güncelledim. Bilgisayar kapanıp açılınca mavi renkli bir hata ekranı geldi. Web te bu hatanın çözümü ile ilgili önerilen her şeyi yapmama rağmen sorun düzelmedi. Bunun üzerine windows u sıfırladım. Sıfırlama sonrası wifi / wireless hariç bütün driverlar otomatik olarak yüklendi. Sonra web de bu konu ile ilgili çok çeşitli videolar ve önerileri uyguladım ama ne yaptıysam yine olmadı. Yaptığım işlemlerde bazıları şunlar:

• Hometech resmi web sitesinden tüm driverları indirip kurdum olmadı.
  • RTL8723BU (mevcut wireless kartı) için driver indirip kurdum olmadı.
  • Dos ekranında systeminfo ile takılı / yüklü donanımlara baktım ama wifi / wireless kartı gözükmüyor. Aygıt yöneticisinde wifi / wireless kartı gözükmüyor. Fn + ile F1-F12 de dahil olmak üzere klavyedeki tüm tuşlar ile wifi yi açmaya çalıştım ama açılmıyor.
  • Son olarak hometech web sitesine baktığımda "ÖNCE SİHİRLİ ÇUBUĞU ETKİNLEŞTİRİN" yazıyor.
  • Bir forumda aynı durumda olan birinin sorununun wifi kartı değişince düzeldiği yazıyor fakat benim notebook ta böyle bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Zira daha önce çalışır vaziyette iken windows un hata vermesinden sonra win 10'u sıfırlandıktan sonra wifi çalışmaz oldu. Notebook a herhangi  bir darbe vs olmadı. O yüzden bana bu ihtimal olanaksız gibi geliyor. Fakat öyle bile olsa yazılımsal /programsal olarak bu sorunu çözmek için tüm seçeneklerin bitmediğini düşünüyorum.

• Ayrıca notebookta wifi yi açmak için fiziksel bir tuş bulunmuyor veya varsa ben bilmiyorum. Bu sihirli çubuk nedir bilen veya benim bu sorunu çözebilmeme yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa sevinirim.

Yaptığım araştırmaya göre RTL8723BU sadece wireles kartı değil bluetooth+wireless kartı olarak kullanılıyor. Şu an  bluetooth çalışıyor, aygıt yöneticisinde bluetooth driver'i gözüküyor fakat wireless gözükmüyor. Artık son çare olarak harici wireless adaptörü alacağım ama onun öncesinde bu sorunu çözmeme yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı acaba...

Nomander
07-09-2020, 21:40   |  #2  
Nomander avatarı
Taze Üye
13 mesaj

Hometech cihazlar ile alakalı pek malumatım yok fakat Hometech firmasının kendi web sitesinde belirttiğiniz model için (14S) sürücü paketine göz attım. Pakette bulunan 8723BU klasörünün yanında 3165 klasörü içindeki sürücüleri de yüklediniz mi ?

excel_mustafa
07-09-2020, 23:16   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

win10 un güncellemeleri her seferinde birşeylere çomak sokar. önce program ekle kaldırın sol kısmından yüklü güncellemelere tıkla. ardından arıza çıkmadan önce yüklenen tüm güncellemeleri kaldır. sonuç alamazsan windows sıfırlama yapıp tüm driver ları baştan yükleyebilirsin.

06ayhan
09-09-2020, 09:14   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: Nomander  
Hometech cihazlar ile alakalı pek malumatım yok fakat Hometech firmasının kendi web sitesinde belirttiğiniz model için (14S) sürücü paketine göz attım. Pakette bulunan 8723BU klasörünün yanında 3165 klasörü içindeki sürücüleri de yüklediniz mi ?
 Hocam hepsini denedim ama sonuç olumsuz maalesef

06ayhan
09-09-2020, 09:18   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
win10 un güncellemeleri her seferinde birşeylere çomak sokar. önce program ekle kaldırın sol kısmından yüklü güncellemelere tıkla. ardından arıza çıkmadan önce yüklenen tüm güncellemeleri kaldır. sonuç alamazsan windows sıfırlama yapıp tüm driver ları baştan yükleyebilirsin.
hocam 2 sefer sıfırlayıp driverları tekrar yükledin ama sonuç olumsuz

excel_mustafa
10-09-2020, 22:52   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

windows 8.1 veya windows 10 un 1803, 1909 gibi eski versiyonlarını temiz kurulum c yi biçimlendirerek kur. driver ın bu versiyonlarda çalışma ihtimali yüksek.

Nomander
12-09-2020, 00:37   |  #7  
Nomander avatarı
Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: 06ayhan  
Hocam hepsini denedim ama sonuç olumsuz
Sonu aynı olmasa da Realtek'in aynı işlevi gören kartları mevcut. Onların sürücülerini yüklemeyi deneyebilirsiniz belki.
(linklerdeki boşlukları tamamlayıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz)

Bu sonu BS ile biten kart için:

h t t p s : / / w w w . r e a l t e k . c o m /en/component/zoo/category/rtl8723bs-software

Bu da sonu B ile biten kart için yayınlanan sürücü:

h t t p s : / / t r . d r v h u b . n e t /devices/network/realtek/rtl8723b-wireless-lan-802-11n-usb-2-0-network-adapter

Son olarak, Aygıt Yöneticisi'nde "Gizli aygıtları göster" dediğinizde Wireless kartını görebiliyor musunuz ?

Son Düzenleme: Nomander ~ 13 Eylül 2020 10:31