HTACCESS Soruları problemleri [Acil yardım]

Pikod
01-01-2019, 12:35   |  #1  
Pikod avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

SORU 1-) Facebook gibi php ile yapılmış sitelerde facebook/olmayanbirsayfa gibi bir yere girmeye çalıştığımızda 404 not found hatası veriyor ama yukarıdaki url değişmiyor bende ise direk 404.php dosyasının nerede olduğunu belli ederek direk 404.php dosyasına atıyor kullanıcıyı bunu nasıl değiştirirm?

SORU 2-) Büyük ticari sitelerdede 404.php/404.html dosyası kök dizindemi oluyor (PHP Siteler için soruyorum.)

SORU 3-) Php ile parçalanmış bir site yapıyorum. Parçalar kök dizinde diğer sayfalarda kök dizinde olmak zorunda bu yüzden. Diğer büyük ticari sitelerdede bu şekildemi kullanılır??

White-Fox
01-01-2019, 12:50   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Php sitelerde sayfa dizin yapılarının bir şeması yok , ancak günümüzde profesyonel işlerde MVC yapısı ortak olarak tüm dillerde kullanılır(Web için) . Bu mvc düzeninde evet ana sayfanız nerede bulunuyorsa error sayfası da orada bulunacaktır bunda bir sakınca yok.

İstek atılan sunucu kodları ayrı bir folder içerisinde tutulur mvc yazsanız daha düzenli yazılar okuyabilirsiniz aslında.

Bu url değişmesi değişmemesi kısmına gelince bu tamamen route ayarlarıyla ilgili , route config ayarlarını düzenlemeniz gerekli , tabi bu başlangıçta size gelmeyecektir muhtemelen frameworklere göre de değişir , laravel vs..