hp format dv5 pavilion

hpaylin
13-05-2010, 01:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar hp dv5 markalı pc çok ağır diye geçenlerde format attırdım ve bi anlık gaflete gelip adamın isteğiyle windows 7 e yükselttirdim pc yi. akşam eve geldiğimde ve 2 gün boyunca pc 2 saate bir kapandı .. tekrar format adama götürdüm adam bana windows 7 orjinal olmadığı için pcmin kabul etmediğini söyledi.. bende tekrar vistaya çevirmesini söyledim. ertesi pc mi aldığımda pcim çok ağırlaşmıştı.. hemen adama tekrar verdim ve adam halledeciğini söyledi.bugün pc mi tekrar o salak adamdan aldım ve bana bi programdan bahsetti. pc ye bir program kurmuş hem xp hem vista hem de 7 görünümünde oldu dedi.. eve geldim pc nin hiç bi orjinalliği yok. bluetoohtm bile kaldırılmış pc den.. pc im 1 yıllık pc .çok piişmanım formattan dolayı.. sizce ne yapmayalım ? lütfen yardım edin lütfen ..

Atilla Sarıtaş
13-05-2010, 02:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

O arkadaş dosyalarını silmemek adına Windows yükseltme yaptıysa bilgisayarın yavaşlaması normaldir. Gerekli dosyaların yedeklerini alıp bi bilgisayarcıya verin ya da bilen bi akrabağınıza. Bilgisayardaki tüm bölünmüş HDD'leri silip düzgün format atsın üstüne kurmasın. İşin kolayına kaçmak için böyle şeyler yapabiliyorlar.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 13 Mayıs 2010 02:06
hpaylin
13-05-2010, 02:16   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

pc mi yine eski haline yani vistaya döndürme şansım var mı ? birde bilgisayarcılar orjinal kurmuyor demi :( gitti pcmin orjinalliği çok üzülüyorum..

Atilla Sarıtaş
13-05-2010, 02:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Evet orjinal kurmazlar genellikle orjinal kurdurmak ek 100 Lira gibi bi para isterlerse şaşırma. Orjinal CD alıp birden fazla bilgisayara kuruyorlar böylece her formattan bi CD parası daha kar ediyorlar. Sıfır aldıysan bilgisayarı altında Lisans kodu olması lazım (Bilgisayarcı söktüyse şaşırmam) uygun vista sürümünü bu lisans koduyla çalıştırabilirsin. Dediğim gibi muhtemelen üstüne kurmuş dosyalar gitmesin diye ondan yavaşlamıştır. Akrabağına ya da tanıdığın bi bilgisayarcıya gidip köküne format atmasını söyle. 30-40 TL verirsin muhtemelen bilgisayarcıya.

hpaylin
13-05-2010, 02:26   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

peki teşekkür ederim bilgilerin için .. bi sorum daha var :) ben şimdi vista yükletsem sonra hp garanti servisine gönderip windows 7 e yükseltmek istesem onlar aa sen format atmışsın bu pc ye biz yapmayız artık bu pc yi derler mi..? birde pc yi ilk aldığımda pc yi yedekelemk için recovry mı ne bişi kurduşmuşlardı .onu tekrar yapsak pc vistaya geri döner mi ? çok saçma ama işte kusura bakmayın

Atilla Sarıtaş
13-05-2010, 02:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

1- Format durumu garanti kapsamında değil yani format atmışsın diyip geri yollamazlar ama ücret alırlar çünkü format gibi yazılımsal durumlar garanti kapsamına girmiyor.
2- Recovery işe yarıyacağını sanmam recovery, recovery alındığı zamanın ayarlarını ve dosyalarını kurtarmak için çözüm olur.

EREN_58
13-05-2010, 11:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

ne kadar adi bilgisayarçılar var be adamı kandrıyorlar..ilk başta windows 7 kurmuş o zaman bir daha getirirsen elimi sürmem dememiş ançak sonra götürdüğünde bu orjinal değil be adi herif sen kurmadı mı bunu....Bunların alayı böyle xp dede öyle adama xp yi kurarlar antivirüs nedir bilmiyor adam sonra virüsü öyle yada böyle sokar bilgisyara sonra ver 30-40 ytl daha....

arkadaşım sana tavsiyem forum da çok değerli arkadaşların bilgi paylaşımları var internet bir iki dolaştın mı tüm işletim sistemlerini bulursun sonra foruma takıl nasıl format ataçağını öğren ve seni mağdur eden insanların ne ayağına git ne de muhtaç kal ve 30-40 lira paran da boşa gitmesin....

nonpasaran
13-05-2010, 11:30   |  #8  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: hpaylin  
peki teşekkür ederim bilgilerin için .. bi sorum daha var :) ben şimdi vista yükletsem sonra hp garanti servisine gönderip windows 7 e yükseltmek istesem onlar aa sen format atmışsın bu pc ye biz yapmayız artık bu pc yi derler mi..? birde pc yi ilk aldığımda pc yi yedekelemk için recovry mı ne bişi kurduşmuşlardı .onu tekrar yapsak pc vistaya geri döner mi ? çok saçma ama işte kusura bakmayı
senin vistanın orjinalliği gitmez arkadaşım
senin satın aldığın elindeki vista işletim sistemi değil bilgisayarın arkasında bulunan microsoft etiketindeki vista lisans anahtarıdır.Harddiskinde zaten gizli bir bölümde orjinal vistanın bir yedeği var.Buradabunu kullanarak dizüstüne nasıl format atabileceğini anlattım ayrıca bilgisayarı alırken sana dvd vermiş olmaları lazım onunlada format atabilirsin.Eğer bunlarda bir problem varsa herhangi bir seninle aynı sürüm(Örn.Home premium kullanıyorsan home premium)  vista dvd si ile format atıp bahsettiğim kendi  lisans anahtarını girerek kullanabilirsin.Sürücüler için ise dediğim gibi pc yi alırken sana dvd vermiş olmaları lazım onun içinde bütün sürücüler vardır yoksa hp nin sitesine gir model numaranı bulup modeline ait download sayfasından bütün sürücüleri indirip kurabilirsin

Atilla Sarıtaş
13-05-2010, 11:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: EREN_58  
ne kadar adi bilgisayarçılar var be adamı kandrıyorlar..ilk başta windows 7 kurmuş o zaman bir daha getirirsen elimi sürmem dememiş ançak sonra götürdüğünde bu orjinal değil be adi herif sen kurmadı mı bunu....Bunların alayı böyle xp dede öyle adama xp yi kurarlar antivirüs nedir bilmiyor adam sonra virüsü öyle yada böyle sokar bilgisyara sonra ver 30-40 ytl daha....

arkadaşım sana tavsiyem forum da çok değerli arkadaşların bilgi paylaşımları var internet bir iki dolaştın mı tüm işletim sistemlerini bulursun sonra foruma takıl nasıl format ataçağını öğren ve seni mağdur eden insanların ne ayağına git ne de muhtaç kal ve 30-40 lira paran da boşa gitmesin....
Bi zamanlar ben format nedir bilmezdim mecburen bilgisayarcılara muhtaç olurdum şanstır ki tanıdık bilgisayarcı vardı babamın çalıştığı firmanın bilgisayarıcısı ondan bi aksilik çıkmamıştı. Sonradan ne olduysa format hariç herşeyi öğrenmeye başladım şimdi formatı gözüm kapalı yapıyorum :). Yani arkadaş bilmiyorsa mecbur bilgisayarcıya gidilecek :)