İNTEL VE AMD NİN FARKLARI YÖNLERİ NELERDİR?

titi_boss_14
28-09-2008, 15:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

arkadaslar bu en iyi kim sorusunun cevabı olmasın lütfen birinin diğeriden üstün özellikleri  neler  hangi kulvarlarda biri diğerine üstünlük kuruyor  3 tane sistem toplanacak o yüzdenMor GözMor GözMor GözMor GözMor Göz

İtacHi_
28-09-2008, 15:58   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Amd oyunlarda yüksek çekirdek hızıyla ıntelin önüne geçiyor.Ancak ıntel amd yi oyun dışında her türlü program ve yazlımda altüst ediyor.İntele burda oyunlarda hiç birşey yapamıyor demiyorum.İntel amdnin oyun perfonmansına yakın ancak amd yi geçemiyor.Ayrıca amd inntele göre hem ucuz hemde elektrik tüketimi fazla ve ısınma sorunu fazladır.Intel ise çok ısınmayan elektrik tüketimi amd ye göre her kulvarda az ve stabilitesi fazladır.

Kapalı Hesap (79876)
28-09-2008, 16:00   |  #3  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Amd düşük saat hızında performansı yakalayıyor.intel masaüstü uygulamarında amd oyun ve multimedia uygulamalrında iyi diye duymuştum. Fiyat konusunda da AMD iyi gibi duruyor.

01apachi
28-09-2008, 16:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

dostum hiç tereddütsüz amd derim hem daha ekonomik, hem daha ii bence..
fakat kasanın alaşımına dikkat et, Al oranı fazla olsun..
çünkü sıcaklık 5derece falan fazla seyrediyor ama benim kasa pegasus, böyle sorunla hiç karşılaşmadım amd kullanıcısıyım..

Son Düzenleme: 01apachi ~ 28 Eylül 2008 16:22
İtacHi_
28-09-2008, 16:03   |  #5  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

jewor galiba yanlış bilgi edinmişsin.Amd de ıntel gibi değil.Amd de HT diye bi değer var.Bu değer işlemcinin çekirdeklerinin hızını belirliyor ve amd de bu özelliği amd ye fazla ısınma sorununu doğuruyor.

İtacHi_
28-09-2008, 16:07   |  #6  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Arkadaşm senin için oyun ve bütçen önemliyse bende derimki amd al.Ama elektrik tüketimi fazla.Sana şöyle anlatiim.Mesela bi core duo 2 E4600 var.Bide amd +6000 var.Amd +6000 95 watt Core duo 2 ise 65 Watt yakıyor.Ayrıca bide soğutmaya harcıcağın parayla ıntelin işlemcisinin fiyatını bulursun.Bide diyelinki işlemci fanına bişe oldu durdu.Amd direk gidiyor.Bunun video lu testleri var.Google.video dan yaz sana bazı videolar çıkcaktır.Ama ıntel de fan devreden çıkarsa fazla ısınmaya gidince işlemci kendini kitliyor.Yada pc acayip yavaşlıyor.Bu yüzden bu yazdıklarımıda dikkkate alarak seçimini yapabilirsin.

werderm
28-09-2008, 16:56   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

bende E4850 var çok memnunum

Diablotical
28-09-2008, 17:10   |  #8  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
burakesan_1993
jewor galiba yanlış bilgi edinmişsin.Amd de ıntel gibi değil.Amd de HT diye bi değer var.Bu değer işlemcinin çekirdeklerinin hızını belirliyor ve amd de bu özelliği amd ye fazla ısınma sorununu doğuruyor.
AMD yeni nesil işlemcilerinin hiç birinde fazla ısınma sorunu yoktur. Tüm çift çekirdekli işlemciler dahil.
Yanlış bilgi vermeyelim lütfen.
Hatta intelden daha az ısınırlar atıl durumda 17 derecede yük altında 40 derecede çalışıyor bendeki 4400+, %30 OC li hali ise stres testi altında yarım saat çalıştıktan sonra 60 dereceyi 1 derece dahi geçmemiştir.

Diğer konularda katılıyorum intel oyun ,multimedya,fotoğraf işleme araçları gibi programlarda AMD nin gerisinde kalıyor ancak yüksek frekans hızıyla fark yaratıyor.
AMD ise ucuzluğuyla ve geneli oyuncu olan ve bütçesi kısıtlı olan kullanıcılar için ideal duruyor.
saygılar

Z1mBaBwE
28-09-2008, 19:52   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD nin nanometrik üretimine bakarsak intelden geri olduğunu söyliyebiliriz ancak  65nm olmasına rağmen bazı 45nm core 2 duo işlemcilerden daha az ısınıyor En büyük farklardan biri AMD de dahili bellek kontrolcüsünün bulunması ve veri yolu hızının yüksek olmasıdır.AMD bu yüzden işlemcilerinde önbelleği fazla tutmaya gerek duymuyor direk ramlerle haberleşe bildiği için veri akışında sorun olmuyor ancak intel gerek duyuyor işlemci şişmesin diye cache bellekleri yüksek tutuyor çünkü kuzey köprüsü aracılığı ile ramlerle bağlantı kuruyor bu yüzden veriler önbellekte bekletiliyor kuzeyköprüsü ordan ramlerle haberleşiliyor.AMD nin cevap verme süresi intele göre daha kısadır.Ayrıca bazı arkadaşlarda halen gerilerde kalmış AMD nin işlemcileri artık ısınmıyor hatta intelin işlemcilerinden daha serin ve daha az enerji tüketerek çalışıyorlar.Fazla para vermeden yüksek performans istiyorsanız AMD den daha iyisini bulamazsınız intelin core 2 duolarının hızını abartıyorlar ancak ben hız farkını göremedim athlon x2 ler onlardan daha iyi çalışıyor bence.Testlerde geçiyor diye ben o işlemciye iyi demem kullanıcı yorumları önemlidir.

Fattur
29-09-2008, 01:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Ben pek fark göremedim amd ve intel arasında ama fiyat olarak amd daha ucuz.Arada sırada kilitlenme yapsada genel olarak hiç bir farkları yok gibi birşey.Ayrıca fandurunca pcyi kilitlemesi birazda anakartla alakalı birşey.Bende asus anakart var fan hızı 800 rpm nin altına düşünce direk reset atıyor açılışta hata var fanları kontrol edin diyor.bu 800 rpm yi ayarlayabiliyorsun.Ama Intel daha gizel gibi duruyor.Ama neredeyse hiçbir fark yok.Bi nmlerde fark var ama oda kendini fazla göstermiyor.Yani terchini istediğin yönde kullanabilirsin.PEk bir fark görmeyeceksin.

pctrans
29-09-2008, 11:32   |  #11  
Yıllanmış Üye
542 mesaj

amd nin en güçlü işlemcisi hakkında bi fikrim yok ama amd ninki ile core 2 extremeyi çakıştırırsak inteli yakından tanıyan arkadaşlar yapma bunu extreme amd yi paketler diyebilir

antoni
29-09-2008, 11:49   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj

fark olarak arasında biraz farklılıklar olsa bile intelin çok ucuz ve kötü olduğunu söyleyebilirim.ama fmgenclik olarak inteli seçeriz

black_flood
29-09-2008, 13:27   |  #13  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

intelin extreme işlemcilerini hiç kullanmadım ama core2 duo 8600 kullandım.amdninde dandik diye tabir ettiğiniz athlon le tek çekirdek 1150 işlemcisinide denedim yeni çıkan arada çok büyük fark varmı diyecek olursanız var.intel tekli uygulamalarda uçuyor hiç beklemeden  buz pişstinde gider gibi ama çoklu uygulamalarda aynı anda komut verip işlem yapmaya gelince sürekli takılma ve donma mevcuttur.ama amd işlemcide çoklu uygulalamalarda

donma diye birşey yok vede çok stabil ısıya sahip 35 derece işlem esnasında boşta iken 19 derecelerde winamp açık ve nette gezinip okey v.b. oyunları oynarken.

escape
29-09-2008, 13:53   |  #14  
Yıllanmış Üye
183 mesaj
pctrans
amd nin en güçlü işlemcisi hakkında bi fikrim yok ama amd ninki ile core 2 extremeyi çakıştırırsak inteli yakından tanıyan arkadaşlar yapma bunu extreme amd yi paketler

Selamlar arkadaşım burada AMD İNTEL karşılaştırması yapıp İNTEL'in Intel BX80569 QX9770 S LAWM Core 2 Extreme 3.2 GHz 12MB işlemcisini överken extrem'in o çok extrem fiyatından (2.400 YTL) bahsetmeyi sanırım unuttun değilmi? Türkiye gibi orta alt sınıf ve alt sınıf halkın nüfusun yaklaşık 80/% 'nini oluşturduğu bir ülkede,ayaklarımızın biraz daha yere basması gerekmiyormu.Soruyu soran arkadaşın beklediği cevabın bu olmadığına eminim, arkadaş artıları ve eksilerini sormuş ve bu soru bile başlı başına arkadaşımızın extren alamayacağının göstergesidir. Ben AMD kullanıcısıyım ancak gecen hafta yeni bir sistem topladım ve phenom serisindeki hataların giderilmemiş olduğuna olan inancım dolayısıyla Q6600 aldım ve ne kadar büyük bir hata yaptığımın farkına vardım, bunu herkesle heryerde ispatları ile sonsuza kadar tartışırım AMD İNTEL'den çok üstün.

black_flood
30-09-2008, 12:57   |  #15  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

intelin 4 çekirdekleri bariz ısınıyor iyi bir fan olmassa bilmem fark edebildinmi arkadaşım ondan dolayıda çok berbat bir performansı var.neden ısındığını bende anlayamadım 45 nm ama alev gibi menet amd phenonda bu sıkıntı yok 32 derecelerde geziniyor tam yükte 52'yi gördüğünü gördüm ama çok uzun süre çalışınca.ısı zaten işlemciyi öldüren bir etken.bir cpu ne kadar soğuk çalışırsa o kadar uzun süre dayanıyor vede performanslı çalışıyor.

titi_boss_14
06-10-2008, 11:01   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
892 mesaj

DAHA DAHA arkadaslar biraz daha bildiğiniz şeyler varsa lütfen söyleyiniz zira son 100 metreye giriyorum..

megaloman
06-10-2008, 12:28   |  #17  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

bayramdan 2 gün önce AMD PHENOM 8650 x4 işlemcili bir pc topladım..1 haftadır test ediyorum kendi kullanım şeklime göre..pc boştayken ( winamp açık-birkaç web sayfası açık-2-3 java tabanlı oyun sayfası açık-1-2 flash tabanlı oyun sayfası açık-msn konuşmları felan.felan..)20 derece civarı..pcye biraz yüklendiğim zaman ( photoshop ile resim çalışması-zip dosya sıkıştırma ve açma-dvd kopyalama-nerodan yazma.v.b.)40 dereceye çıkmadı hiç..bu pcyi toplamadan önce 4 sene kullandığım amd 3000+ vardı..ufak tefek önemsiz şeyler hariç hiç bir sorunla karşılaşmamıştım.ve yeni topladığım pcdende çok memnunum ( 1 haftalık görüşüm bu)işin teknik konularını çok profesyonel bilmem ama kullanmış olduğum amd işlemcilerimde ısınma sorunu yok diyebilirim..ve performanslarındada çok hoşnutum..saygılarla..

SAİNT
06-10-2008, 13:19   |  #18  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

herkes kafasına göre bişey yazmış arkadaşım önemli olan hangi takım arkadaşlarıyla iş yapacağı önemli işlemcinin. en üstün işlemciyi hız bakımından 50 60 ytl anakarta taksanda bişy ifade etmez yada ram diyelim burda senin dikkat etmen gereken defansın sağlamlığı ha bi gerçek var intel marka olmuş ama bu demek oluyorki intel yaramaz. doğal olarak nereye giderseniz gidin marka kendini pahalıya satar. sen ilk cebine bakacaksın şunu sölim intel kullanıyorum e4500 2.2 ben pek keyif almadım bu sanırım anakartın azizliğinden kaynaklanıyor olabilir. ama bi dostum athlon 3800 kullanıyor gerçeği söylemek gerekirse (bazı) işlmleri tümünü değil kullandığım intelden hızlı yapıor. oda kaliteli bir anakart kllandığından bence. bazı işlemciler için özel anakartlar üretilir ve zaten satılırken tavsiye edilerek satılır bunları göz önünde tutmak lazım.

black_flood
06-10-2008, 14:00   |  #19  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

amd işlemcilerde anakartın pek bir espirisi yok malesef önemli olan çipset ve anakartın tasarım mimarisi.250 dolarlık asus anakarta amd 6100 takıpta performans alamayanda gördüm.ama aynı çipsetli en ucuz ecs anakartta çok stabil performans verdi ama anakartı vermedim kendim yedekte tutuyorum yerine abit 120 dolarlık anakart verip yolladım daha 1 kere bile şikayet gelmedi.
ama intelme malesef çipset ve anakart markası fark etmektedir.en güncel çipsete sahip bir asrock yada ecs anakarta inteli tak sanki p3 gibi çalışıyor sistem ama bir msi platinium yada asus comando anakarta tak inteli o zaman işte güzel bir performans alırsın ama yinede amd için kaliteli bir anakart kullanıldığında intelden daha hızlı işlem yapacaktır ençok bu fark vista ortamında farkediliyor.

titi_boss_14
06-10-2008, 14:12   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
892 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/PASALAR-BU-PC-NASIL_t75046.html
sistem bu olacak gibi power supply den vazgectim kasa içinde varmış zaten bide 390 watt yetermi sizce

titi_boss_14
07-10-2008, 18:45   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
892 mesaj

son kez baksanız lütfen anakart nasıl

black_flood
07-10-2008, 19:58   |  #22  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

aslında anakarta bir 10 yada 15 dolar daha verip dx 10 destekli 790 yada 780 serisi ati çipsetli anakartları alsan daha mantıklı en azından vga kaynaklı bir sorun olduğunda test etme şansın doğar.

tunc86
07-10-2008, 21:07   |  #23  
Yeni Üye
25 mesaj

intelde kullandım amd de suan yenı makına topluyorum kesınlıkle ıntel derım amd hiç bi işe yaramaz bence hıc memnun kalmadım

titi_boss_14
07-10-2008, 21:31   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
892 mesaj

dx 10 destekli değilmi hemem değiştiriyorum  M3N78-VM GF8200 AM2+ DDR2 1066MHZ PCI EX 91+KDV

Mooqle
04-09-2009, 20:21   |  #25  
Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: burakesan_1993  
Bide diyelinki işlemci fanına bişe oldu durdu.Amd direk gidiyor.Bunun video lu testleri var.Google.video dan yaz sana bazı videolar çıkcaktır.Ama ıntel de fan devreden çıkarsa fazla ısınmaya gidince işlemci kendini kitliyor.Yada pc acayip yavaşlıyor.

2001 Yılındaki Bir Test...: ))

Eski Athlon vs P3 ve P4

...

AMD Athlon x2 +6000  Kullanıyorum Stok Fanla Gayet İyi Çalışıyor Kuzenimdede E8400 var Onun Isısı Daha Fazla İkiside Stok Fan...

Yanlış Yönlendirme Yapmayalım Lütfen...: )