i7 8700 - Masterliquid lite 120 boşta 70 yükte 100

hiledegilim
02-04-2019, 22:00   |  #1  
hiledegilim avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Sistemi yeni kurdu Vatan. RAM MHz 2933 gayet stabil. 2x8 gb kasma donma yok. Sıvı soğutmada sadece fan sesi geliyo su sesi yok hiç. Boşta 65-75 derece biosta,aida64'te oyunu açar açmaz fan sesi artıyor ve 100 derece.

zombi
02-04-2019, 22:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

su sesi olmayabilir. yz olduğu için su içinde genleşir. ama sen gene emin ol elinle pompaya bak titriyor mu? titremesi lazım ve cm markaların pompaları baya bi titremeli. bi de bak bakalım pc pompanın döndüğünü algılıyor mu?

hiledegilim
02-04-2019, 22:26   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Boşta 70 ve çok yüksek fan sesi var. Oyunu açtıgım gibi 100 çok anormal degil mi?

excel_mustafa
02-04-2019, 22:49   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

öncelikle termal macun sokete oturma gibi sorunlar olmadığından emin ol. sorun devam ederse ya pompa arızalıdır yada sıvı soğutmanın sensörleri.

zombi
03-04-2019, 00:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

o yüzden diyorum ya önce pompanın çalıştığına emin ol. pompa çalışıyor mu emin ol eğer çalııyorsa o zaman bşaka şeylere bakarız. bi de aida 64 le ya da benzeri bi programla ısı logu alıp buraya paylaşır mısın? özellikle aida 64 olsun

klyglsn
03-04-2019, 01:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj
Alıntı: hiledegilim  
Sistemi yeni kurdu Vatan. RAM MHz 2933 gayet stabil. 2x8 gb kasma donma yok. Sıvı soğutmada sadece fan sesi geliyo su sesi yok hiç. Boşta 65-75 derece biosta,aida64'te oyunu açar açmaz fan sesi artıyor ve 100 derece.

şimdi sen sıvı soğutma aldın su sesimi bekliyorsun:) bak şimdi  sıcaklık boşta dahi çok yüksek yani montajı kim yaptıysa yanlış yapmış olabilir birde bak işlemci kaç ghzde o işlemci fabrika çıkışı 3.2dir ve çarpan kilidi kapalıdır hız aşımı yapamazsın lakin turbo bost hızı muhteşem 4.6 ghz yani biosdan turbo bost hızınamı yükseltilmiş sen en iyisi vatana götür deki üstünde bunun çaymı demliyecez onlar anlar

Son Düzenleme: klyglsn ~ 03 Nisan 2019 01:20
zombi
03-04-2019, 01:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
şimdi sen sıvı soğutma aldın su sesimi bekliyorsun:) bak şimdi sıcaklık boşta dahi çok yüksek yani montajı kim yaptıysa yanlış yapmış olabilir birde bak işlemci kaç ghzde o işlemci fabrika çıkışı 3.2dir ve çarpan kilidi kapalıdır hız aşımı yapamazsın lakin turbo bost hızı muhteşem 4.6 ghz yani biosdan turbo bost hızınamı yükseltilmiş sen en iyisi vatana götür deki üstünde bunun çaymı demliyecez onlar
 sıvı soğutmada su sesi bi miktar gelebilir. bazı soğutmalarda tam dolu olmuyor. tabii bu kapalı kasada belli olmaz. ama açık kasada kulağını dayarsan bi ses gelmeli. gelmezse sorun var demek olmuıyor. corsair h serisi misal çok kalın borulu o9lduğundan belli olmaz. ama cm lerde belli olmalıdır.

klyglsn
03-04-2019, 15:57   |  #8  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

harici yaptığınız sistemlerde su sesi bir bidona dökülür ona bişey demem kapalı hazır satılanlarda asla susessi olmamalı pompa hava yapar vakumlayapmaz!! santigırattdada ani dalgalanmalar meydana gelir o su sesi gelenler sonradan servislerde tamir görmüş olabilir onuda doğru dolduramamışlardır kabarcıklı kalmıştır bence burada işlemciye sıvı soğutma var diye hız aşımı yapılmış olabilir autoda çalıştırılsa daha iyi

Son Düzenleme: klyglsn ~ 03 Nisan 2019 15:58
zombi
03-04-2019, 16:46   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
harici yaptığınız sistemlerde su sesi bir bidona dökülür ona bişey demem kapalı hazır satılanlarda asla susessi olmamalı pompa hava yapar vakumlayapmaz!! santigırattdada ani dalgalanmalar meydana gelir o su sesi gelenler sonradan servislerde tamir görmüş olabilir onuda doğru dolduramamışlardır kabarcıklı kalmıştır bence burada işlemciye sıvı soğutma var diye hız aşımı yapılmış olabilir autoda çalıştırılsa daha

sana şarıl şarıl leğene dökülür diyen mi oldu ki? çok az gelir. ama muhakkak gelir. tabii bu sıvı soğutmanın yapısına göre değişir. tekrar diyorum corsair h100 le bakarsan ses az gelir. çünkü boruları çok kalın radyatoru geniş. ses izole olur. arkadaşın ürün ise incecik boruları var. fps tip. çok kolay rezonansa da giriyor. ha bi de radyatore göre de değişiyor. 12 cm liklerde çok çok az gelebilir. ama 24 cm liklerde su sesi gelmeli. ha gelmezse. ne olur? suyu tepeleme koymuşlardır. işte onlar asıl sorun çıkarır. çünkü su genleşir. ve kabarcıksız doldurursan da sızmalar başlar. hatta boru patlayabilir bile. he bu arada bazı sıvı soğutmaların pompaları emme de yapıyor. arkadaşımda h100 var. hurdadan almıştı. pompası vakum özellikli imiş.

klyglsn
03-04-2019, 19:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

ne tuhaftır ben hiç tıslama cuflama duymuyorum hatta biliyorumki soğutma sıvısını değişirsen içinde hava bırakma ısınan hava boruları patlatmasına neden olur esas basıncı o meydana getirir denmişti gerçi değiştirmedim yıllardır neydiyse o neyse iddiacıda değilim velhasıl vatandaşın işlemcisi turboda 4.6 ghz oluyorsa onu soğutmaya tek radyatör yetmiyor olabilir

zombi
04-04-2019, 00:59   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
harici yaptığınız sistemlerde su sesi
bir bidona dökülür ona bişey demem kapalı hazır satılanlarda asla
susessi olmamalı pompa hava yapar vakumlayapmaz!! santigırattdada ani
dalgalanmalar meydana gelir o su sesi gelenler sonradan servislerde
tamir görmüş olabilir onuda doğru dolduramamışlardır kabarcıklı
kalmıştır bence burada işlemciye sıvı soğutma var diye hız aşımı
yapılmış olabilir autoda çalıştırılsa daha
ne
tuhaftır ben hiç tıslama cuflama duymuyorum hatta biliyorumki soğutma
sıvısını değişirsen içinde hava bırakma ısınan hava boruları
patlatmasına neden olur esas basıncı o meydana getirir denmişti gerçi
değiştirmedim yıllardır neydiyse o neyse iddiacıda değilim velhasıl
vatandaşın işlemcisi turboda 4.6 ghz oluyorsa onu soğutmaya tek radyatör
yetmiyor
o işlemcielr dew o olay olamaz
çünkü bildiğim 8. nesil de lehimli. ve ısınan bi model de sayılmazlar.
ki o ısınıyorsa ben ryzen 3 ü 4 ghz de çalıştırıyorum ve 57 dereceyi
aşamıyorum. ki o da sanal stres testi :D

satanlar kafasına
göre sallar hocam. ben bilgisayar tamircisiyim ama bu işlerde pc
tamircilerine değil bu işin aslı ile uğraşanların görüşünü alırım. misal
kombi buzdolabı klima tamircileri. ki bi ara su soğutmaya freon basmak
gibi bi fantezim vardı :D

hava da
patlatabilir evet. ama havanın sıkışma katsayısı sıvıya göre çok yüksek.
sıvı en ufak sıkışmada bi yerden patlak verir. zaten kapalı devrelerin
adı kapalı. yoksa rahatlıkla yanlaredan sızabilir. sökmesi de gayet
basit. yandan bi pimi olur hortumların. vida ya da çivi şeklinde. onu
söktün mü boru atıverir kendini.

ben asıl
cm nin içindeki sudan şüpheliyim. bi arkadaşıma aynı modelin eskisini
almıştım. baya kötü durumda idi. daha önce söküldü mü bilememe ama o
arkadaş dağıtınca içinden çok kötü bi suyun çıktığını söylemişti. ama sıfır mal nasıldır bilemem.

bi de arkadaş acaba radyatoruı nereye konumladı? kasa önüne takmışsa pompa dedğin gibi emme fonksiyonuna sahip olmadığından sapıtabilir. ya bi resimle fan ve pompa değerlerini gösterse bize iş bitecek büyük ihtimal ama.