HTML5'de diskinizi dolduran açık

CHIP Online
03-03-2013, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Chrome ve Internet Explorer'ı etkileyen, Firefox'u ise pas geçen bu açık, bakın PC'nize ne yapıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/htm ... ran-acik_38958.html

Resimlerle: Tarayıcınız için en iyi 25 user script!

Chrome, Internet Explorer ve Opera'da bulunduğu iddia edilen bir HTML5 açığının kullanıcıların sabit diskini tamamen doldurmaya izin verdiği ortaya çıktı. Stanford'dan 22 yaşındaki bir web programcısının keşfettiği "açığın" daha sonradan Opera'yı etkilemediği anlaşıldı.


Feross Aboukhadijeh'in bu sayfada detaylarını açıkladığı ve bu sayfada işler halde tanıttığı (sayfada müzik çaldığını söyleyelim) durumdan Firefox da etkilenmiyor. Aboukhadijeh, HTML5'in daha önceki standartlara göre daha büyük çerezlere izin verdiğini, ancak standardın kullanılan depolama alanını kısıtlamaya yönelik tavsiyelerde bulunduğunu söylüyor. Dolayısıyla tarayıcıların hız sınırlarını aşmaya çalışan alt-alan adları veya "bağlı alan adları" kullanan web sitelerine dikkat etmesi gerekiyor.


Aboukhadijeh, tarayıcıların alan adlarına gerekli kısıtlamaları uyguladığını, ancak "bağlı alan adları"nı gerektiği gibi engelleyemediğini söylüyor. Aboukhadijeh'e göre "zekice kodlanmış web siteleri, ziyaretçilerinin sabit diskinde sınırsız alana sahip olabiliyor". Aboukhadijeh'in tanıtım web sitesi, geliştiricinin iddiasına göre Macbook Pro Retina'nın SSD sürücüsünde her 16 saniyede 1GB'lık yer kaplayabiliyor.


Büyük bir sorun gibi görünmese de, Aboukhadijeh'e göre sorunu gidermek üzere tarayıcı geliştiricilerinin bir araya gelmesi gerekiyor.

Tüm Konu: HTML5'de diskinizi dolduran açık

Resimlerle: Tarayıcınız için en iyi 25 user script!

Kaynak: www.chip.com.tr