i7 4790 Düşük Video İşleme Oyun Performansı

sahinaslan11
12-04-2020, 00:31   |  #1  
sahinaslan11 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

5-6 yıl önce topladığım, zamanına göre iyi sayılabilecek, bugün için de idare edecek bir sistemim mevcut. Özetle sistemim şunlardan oluşuyor:

İşletim Sistemi AdıMicrosoft Windows 10 Home
İşlemciIntel(R) Core(TM) i7-4790 CPU @ 3.60GHz, 3601 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci
Temel Kart ÜrünüAsus Z97-A
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM)32,0 GB
PSUCorsair CX 750W
GPUNVIDIA GEFORCE GTX 960 2GB

Profesyonel olarak video kurgu-montaj ve amatör olarak 3D tasarım ve animasyon işleri ile uğraşmak üzere kullanıyor; bunların yanında oynamak istediğim birkaç oyundan da iyi performans almak istiyorum. (Mesela şu an için Mount and Blade: Bannerlord)

Sorunum ise basit, birkaç senedir gitgide ağırlaşan, hantallaşan bir render/oyun performansı. Bırakın Bannerlord'u oynamayı, şu an için Warband dahi bilgisayarım için ciddi bir yük. Sık sık donmalar, takılmalar yaşıyorum. 4-5 sene öncesinin oyunlarını dahi, medium/low düzeyde oynamak durumunda kalıyorum.

Hadi bu işin fantezi tarafı fakat benim için asli sorun, 3D işleme ve render esnasında yaşadığım, yaşayamadığım performans. Video işlerim için Adobe Premier ve yoğunluklu olarak After Effects; 3D işleme için ise Cinema 4D kullanıyor, bununla beraber GPU üzerinden işleyen Octane Render motorunu tercih ediyorum.(Bilenler belki anlayacaktır, bırakınPathtracing'i,Directlightingişlem esnasında dahi çok basit modellemeleri görüntülemekte zorlandığım oluyor. Ki tahmin edeceğiniz üzere Pathtracing'te render almak, en basit sahnelerde dahi imkansız bir hâlde. Artık denemiyorum bile. Directlighting'te ise yine çok basit sahnelerin renderi, aşırı uzun zamanlara yayılıyor.)

Daha bir hafta önce format attım, virüse dair bir bulgu yok. Sistemimdeki depolama birimlerini test ettim, sorun yok. Belirgin bir ısı sorunu yok. Sorunum ne olabilir, nerede olabilir, meseleden anlayabilecek arkadaşlar için sistemime dair daha detaylı hangi bilgileri paylaşmalıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, zira uykularım kaçıyor.

excel_mustafa
12-04-2020, 01:42   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

öncelikle anakart marka modeliyle üretici sitesinden çipset, ıch driverlarını yükle. nvidia.com dan ekran kartının en son sürüm driverını yükle. win10 sürümü 1803 veya daha üstüne yükselt.

programa güncelleme geldikten sonra kasmaya başladıysa ekran kartı yetmemeye başlamıştır. mümkünse nvidia rtx 2070 e yükseltmeyi öneririm.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 12 Nisan 2020 01:44