hp kapanma sorunu!

hzshagrath
04-02-2015, 13:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Öncelikle merhaba arkadaşlar, benim bilgisayarımda bir ara bi sorun olmuştu bilgisayar ısınıp kapanmış ve tekrar açmaya çalıştığımda bilgisayar açılıyor fakat görüntü gelmiyordu simsiyahtı bilgisayarı tamirciye götürdüm ekran çipiniz yanmış falan bişeyler dedi bizde tamam dedik verdik adam 1 hafta sonra bilgisayarı geri verdi geldiğinde bilgisayar açılıyordu herşey normaldi fakat gel gelelim problem oyunlardaydı daha önceden gayet rahat oynadığım oyunlar örneğin league of legends 1-2 dakika içerisinde kapanıyordu. oyuna giriyorum oyun başlıyor ve 1-2 dakika içerisinde gpu sıcaklığı 100 dereceyi geçiyor ve bilgisayar kapanıyor bunu çoğu oyunda denedim ve hepsinde sonuç aynı oldu eğer sizinde bi bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :)

ayrıca konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın forumda yeniyim..

Sistem Bilgilerim
RownCrow
04-02-2015, 14:02   |  #2  
RownCrow avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
33 mesaj

Ürün Masaüstümü ?

hzshagrath
04-02-2015, 14:05   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

hayır laptop

RownCrow
04-02-2015, 14:10   |  #4  
RownCrow avatarı
Yeni Üye
33 mesaj

Notebookların aşırı ısınarak kapanmasının teknik anlamı belli ısı derecesine ulaşan devrelerin kendisini korumaya almak için kapanmasından ibarettir.En kısa sürede gerekli onarım yapılarak daha büyük arızalar çıkmadan müdahale edilmelidir.Notebook ısınma problemi yazılımsal kaynaklı ise; bilgisayarınızda normal çalışan program ve uygulamaların haricinde, virüs-trojan-truva atı gibi zararlı yazılımlar belleğin aşırı kullanılmasına neden olacak ve fan devrinin artmasına neden olacaktır.Bu nedenle notebooklarınızda virüs programları ile yapacağınız tam taramalar ile bu tip sıkıntılardan kurtulma imkanınız olacaktır.

Teknik olarak sıkıntısı var anladıgım kadarıylan 

. Notebook soğutucu fan arızası
. Notebook işlemcilerinin termal macunlarının kuruması ( Bu Çok önemli ) ISInma konusu bundan kaynaklanabilir.

hzshagrath
04-02-2015, 14:12   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

termal macunları yenilettirdim ayrıca virüs taraması yaptırdım ve eskiden hiçbir sorun olmadan uzun süre oynuyordum fakat şimdi 1-2 dakika içerisinde kapanıyor

RownCrow
04-02-2015, 14:13   |  #6  
RownCrow avatarı
Yeni Üye
33 mesaj

Beyfendi ozaman geriye tek şey kalıyor ozaman Chip yonga setini değiştir. Macunlu olsun Sistem eskisi gibi olcaktır başkada çareniz yok

RownCrow
04-02-2015, 14:14   |  #7  
RownCrow avatarı
Yeni Üye
33 mesaj

Ayrieten Hp ürün markalarından uzak Durun bütün ürünlerinde Isınma Sorunları vardır... Alkış

hzshagrath
04-02-2015, 14:15   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

chip yonga seti ne oluyor :/ ?

RownCrow
04-02-2015, 14:19   |  #9  
RownCrow avatarı
Yeni Üye
33 mesaj

Anakart üzerindeki çipset/ler ile VGA çipsetleri ~ (GPU) farklıdırlar ama iç içe olan versiyonlar'da mevcuttur. günümüzde çipset dendiği anda ilk akla gelen anakart üzerindeki bridge ~(köprü)'ler olur, E. kartı üzerindeki yongalar'da eskiden çipset şeklinde isimlendirilir ama VGA şeklinde 1 başlık atılarak nitelendirilirdi, şimdilerde VGA çipsetleri 1 CPU (işlemci) gücünde olduğu için GPU (grafik işlemci) olarak nitelendirilirler ve bu yazıdan anlıycağın üzre 2'si farklı şeyler. 

hzshagrath
04-02-2015, 14:20   |  #10  
OP Taze Üye
7 mesaj

tahmini tutarı ne kadardır kaç tl ye mal olur ?