IBM'den Microsoft'suz sanal masaüstü

CHIP Online
07-12-2008, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

IBM, yeni yazılım paketi ile ihtiyaçların MS yazılımları olmadan da giderileceğini iddia ediyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/IBM- ... -masaustu_9916.html

International Business Machines, yani dünya genelinde bilinen adıyla IBM, Microsoft ürünlerini kullanmadığı sanal masaüstü yazılım paketiyle maliyetleri düşürmeye çalışıyor.

Microsoft'tan bağımsız bir sanal masaüstü oluşturduğunu ifade eden IBM, oluşturduğu bu yazılım paketinin bir Microsoft yazılımına ya da maliyeti yüksek herhangi bir donanımına ihtiyacı olmadığına vurgu yaptı. İşin aslı bu yazılım paketi, daha çok kurumsal kullanıcıları ilgilendiriyor. Sanal masaüstünü kullanmak için güçlü bir donanım yerine basit istemciler kullanılıyor. Bu istemcilerde çoğunlukla bir depolama birimi bile bulunmuyor ve hemen her şey uzaktaki bir sunucu aracılığıyla gerçekleşiyor.  

Yapılan açıklamaya göre yeni yazılım paketinin fiyatı, istenen hizmetlere göre 59 Dolar ile 289 Dolar arasında değişiyor. Bu da, her bir çalışan için, donanım ve yazılım maliyetleri açısından 800 Dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor.

IBM'in geliştirdiği yazılım paketinde Ubuntu Linux işletim sisteminin özel bir sürümü kullanılıyor. Bunun yanında IBM, kendisinin geliştirdiği bir dizi Office uygulamasını kullanmayı yeğliyor.

2009 yılının başında sunulması beklenen bu yazılım paketini bekleyen en önemli sorun ise, şirketlerin verilerini kendi ortamlarında saklamak yerine merkezi bir noktada saklamaya hazır olup olmadıkları sorusu...

Tüm konu: IBM'den Microsoft'suz sanal masaüstü

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: IBM'in Microsoft'a karşı bu duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

xAngmar
07-12-2008, 19:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
190 mesaj

Microsoft a koymaz bile umursamaz bile

TuncaBozkurt
07-12-2008, 23:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Eğer Ubuntu temeline dayanan bir işletim sistemi kullanılacaksa, açık kaynak kodlu yazılım ruhuna uygun hareket edilmeli ve ücretsiz olmalı diye düşünüyorum.

Toxic
07-12-2008, 23:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

rekabet var :)