Hoparlör Çıkış Arızası

HPQ-User
03-01-2009, 14:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sgormus54 sormuş:
Kasanın arkasındaki 3 renkli ses giriş ve çıkış soketlerinden ses alamıyorum. Öndeki iki renkli ses çıkışları ise çalışıyor. Parça arızası olduğunu zannetmiyorum. Bilgisayarımı temizlerken yanlışlıkla sistem dosyalırından birini silmiş olabilirim. Format atmadan arka çıkışlara ses vermek mümkün olabilir mi?
SoundMAX ses sürücüsü şu anda yüklü, Önce kaldırıp, sonra anakart CD'sinden tekrar yükledim. Ancak, yine de ses alamadım.
Format atmadan, arızayı giderebilmenin bir yolu var mıdır?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Anakart: ASUS P5VD1-X
Ayrı bir ses kartı yok.
Ana kartın üzerinde onboard ve 5+1 çıkışlı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Semih Özyurt
03-01-2009, 14:32   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

dostum yazılımla alakalı olacağını sanmam sonucta donanımla ilgili bir sorun olabilir

physfg
03-01-2009, 21:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,686 mesaj

ön giriş(jak) dan ses alıyorum diyorsun o halde yazılımsal olma ihtimali sadece
4.1 - 5.1 ses çıkışına ayarlı ve yanlış girişlere bağlıyom olabilir ve ses alamayabilirsin.ses sürücüsünün seni yönlendirdiği bir rehber olmalı(dijital yada kağıt) ona bakarak bağlantı yap...

diğer türlü yazılımsal sorun olamaz...

eğer sterio 2 hoparlör kullanıyorsan arka jakların olduğu kısım tahrip olmuş olabilir...

ernesto_86
04-01-2009, 01:57   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

hımmm

01apachi
04-01-2009, 02:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

genelde yeşil renkli yuva ses verir, cak'ı takarken ileri geri yavaş yavaş oynama yapın sesi alırsanız öyle bırakın, bu sorun onboardlık kısmın yada cak'ın tahriş olmasından kaynaklanabilir sizin ki sanırım onboardlık kısımdan..

physfg
04-01-2009, 02:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

eğer ses kartında sorun olduğunu netleştirirseniz ki böyle gözüküyor ...ilave bir ses kartı alıp onboard ı iptal edip yeniyi kullanabilirsiniz...

Recep Baltaş
04-01-2009, 15:51   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Buradan en son ses sürücüsünü indirin:

El değmişken bir de BIOS'u güncelleyin...

sgormus54
04-01-2009, 22:06   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar...
İlginiz için çok teşekkür ederim. Ben PC ile 50 yaşından sonra tanışmış biri olarak, sizlere göre oldukça amatör sayılırım.
Arızanın donanımdan kaynaklandığını zannetmiyorum. Zira ö bölüm ile fazla haşır neşir olmuyorum. Ancak PC'nin tozunu almak için hava sıkarken (altı ayda bir), jakı çıkarıyor ve sonra takıyorum. Ayrıca, PC'de Revo Uninstaler adlı bir programla gereksiz dosyaları sildikten sonra bu arıza meydana geldi. Bu nedenle programın gereksiz dosya diye bu sürücüde bazı dosyaları silmiş olabileceğinden şüpheleniyorum.
Ancak, tüm önerileriniz için de çok teşekkürler, oralarda birilerinin olduğunu ve bilgilerini herkesle paylaştığını bilmek gerçekten rahatlatıcı.
Hmmm diyen bir arkadaşın olması bile güzel.
Tekrar teşekkürler.
Not: Recep arkadaşıma teşekkürler, son ses sürücünü mutlaka yükleyeceğim. Ancak BİOS güncellemesi benim için biraz daha profesyonel işi gibi görünüyor. Malum benim içini güncelleme, internetten indirip yüklemekten başka birşey değil. (Makaleyi okudum onun için söylüyorum.)Ama arızanın da BİOS' tan olabileceği bence daha akla yakın geliyor.
Herkese kolaylıklar diliyorum.

physfg
04-01-2009, 22:36   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

he he o "hımmm" diyeni soruyu soran yani siz sanmıştım :)

yani "bi deneyem" anlamında kullandınız sandım .

sgormus54
05-01-2009, 18:16   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

Sevgili physfg (Nick'i yazmak zormuş)
hmmm diyen ben değilim ama, dediğim gibi orada olması bile güzel...
Ayrıca bugün bir PC tamircisi ile konuştum. Onboard ses kartlarında, elektrik voltajının yükselmesi veya hoparlörlerin güçlü olmaları nedeni ile entegre devrelerinin yanabileceğinden bahsetti. Malum burası Ayvalık ve elektriklerimiz maalesef pek düzenli (ani yükselmeler ve voltaj düşüklükleri sıkça yaşanıyor) değil. Ayrıca,(biz eskiden regülatör derdik, şimdi başka bir adı var)voltaj düzenleyici bir alet de kullanmıyorum. Bu yüzden tamirci arkadaşın söylediği mantıklı geldi. Zira öndeki çıkış çalışıyor.
Ana kartı değiştirmektense, yeni bir ses kartı almanın vaktinin geldiğini de böylece öğrenmiş olduk. Ne yapalım, biraz paraya kıyıp alacağız artık.
Herkese ilgileri için tekrar teşekkür ederim.

physfg
06-01-2009, 16:06   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

ilk dediğim gibi ön jak tan ses alıyorsanız driver sorunu olması çok zor...

siz yeni ses kartı almadan önce bir arkadaş yada pc cide dene(Y-T)in sorun kesin ondan ise yenisini alın .anakarttan falan da kaynaklanabilir ...sebebi kesinleştirin sonra paranız boşa gitmesin...

selametle (nick meselesi : hepsi sessiz olunca zor oluyordur :)   )

sgormus54
07-01-2009, 18:08   |  #12  
Taze Üye
4 mesaj

Teşekkürler physfg
Tavsiyene mutlaka uyacağım.
Kolaylıklar dilerim.

_cypher_
07-01-2009, 18:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

soundmax kartların yazılımında cıkıs portunu secmek gibi bisi vardı yanlıs bilmiosam belki ondan olanbilir Soru

sgormus54
13-01-2009, 23:04   |  #14  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar arızayı buldum...
İnanılmaz ama sebep Windows Live Messenger 9.0 mış meğer...
Kaldırıp 8.0'ı kurdum, kasanın arkasındaki hoparlör çıkışlarına ses geliverdi..
XP'de Messenger 9.0 sürümü kullanıp da böyle bir arıza ile karşılaşanların akıllarında olsun. Sebep bu olabilir.
NOT-1: Messenger 9.0, son günlerde, kameramı da görmez olmuştu. (Bu yüzden de 9.0'ı kaldırmıştım) 8.0'ı kurunca kamera da geri geldi.
NOT-2: Messenger 9.0'ı PC den kaldırmak (benim için) biraz zor oldu ama, CCleaner'ın Araçlar bölümünden sorunsuz olarak kaldırılabildiğini gördüm. Program Ekle/Kaldır'dan silmek (nedense?) mümkün olmuyor.
NOT-3: Ayrıca, 9.0'ı tamamen kaldırmadan 8.0'ı da kurmanız mümkün olamıyor.
İlgilenenlere duyurulur.