HP G62-Ekran kartı sorunu

Muhammed Diker
21-09-2015, 20:49   |  #1  
Muhammed Diker avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Selamın aleyküm.
Konuyu doğru yere açtım mı bilmiyorum kusura bakmayın yeni kayıt oldum. Benim bi maruzatım olacaktı benim laptobum HP G62-b16ST Modeli Windows 7 professional : İ3 işlemci 4GB RAM bulunmakta.
Şimdi HP'nin sitesinden ekran kartı modelim olan AMD Radeon HD 5470 indirdim ve yükledim benden PC'yi yeniden başlatmamı istedi başlattım ve başlattığımda windows logosundan sonra kap kara bir ekranda kalıyor ve açılmıyor. Sonra format attım windows 8.1 kurdum aynı şeyleri tekrar yaptım ekran kartını kurdum yeniden başlattım bu sefer açıldı fakat 2-3-4 dakıka anca kullandım sonra ekran karardı. Çözünürlük değişti tekrar açıldı 2-3 saniye sonra kapanıp rest atıyor sürekli. Ardından olmadı dedim bu sefer tekrar windows 7 kurdum ultimate vardı belki ondan kaynaklanır gibisinden win 7 professional attım aynı şeyleri tekrarladım yine aynısı oldu. Güvenli modda çalıştırıp ekran kartı kaldırma programı var driver display uninstaller diye doğru telaffuz ettim mi bilmiyorum oradan AMD'yi kaldırdığımda açılıyor. Sorunum bu Allah rızası için bana bu sorunu çözmeme yardım edin 2 haftasına kadar bir şey yoktu. İçini açtım tozunu aldım hiç açılmadı bilgisayar teknik servisine götürdüm işlemci fanı bozulmuş dedi benden 50 lira para aldı. Sonra ekran kartını sürekli güncelledigimde böyle oluyor. Eğer çözümü hakkında fikir sahibi olan varsa yardımcı olsun 3 gündür soruşturmadıgım yer yurt kalmadı şimdiden teşekkür ederim eğer konuyu yanlış yere açtıysam kusurakalmayın... Hayırlı bayramlar...

evolution35
21-09-2015, 21:05   |  #2  
evolution35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
373 mesaj

bilgisyarınızda aşırı ısınma oluyor muydu? Servisten döndükten sonra driver sorunsuz çalışıyor muydu?

Driver tanımıyorsa sorun kuzey köprüsünde oluyor ama sanki senin yanlış yaptığın bir şey var ki

theironman
21-09-2015, 21:06   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

aleykümselam...

sorun ekran kartı güncellemesi gibi sanki... restore yani geri yükleme özelliğini kullan belki işine yarar.

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:22   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

Bilgisayarı servise göndermeden önce ısınıp kapanıyodu sonra açtıgımda tekrar aynı yerden devam ediyodu. fakat çalışıyodu ekran kartı.. intel-amd 2si bi arada kullanılıyodu 2gb oyunlarda rahat 60 fps alıyodum servisten döndü format attım ekran kartı hiçbir şekilde güncellenmedi ve güncelledigim zaman windows logosundan sonra açıldıgına dair ses geliyo ama sipsiyah ekranda kalıyo hiç bişey yapamıyorum.sistem geri yüklemeden Driver uninstaller ile kaldırıyorum ekran kartsız açılıyo ve en ufak oyunları bile açmıyo.... lütfen yardımcı ol kardeşimm..

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:24   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

denedım yine aynı geri yüklemeden ekran kartını kaldırıyorum sorunsuz açılıyo ne inteli kullanabiliyorum nede Amd ekran kartını ....

evolution35
21-09-2015, 21:27   |  #6  
evolution35 avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

aşırı ısınmadan dolayı çipsetiniz şişme yapmış olabilir ki bu çok büyük bir sorun, siz ne kadar zmandır kulanıyorsunuz bu laptobu ve ısınmadan dolayı kendini kapatması çok mu normal hocam, niye çözüme gitmediniz?

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:37   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

şimdi şöyle anlatıyım, laptobu alalı yaklaşık 2 buçuk yıl oluyo.

2 yıl boyunca bi sorunla karşılaşmadım sadece oyun oynarken ben point blank oynuyorum oynadıgım sıra google choromu açtıgım zaman veya firefox gibi tarayıcıları açtıgım zaman masa üstünden oyun oynarken müzik açacakken kapanıyo sonra tekrar açıyorum ardından devam ediyodum gün içinde bu en fazla 2 defa oluyodu. taki son 3 güne kadar ondan önce hiç bir sorunu yoktu içi tozlandıgı için temizledim bilgisayar açılmıyodu teknık servise gönderim işlemci fanı bozulmuş dedi benden 50 lira para aldı. eve getirdigimde ise format attıgım zaman ekran kartını güncelledigim zaman yeniden başlat diyo bunu aynı şekilde windows update ile denedim yeniden başlat diyo başlattıgım zman ses var görüntü yok sip siyah ekranda kalıyo.. şu anda pc ye 7 defa format attım. denemedigim işletim sistemi kalmadı..

Son Düzenleme: Muhammed Diker ~ 21 Eylül 2015 21:38
Muhammed Diker
21-09-2015, 21:40   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

bir de şunu söyliyim başka bi yerde konu açmıştım bana orda da şunu dediler ;

Yine bir G62 vakası daha. Şu an elimizde bir G62 var ve diğer G62'lerle aynı soruna sahip. Sürücü yükleme sonrası siyah ekran sorunu. Bunun sebebi ise makinenin chipseti. Isı cihazı ile tamir ettik ve sorunumuz diğer G62'lerde olduğu gibi düzeldi. Hemen hemen hepsinde aynı sorun var. Bir süre sonra makine havlu atıyor. %99 sizin sorununuz da aynı. Isı cihazı ile tamir edilmesi gerekiyor büyük ihtimalle.

bununla alakası varmıdır acaba üstadım bi yardımcı ol...

evolution35
21-09-2015, 21:43   |  #9  
evolution35 avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Hiç mi duymadınız hp soğutmasındaki sıkıntılarıi duyduysanız bunu termal macunu 6 ay max 1 yılda bir yenilemniz ve fanı temizlemeniz lazım.

Bence kuzey köprünüz şişme yapmış ve temazsızlık yapıyor, driver format boşuna uğraşmayın. (Bu tip sorunların 2.5 yılda yapması da şans değil bence, garantisi 2 yılda bitiyor) Servise değil, bir bilgisayarcıya götürün, fırınlayıp chipseti geçici oalrak çalıştırabilir yada çıkma bulup takabilir. Bunlar bnm kendi tahminlerim ve eğer haklıysam büyük geçmiş olsun

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:46   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

Teşekkür ederim allah razı olsun ya bilmiyordum öğrendigim iyi oldu yarın bilgisayarcıya götürüyüm en iyisi.

evolution35
21-09-2015, 21:47   |  #11  
evolution35 avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
Alıntı: Muhammed Diker  
bir de şunu söyliyim başka bi yerde konu açmıştım bana orda da şunu dediler ;

Yine bir G62 vakası daha. Şu an elimizde bir G62 var ve diğer G62'lerle aynı soruna sahip. Sürücü yükleme sonrası siyah ekran sorunu. Bunun sebebi ise makinenin chipseti. Isı cihazı ile tamir ettik ve sorunumuz diğer G62'lerde olduğu gibi düzeldi. Hemen hemen hepsinde aynı sorun var. Bir süre sonra makine havlu atıyor. %99 sizin sorununuz da aynı. Isı cihazı ile tamir edilmesi gerekiyor büyük ihtimalle.

bununla alakası varmıdır acaba üstadım bi yardımcı ol...

bahsetiğim şey tamamen bu, fırınlama = ısı cihazı

evolution35 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Muhammed Diker
21-09-2015, 21:48   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

Teşekkür ederim allah razı olsun ya bilmiyordum öğrendigim iyi oldu yarın bilgisayarcıya götürüyüm en iyisi.

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:49   |  #13  
OP Taze Üye
9 mesaj

Muhammed Diker
21-09-2015, 21:51   |  #14  
OP Taze Üye
9 mesaj