i5 8300H işlemci hızının sabit olması sorunu

Icns
28-10-2019, 18:49   |  #1  
Icns avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar iyi forumlar,

Kısaca konuyu şöyle özetleyeyim, işlemci hızım 2.30GHz, turbo ile bu 3.90GHz civarına çıkıyor. Bilgisayar yük altında değilken de oyunda iken de bu hız 3.90 civarı. Yaşadığım sorun ise bazen görev yöneticisinden hıza baktığımda 2.30GHz almam, yani bir nevi turbo deaktif oluyor. Ve aynı zamanda İşlemci  Güç Yönetimindeki en düşük ve yüksek işlemci durumu gözükmüyor, ki anladığım kadarıyla bu yüzden hız turbodan düşüp sabit hızında takılı kalıyor.  Oyundaki hafif droplarla rastgele fark ettim bu problemi fakat ilk başlarda nedenini anlayamadım. Şu an bunun nedeninin 100% CPU kullanımı olduğunu düşünüyorum. Örneğin dün Watch Dogs 2 üzerinden bir test yaptığımda ( grafik ayarları medium,işlemci hızı 3.90GHz civarı) CPU kullanımı 100%'e çıkıyor. Darboğaz gibi bir sorun yok çünkü GPU da oyunlarda %100. Bilgisayarı kapatıp diğer gün açtığımda ise işte bu dediğim sorunla karşılaşıyorum, hız Temel hızında takılı kalıyor 2.30GHz üstüne çıkmıyor. Hala tam olarak nedenini anlayamadım fakat sanırsam yüksek CPU kullanımı sonrası bilgisayarın kendini tasarrufa alması gibi, ya da hiç alakası yok bilemiyorum.

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-8300H CPU @ 2.30GHz,

Windows 10,

Not: Ancak bilgisayarı gelişmiş ayarlarda yeniden başlatınca tekrar hız normala dönüyor, fakat sürekli de bununla uğraşmak istemiyorum.

Tekrar iyi forumlar.

Son Düzenleme: Icns ~ 03 Kasım 2019 20:00 Neden:
excel_mustafa
30-10-2019, 00:20   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

normal koşullarda boştayken 0,80 civarı olması gerekir. bios u default ayarlara döndür. beraberinde gelen cd den yada üretici sitesinin driver bölümünden çipset, cpu ve ıch driverlarını yükle. yüklüyse kaldırıp tekrar yükle. sonuç alamazsan biostan intel power management kısmını auto ya ayarla. turbo boost kapalı ve açık şekilde dene.

Icns
03-11-2019, 20:03   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Çok teşekkürler, deneyceğim. Yanlış yazmışım yükte değilken de yük altındayken de hız aynı fakat anlamışsın zaten. Bu arada hiç bilmiyorum, BIOS'u sıfırlamamın işletim sistemine herhangi bir etkisi olmaz değil mi? Orjinal win10 değil çünkü.