Hp G62 laptobum sürekli kapanıyor ve açılmıyor.

Frequen
09-09-2015, 14:49   |  #1  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj

Hp g62 laptobum  kendi kendine kapanıyor.Kapandıktan sonra  sürekli  açılırken 1-4sn arasında tekrar gidiyor.Saç kurutma makinesiyle pc çalıştırabiliyordum 1haftadır.Fakat bu yöntemde  iş görmemeye başladı.Oyun oynarken felan  girişlerde kapanıyor internetten online olarak oynayabıldıgım oyunlarda en fazla 30dk sonra kapanıyor pc.Normal internette gezinirken en fazla 1saat dayanıyor .Yaklaşık 1hafta önce pc güç düğmesine bastığımda şarj boşlugundaki led yanıp sönüyordu.Çoğu kişi chipset arızası olduğunu söyledi.Ama hatanın hala nerden olduğunu bulamadım.

Sistem Bilgilerim
  • Hp Pavillion G62 Notebook Pc
  • Windows 7 Home Basic 64-bit
  • AMD Phenom n620 dual core processor 2CPU 2.8 ghz
  • AMD Ati Mobility Radeon Hd 4200 Series
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 4096 MB
  • Android 4.0 (Icecream Sandwich)
theironman
09-09-2015, 15:40   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
Alıntı: Frequen  
Hp g62 laptobum kendi kendine kapanıyor.Kapandıktan sonra sürekli açılırken 1-4sn arasında tekrar gidiyor.Saç kurutma makinesiyle pc çalıştırabiliyordum 1haftadır.Fakat bu yöntemde iş görmemeye başladı.Oyun oynarken felan girişlerde kapanıyor internetten online olarak oynayabıldıgım oyunlarda en fazla 30dk sonra kapanıyor pc.Normal internette gezinirken en fazla 1saat dayanıyor .Yaklaşık 1hafta önce pc güç düğmesine bastığımda şarj boşlugundaki led yanıp sönüyordu.Çoğu kişi chipset arızası olduğunu söyledi.Ama hatanın hala nerden olduğunu bulamadım.

çipset arızası da olabilir kuvvetle muhtemel ama belli ki aşırı ısınmadan uçuyor sistemin.

samet61
09-09-2015, 15:40   |  #3  
samet61 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
243 mesaj

İyi bir soğutucu denemiş olabilir misin?!

Frequen
09-09-2015, 15:49   |  #4  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

sogutucu denemedım fakat bu zaman kadar asla sorun olmadı ısınmada bu arada bılgısayar kapandıktan sonra acılırken bu hatayı aldım galıba bataryadan dolayı 

HP Battery Alert

The system has detected the storage capacity of the battery stated below to be very low.

For optimal performance, this battery may need to be replaced.

Primary (internal) Battery (601)

ENTER - Continue Startup

theironman
09-09-2015, 15:58   |  #5  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
Hp g62 laptobum kendi kendine kapanıyor.Kapandıktan sonra sürekli açılırken 1-4sn arasında tekrar gidiyor.Saç kurutma makinesiyle pc çalıştırabiliyordum 1haftadır.Fakat bu yöntemde iş görmemeye başladı.Oyun oynarken felan girişlerde kapanıyor internetten online olarak oynayabıldıgım oyunlarda en fazla 30dk sonra kapanıyor pc.Normal internette gezinirken en fazla 1saat dayanıyor .Yaklaşık 1hafta önce pc güç düğmesine bastığımda şarj boşlugundaki led yanıp sönüyordu.Çoğu kişi chipset arızası olduğunu söyledi.Ama hatanın hala nerden olduğunu bulamadım.
sogutucu denemedım fakat bu zaman kadar asla sorun olmadı ısınmada bu arada bılgısayar kapandıktan sonra acılırken bu hatayı aldım galıba bataryadan dolayı

HP Battery Alert

The system has detected the storage capacity of the battery stated below to be very low.

ENTER - Continue

If Primary (internal) Battery (601) appears in the alert message, it means the measured storage capacity of the primary (internal) battery is less than 25% of the original storage capacity. The number “601” denotes the associated error code that is recorded in the system log.

To resolve a Battery Alert message, you should perform the Battery Test in the System Diagnostics (F2) environment, and calibrate the battery for best performance.

To access the HP System Diagnostics Battery Test, turn on the computer and immediately press the esc key to display the Startup Menu. Press the System Diagnostics F2 key, and then select the Battery Test option.

See Testing and Calibrating the Battery (Windows 8), Testing and Calibrating the Battery (Windows 7), or Testing the Battery (Windows Vista) for more detailed instructions.

http://support.hp.com/us-en/document/c01443470

HP sayfasında yer vermiş, birincil bataryanda bu hatayı alıyorsan Battery Test işlemini yapman gerekiyor F2'ye basıp. HP System Diagnostics Battery Test'e ulaşmak için ise bilgisayarı açar açmaz ESC'ye basıp menüyü görmek lazım. System Diagnostics F2 tuşuna basarak açtıktan sonra da Battery Test olayını görebilirsin.

theironman bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Frequen
09-09-2015, 15:59   |  #6  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

büyük ihtimalle bundan dolayı fakat ben yine deneyeceğim.

theironman
09-09-2015, 16:00   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
büyük ihtimalle bundan dolayı fakat ben yine deneyeceğim.

HP Battery Alert

ENTER - Continue

aynen bu sorunu gören sadece sen değilsin ki adamlar help sayfasına yerleştirmiş, çözüleceğine inanıyorum ben sorununun.

Frequen
09-09-2015, 16:02   |  #8  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

Zaten bataryanın parasını hazır etmiştim haftasonu ayarlıyacaktım.Güzel olur benim için kendi kendine chipsetin bozulma ihtimali olabiliyorsa chipsette sorun  olabilir fakat bilgisayar 5 6 senelık olmasına rağmen hala da sağlam benim için oyunları baya hızlı oynayabılıyorum.

Frequen
10-09-2015, 13:22   |  #9  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

everest hp solutıon batterycare gibi programlarda battery test yaptım ve kalibre etmemi istedi fakat benım pc de güç kablosunu çıkarınca direk gidiyor pc kalibrenin başka yöntemi felan yokmu ya da bu sorunu çözmenin başka yolları?  f2 deki battery test çok uzun sürdüğü için onu akşam halledicem hiçbirşey yapmadan direk pil değiştirsem bu kapanma sorunu hallolurmu onu merak ediyorum

Frequen
13-09-2015, 01:21   |  #10  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

Batarya aldım sonuç aynı.Başka fikri olan varmı?

Termal macun olmamasından ve chipset arızasından dolayı olabileceğini düşünüyorum.ve bilgisayarın şarjını taktığım ya da çıkardığım zaman mavi ekran hatası alıyorum.Günceldir arkadaslar yardımınıza ihtiyacım var.

teknokopat
15-09-2015, 15:54   |  #11  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 5
48 mesaj

sorunun kuvvetle muhtemel aşırı ısınmadan kaynaklanıyor. elin yatkın ise laptopun fan ızgarasını temzile muhtemelen toz dolduğu için tıkanmıştır. işlemcinin termal macununu yenile. laptobun fanının dönüp dönmediğini kontrol et. sorunun düzelecektir. yapamam diyorsan bir bilgisayar servisine götür. cüzi bir rakama bu dediklerimi yaparlar.

teknokopat bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Frequen
16-09-2015, 20:10   |  #12  
Frequen avatarı
OP Yeni Üye
34 mesaj

Bilgisayar tamircisine götürdüm ekran kartı bozukmuş bu bilgisayardan oyun oynamayın felan demiş internetten oynadıgım oyunlar bu kapsama girermi?

İnanmıyorum sorunun bundan kaynaklandıgına da eski masaüstü pcm var 400 500 tl ye sadece lol knight metin2 gibi oyunları açmak için parça alıcam.Cevap veren arkadaşlara teşekkürler .

Phenom
30-09-2015, 17:08   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

Ekran kartının bozulması olası. 3 - 4 ayda bir soğutma ızgaralarına basınçlı hava uygulanmalı yoksa içeride ki soğutma ızgarası tıkanabilir. Bu durumda soğutma gerçekleşmez ve aşırı ısınmadan ekran kartı hatta kuzey köprüsü mevta olur. Tamir ettireceksen, çok kuvvetli donanımlı ve deneyimli bir atölye bulmalısın. 200.- TL ve üstü isteyebilirler. Laptopun şu an emekliye ayrılmış durumda.