IE haksız rekabete mi yol açıyor?

CHIP Online
18-01-2009, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Daha önce de Microsoft'a büyük cezalar kesen AB, bu kez kafayı Internet Explorer'a taktı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/IE-h ... l-aciyor_10529.html

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları

Tarayıcı savaşları devam ederken sizlere cephedeki her gelişmeyi anında iletiyoruz. Son sayımlara göre Internet Explorer pazarın yaklaşık %75'ini elinde bulunduruyor. Fakat Microsoft lehine olan bu oran, AB'nin yeni yasal müdahalesi ile değişebilir.

AB, Internet Explorer'ın, son derece yaygın olan Windows işletim sistemlerinde yüklü olarak gelmesinin tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açtığı iddiasında bulundu. AB'nin iddianamesine göre bu durum rekabete zarar veriyor, pazardaki olası gelişmeleri zorlaştırıyor ve en önemlisi kullanıcıların seçme özgürlüğünü kısıtlıyor.

AB ve Microsoft'un yıldızları bir türlü barışamadı. 2008 Şubat'ında AB, ABD'li dev firmanın yazılım sektöründeki rekabetin önünü kesmekle suçlanmış ve Microsoft geri adım atmayınca tam 899 milyon Euro'luk (yaklaşık 1,95 milyar TL) bir ceza uygulamasına gitmişti. Uzmanlar Microsoft'un yine itiraz edeceğini, ancak bu kez suçlamaya daha ılımlı yaklaşacağını ön görüyorlar. Bunun sebebi ise dev firmanın artık tüm yumurtalarını aynı sepete koymaması; yani Xbox 360 ve sunucu yazılımları pazarında da eskiye oranda daha farklı gelir kaynaklarına sahip olması gösteriliyor. Bakalım Internet Explorer'ın gelecek falında daha neler göreceğiz?

Tüm konu: IE haksız rekabete mi yol açıyor?

İzleyin: Internet Explorer 8

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce AB iddiasında haklı mı?

ReFeRaNSs
18-01-2009, 12:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj

Hayır değil. isteyen kullanır istemeyen kullanmaz ms illa kullan demiyor ki (tamam bazı uygulamalar ie ile bütünleşmiş) bence aksine yeni bir pc kullanıcısı nerden bilsin 4-5 tane tarayıcının varlığını,aralarında rekabet olduğunu, adamın elinde hazır bitane var onu kullanıyor.Bu günlerde AB yi rahat dürtüyo sanırsam geçenlerde plazma tv mabeti de olmuştu.

Kapalı Hesap (91855)
18-01-2009, 14:02   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

windows kurulumu sırasında kurmak istediğimiz bileşenleri sormalı
ben sadece sistem bileşenlerini yüklerim
ab de iddiasında haklı ama yazık bill amcaya da dimi

ama windows ile gelen hiçbir program 5 para etmez
ie yerine firefox
mp yerine quicktime
aero yerine vickos
normal imleçler yerine highspins v2
başlat menüsüne bile alternatif var bence bunların hiçbiri dahil olmamalı

Kapalı Hesap (91855)
18-01-2009, 14:04   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj
ercanyerci
Hayır değil. isteyen kullanır istemeyen kullanmaz ms illa kullan demiyor ki (tamam bazı uygulamalar ie ile bütünleşmiş) bence aksine yeni bir pc kullanıcısı nerden bilsin 4-5 tane tarayıcının varlığını,aralarında rekabet olduğunu, adamın elinde hazır bitane var onu kullanıyor.Bu günlerde AB yi rahat dürtüyo sanırsam geçenlerde plazma tv mabeti de olmuştu.
sen haklısın ama windows bunları kaldırma şansı vermiyor millete hatta silince bile ie nin kurulu olduğu klasör yeniden oluşuyor

Fattur
18-01-2009, 14:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bence çok saçma.Ab nin işi gücü mü kalmamış.Gitsin Filistindeki savaşı durdursun.Boş işlerle uğraşıyor bu AB.

_cypher_
18-01-2009, 14:46   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

tarayıcılar ucretsiz dagıtılıo zaten bence microsoft kuruluma hepsini entegre etmeli isteyen istediğini kurar dierlerini sallar

Mustafa Can
18-01-2009, 15:33   |  #7  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
Fattur
Bence çok saçma.Ab nin işi gücü mü kalmamış.Gitsin Filistindeki savaşı durdursun.Boş işlerle uğraşıyor bu AB.

bunun filistindeki savasla ne alakası var?????????
BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

Mustafa Can
18-01-2009, 15:34   |  #8  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
_cypher_
tarayıcılar ucretsiz dagıtılıo zaten bence microsoft kuruluma hepsini entegre etmeli isteyen istediğini kurar dierlerini

ondan sonra kurulum cd leri 10 dvd falan olur dimi
BeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim

Mustafa Can
18-01-2009, 15:38   |  #9  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj
Susam
sen haklısın ama windows bunları kaldırma şansı vermiyor millete hatta silince bile ie nin kurulu olduğu klasör yeniden oluş

bence çok haklısın klasörün oluşmasını engelleyince Windows dosya koruması diye bir uygulama çıkıyor onu kapatınca bidaha çıkmıyor ama virüs vs.. bigisayara girince çıkmadığı için zorunluluk olarak cd yi takıp yeniden yüklettiriyoruz

paintingster
18-01-2009, 16:00   |  #10  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

en iyisi mozilla firefox...

uGuR.uK
18-01-2009, 16:23   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

iyi yada değil kardeşim sizene ya, ie varken sisteme başka tarayıcı yüklenmiyor mu? adamlar kendi işletim sistemini yapıyor içinede istediğini koyar yada koymaz, beğenmeyende kullanmasın. sırf para koparmak için yada daha farklı çıkar ilişkileri için yapılmıyorsa bunlar neyim...

Banned
18-01-2009, 18:00   |  #12  
Banlandı
347 mesaj

burada sorun internet explorer ın sadece sistemler beraber gelmesi değil sisteme gömülü olması...kaldırmaya çalışsanız da tam anlamıyla kalkmıyor kalksada zarar veriyor(msn örneğin)...sıradan bir program gibi davranmıyor yani..oysa diğer işletim sistemleri ve tarayıcılarda böyle bir sorun yok..insanların çoğu hala internet explorer ı sistemin bir parçası(bir çöp kutusu veya başlat düğmesi gibi) zannediyor ve başka tarayıcı olduğunu düşünmüyorlar bile...adam gelmiş firefox ne ola ki diyor.. :)

TuncaBozkurt
18-01-2009, 18:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bence haksız. Çünkü eğer sistemde IE yüklü gelmezse kullanıcı başka tarayıcıları nasıl indirebilecek internetten?

uGuR.uK
18-01-2009, 18:27   |  #14  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
tuncab
Bence haksız. Çünkü eğer sistemde IE yüklü gelmezse kullanıcı başka tarayıcıları nasıl indirebilecek internetten?
Beğendim

TrGenC
18-01-2009, 19:30   |  #15  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

adam kendi işletim sistemine kendı tarayıcısını koymus bunu tartısmak bile sacma neden kendi işletim sistemıne kendıne rakıp olucak seyleri yerleştirsinki bunun haksız rekabet oldunu dusunen cıkartır işletim sistemini o zaman kullanıcı karar verır neyi kullancani.Ayrica yeni kullanici bunu bılmez tam anlami ile karmaşa olur mantıklisi kurulu gelmesi bence

Son Düzenleme: TrGenC ~ 18 Ocak 2009 19:30
unart
18-01-2009, 20:02   |  #16  
unart avatarı
Üye
77 mesaj

IE windows'a entegre etmesi kesinlikle suç değil ama arkadaşların dediği gibi dosyalar silinemiyor hatta messengerdaki posta kutusuna tıkladığımızda IE üzerinden açmaya çalışıyor bunu değiştirmek için bide ayrı bir program yüklemek lazım fazladan.Bence Microsoft biraz daha anlayışlı davranmalı!

emrah33
18-01-2009, 21:35   |  #17  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

machintosh safari ile,linux firefox ile geliyor. benim anlamadığım şey neden internet explorer ?????

Hallederiz_87
18-01-2009, 23:53   |  #18  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj

Adam işi biliyooo IslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslıkIslık............
Virüslü sistemler üretiyoo yetmemiş gibi yazılım,oyun vs satıyooo üstüne üstlük korsan yazılım diye müşterilerini suçluyoo..../Büyük oyun firmalarıda arkasında oluncaaa
Adam işi biliyooo Adam işi biliyooo Adam işi biliyooo
CoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCool

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 18 Ocak 2009 23:57
Tırtıl
19-01-2009, 04:51   |  #19  
Denetmen
1,579 mesaj
Hallederiz_87
Virüslü sistemler üretiyoo yetmemiş gibi yazılım,oyun vs satıyooo üstüne üstlük korsan yazılım diye müşterilerini suçluyoo....
Virüslü sistem senin korsan indirdiğinde vardır.