"IDE drive doesn't exist or ALL primary..." hatası

iruga
07-01-2009, 16:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba,

yeni anakart, işlemci, ekran kartı ve buna uygun kasa aldım; bütün parçaları taktık fakat windows açılmıyor ve boot from cd ekranı geliyor (Bios'tan ayarı değiştirsek de yine geliyor):
Bu sırada anakart CD'sini takıyorum ve yükleme ekranı geliyor; fakat sonra şu hata uyarısını veriyor:

"IDE drive doesn't exist or ALL primary partitions are occupied Error:500"

Anakartın web sitesine girdiğimde "sık sorulan sorular" bölümünde aynı hata uyarısına dair şu açıklama var:

"Please use Xpress Recovery2 version1.01.0621 or later which has fixed this problem"

Bize gelen kutuda 2 adet cd vardı, ikisini de denedik yine aynı hatayı verdi.

Bu bir yazılım sorunu mu? Sorunum tam olarak nedir? Ne yapmalıyım?

Sistem Bilgisi:

GeForce fx 7600gt ekran kartı
GIGABYTE M61PME-S2 GF6100 SES+VGA+LAN DDR2 S940
Amd Athlon 5000+ işlemci
1 GB DDR2 Ram 800 Mhz

Elimizde bir de yine DDR2 533 Mhz Ram var fakat 533 olduğu için onu çıkardık çünkü sistemimizle uyumlu olup olmadığını bilmiyoruz.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, en acil şekilde yardımlarınızı bekliyorum; şimdiden çok teşekkürler.

Son Düzenleme: iruga ~ 07 Ocak 2009 16:49
iruga
07-01-2009, 17:36   |  #2  
OP Taze Üye
9 mesaj

Sorun su ki BIOSda;

IDE channel 0 master:ASUS-CD Rom
IDE channel 0 slave: None
IDE channel 2 Master:None
IDe channel 3 Master:None

Degisiklik yapamıyoruz.CD rom u iptal edip sadece Hard disk takılı iken bu seferde bütün channellar "None" yazıyo.

Bunu degistirmenin bir yolu yok mu?Birinci masterı hard diske ve slaveyi CD roma nasıl gösterebilirim.?

iruga
07-01-2009, 20:17   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

http://www.gigabyte.us/FileList/ ... -s2_rev.2.0_big.jpg

Sana zahmet su resimden bana jumper ı gösterirmisin..Ben tam olarak bilmiyorum da.Bir kaç arkadaşıma sordum onlar da jumper ayarını degistirmen gerek dediler ama kasayı kimseye gösterme fırsatım yok su an...

iruga
08-01-2009, 02:56   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

http://www.samsung.com/me/products/hdd/7200rpm/sp0822n.asp

HDD nin özellikleri bunlar.Ama CD-Rom un modelini bulamadım.Markası asus.Çok eski ,sıradan bir Cdrom.

bir kaç arkadaşa sordum.Anakart SATA destekli fakat senin HDD IDE olursa problem yaratabilecegini söylediler.Sizce ne yapmalıyım? Sorun sadece HDD den mi kaynaklı yoksa bu bir ayar sorunu mu?.

iruga
08-01-2009, 12:34   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Her nasılsa bu sabah her ikisini de PC  gördü fakat, Master CD-Rom ve Slave HDD olarak görüyor.Windows yine açılmadan resetliyor; anakart CD'sini F9 yoluyla yüklemek istedim (Xpress Recovery) fakat bu sefer de HDD'de yeterli alan yok diyor.
Ben de C'ye format atıyorum şu an; umarım işe yarar.Şu anki durumla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler.