IE8 açılışta yavaşlık(on win7)

HPQ-User
22-06-2009, 21:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Fattur sormuş:
Şimdi ben win7 yi yükledim.uzun zaman oluyor.Şİmdilerde(yaklaşık 1 aydır)bir problemim var.Ie siteleri hızlı göstermesine gösteriyor ama kendisi açılmıyor.Yeni bir sekme açtığımda tarayıcı çöküyor eğer üstünde tıklama yaparsın aynı şekilde yeni pencerede de yapıyor buna  kendisini açmam da dahil.Hiç bir çözüm bulamadım.Yardım bekliyorum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
Win7
Ie8&diğer tarayıcılar

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.1b4) Gecko/20090423 Firefox/3.5b4 (.NET CLR 4.0.20506)

DaRWeLL
22-06-2009, 22:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj

tarayıcıya virüs bulaşmış olabilir..önce bir virüs taraması yapın.( önerim KİS programı ile)

o anda rami dolduran yani programın kasmasını sağlayacak gereksiz programları vs. kaldırın.

olmazsa ie nin versiyonunu değiştirip tekrar 8 e dönün.yada yeniden kurun..

Selçuk İslamoğlu
22-06-2009, 22:15   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Fatturcum, neden kullanıcı isminle sormuyorsun sorunu uygun foruma?

+ Eklentilerini kontrol et... ve Okuyucu İpuçları bölümünde IE8 ile ilgili bir konu var. Oraya bakmanı tavsiye ederim.

Fattur
22-06-2009, 23:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Ya şimdi ben konu açmak istediğimde ya açmıyor yada başka yere açıyor.O yüzden mecburen sorunlarımı burdan iletiyorum.Konuların açılmama nedenini bilmiyorum.

tarayıcıya virüs bulaşmış olabilir..önce bir virüs taraması yapın.( önerim KİS programı ile)

Zaten sorunla ilk karşılaştığımda önce avg ile tarattım yetmedi sonra kis kurup onla tarattım hala kis kurulu.

Eklentilerde hep ne işe yaradıklarını bildiğim şeyler.Yabancı birşey göremedim ama şimdi birdaha kontrol edip resmlerini koyacağım...

Resim 1:

Resim 2:

Son Düzenleme: Fattur ~ 22 Haziran 2009 23:38
Mustafa@PC
22-06-2009, 23:28   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Tüm toolbar'ları kaldırıp tarayıcı ayarlarından sıfırlayın.

Olmadı IE8'i kaldırıp, baştan kurun.

Fattur
22-06-2009, 23:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
Mustafa@PC
Tüm toolbar'ları kaldırıp tarayıcı ayarlarından sıfırlayın.

Olmadı IE8'i kaldırıp, baştan kurun.

1.'si ie8 win7 ile tümleşik geliyor.
2.'si windows bileşenlerini ekle kaldırdaan dediğinizi yaptım ama işe yaramıyor..

düzenleme:
bu arada eklentilerde 2-3 tane bilmediğim varmış ama onlarda ms imzalı.
No-Addons modunda denedim hızlı çalışıyor tarayıcı ama öteki pc de xp'nin üzerindeki daha hızlı çalışıyor gibime geldi...

Son Düzenleme: Fattur ~ 22 Haziran 2009 23:44
Mustafa@PC
22-06-2009, 23:39   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

1.)IE/Araçlar/Seçenekler/Gelişmiş/Sıfırla.

2.)Başlat/arama çubuğuna/sfc /scannow yazıp enterlayın.

3.)Ccleaner ile sistem temizliği yapın.

4.)Tüm toolbarları program kaldır'dan kaldırın.

Fattur
22-06-2009, 23:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

4.) Dediğiniz için,Ekstra toolbarların çoğundan nefret ettiğim için sistemimde hiç yok olsa bile 2 gün oluyor genelde ömürleri :)

Sıfırlama ile ilgili ufak bir not:
Benim tüm şifrelerim falan gidecek değilmi?
Bunu önlemenin bir yolu yokmu?

Not:Bir önceki mesajımdaki düzenlemeye de bir bakarsanız sevinirim...

Son Düzenleme: Fattur ~ 22 Haziran 2009 23:46
Mustafa@PC
22-06-2009, 23:55   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Fattur
4.) Dediğiniz için,Ekstra toolbarların çoğundan nefret ettiğim için sistemimde hiç yok olsa bile 2 gün oluyor genelde ömürleri :)

Sıfırlama ile ilgili ufak bir not:
Benim tüm şifrelerim falan gidecek değilmi?
Bunu önlemenin bir yolu yokmu?

Not:Bir önceki mesajımdaki düzenlemeye de bir bakarsanız sevinirim...

Sıfırlama sırasında tarayıcı ayarları sıfırlanır bir nevi defaultlanır tarayıcı.

Diğer yandan şifreler veya diğer bilgiler ccleaner programını kullanıyorsanız zaten gidiyor.

Bu konuyuda bir inceleyin.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 22 Haziran 2009 23:56
Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 00:11   |  #10  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Oha Fattur, o eklentilerin arasında bir eski sevgililerim yok... Aslında çoğu kişide böyle olduğu için IE yavaş gibi geliyor onlara... XP üzerindekinde bu kadar eklenti yoktur da ondan... Ne yaptın sen ya...

Kapatacaklarını yazıyorum:

- DLM Control
- DynnoX Class
- Javaların Alayı
- Adobe PDF Link Helper
- Adobe PDF Reader
- IWinAmpActiveX Class
- InstantAction Game Launcher
- IE to GetRight Helper
- System Requirements Lab Class
- Web Anti-Virus Statistics
- Groove Folder Synch
- Office Document Cache
- Windows Live Sign-in Helper
- Groove GFS Browser Helper
- Windows Live
- Windows Media Player
- Windows Live Karşıya Yükleme Aracı
- CardTile Class
- Windows Live Sign-in Control
- Windows Live (nedense kafadan 2şer tane var sende)
- NameCtrl Class
- XLinked Notes

Aslında sadece kapatmayacaklarını söylüyorum:
- Adobe Flash
- Microsoft Silverlight

Geri kalan alayını kapat... Evet Kaspersky eklentisi DAHİL! Merak etme, Kaspersky Virüs girmeye çalışırsa da uyarır, eklenti olmadan...

Dip not: Uzmanına Sorun kısmına tabii ki açmayacaksın konunu... Gidip, Internet Tarayıcıları forumuna açacaksın örneğin bu konuyu....

LaThReLL
23-06-2009, 00:27   |  #11  
Üye
83 mesaj

internet explorer ı hiç kullanmadığım halde bendede aynı yavaşlama var. süre tuttum. core 2 duo 2.20 Ghz lik + 2 gig RAM li bir sistemde ie8 in açılması 12 saniye. bir sekme açma tam 10 saniye sürüyor. ki eğer yanıt vermiyor yazısı çıkmazsa. o çıkarsa zaten 20 saniyeyi buluyor.
windows 7 RC build 7100 32 bit

Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 00:33   |  #12  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
LaThReLL
internet explorer ı hiç kullanmadığım halde bendede aynı yavaşlama var. süre tuttum. core 2 duo 2.20 Ghz lik + 2 gig RAM li bir sistemde ie8 in açılması 12 saniye. bir sekme açma tam 10 saniye sürüyor. ki eğer yanıt vermiyor yazısı çıkmazsa. o çıkarsa zaten 20 saniyeyi buluyor.
windows 7 RC build 7100 32
Şu sistemle IE8'in ilk açılışı (veya tab açılışı) 2 saniyeden fazla sürüyorsa, bence bunun ek nedenlerini araştırın. Bu tür 3. parti veya ne bileyim Office / antivirüs gibi eklentiler, IE modeli hangisi olursa olsun, bu tür eklentilerle hem sistemi hem de IE'yi yavaşlatır...

Bakın, benim Vista Ultimate üzerindeki açılış hızı:
http://img190.imageshack.us/i/baksen.mp4/

(Tam Ekran tavsiye ederim)

Tıkladıktan sonraki zamanı hesap edin. Windows 7'de daha da hızlı açılmalı...

LaThReLL
23-06-2009, 01:00   |  #13  
Üye
83 mesaj

3. parti yazılımlar etkileseydi diğer tarayıcılarıda etkilerdi.. firefox+chrome+opera da 10 tane açık sekme olsa bile yeni sekme butonuna basmamla bir açılıyor. çeyrek saniye bile beklemiyor. ama ie 8 de sadece sorun. görev çubuğunda ie 8 butonuna bastığımda ie8 in açılması 2 saniye sürerken( firefoxtan kat kat hızlı) ilk sekmenin hazırlaması 10 saniye, yeni sekme açarsam da ie8 bir süreliğine yanıt vermiyor.

Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 01:15   |  #14  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
LaThReLL
3. parti yazılımlar etkileseydi diğer tarayıcılarıda etkilerdi.. firefox+chrome+opera da 10 tane açık sekme olsa bile yeni sekme butonuna basmamla bir açılıyor. çeyrek saniye bile beklemiyor. ama ie 8 de sadece sorun. görev çubuğunda ie 8 butonuna bastığımda ie8 in açılması 2 saniye sürerken( firefoxtan kat kat hızlı) ilk sekmenin hazırlaması 10 saniye, yeni sekme açarsam da ie8 bir süreliğine yanıt vermiyor.
3. parti yazılımlar kastım, IE'ye yapışan 3. parti eklentiler. Örneğin Antivirüsler, biliyorlar ki, hemen her bilgisayarda IE var. Bunu kulanır veya kullanmaz demeden Hemen atıyorlar bir plugin üstüne, downloaderlar, hemen plug-in ekliyorlar vs... Şu yukarıda Fattur'un verdiği resimlerdeki kadar eklentiyi eklediğin anda diğer tarayıcılara, çok daha yavaş açılacağından emin olabilirsin.

Diğer tarayıcıları etkilememesi, bir çok yazılım firmasının IE'yi garanti olarak bilgisayarda olduğunu varsayması ve ona yamanması. Firefox'ta Kaspersky'nin eklentisi var mı mesela sen kurmadan gelen? Yok...

Sonuçta videoyu gördün. Herhangi bir bekleme süresi veya açılma süresi yok. Chrome ve Opera'dan daha hızlı açılıyor aynı sistemde (Vista) ve tabii ki Firefox hepsinden daha bile yavaş ilk açılışında...

Not düşeyim, bunun işlemci ile de pek alakası yok. 1 gb ram'li P4M 2.0 laptopumda da hız buna çok yakın

LaThReLL
23-06-2009, 01:31   |  #15  
Üye
83 mesaj

doğrudur...
diyorumki win 7 de kurduktan sonra görev çubuğu simgeler halindeydi. o zamanlar ie8 in sekmeleriyle bağıntılıdır. bilirsiniz sizdede aynıdır.. ben görev çubuğunu eski sistemlerdeki gibi yaptım yani gruplamayı kaldırdım. küçük simge kullan dedim.. bu sefer ie8 de sekme açınca görev çubuğunda da sekme için ie7 tab ı çıkmadı.  win 7 nin Rc olması ve hata çıkmasını normal karşılayarak  ie8 ile win 7 nin çakışma yaşaması mümkün olabilirmi

Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 01:37   |  #16  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Çakışma olmadığına emin olabilirsin. Ama gruplamayla da pek ilgisi olmadığını düşünüyorum. Okur İpuçları'nda bir yöntem var. Denedin mi oradaki yöntemi? Tabii eklentileri temizledikten sonra?

Fattur
23-06-2009, 01:48   |  #17  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
Dip not: Uzmanına Sorun kısmına tabii ki açmayacaksın konunu... Gidip, Internet Tarayıcıları forumuna açacaksın örneğin bu konuyu....
Yok en son açnmaya çalıştığımda başka yerlere ya konuyu açamıyordum yada gidip başka yerlere açıyordu.Bende açmayacağından korkarak önlem olarak buraya yazdım.Kötü bir amacım yoktu

Ayrıca çoğu eklentiyi devre dışı bıraktım ve birde verilen linktekini yaptım baya bi hızlandı.

Geri kalan alayını kapat... Evet Kaspersky eklentisi DAHİL! Merak etme, Kaspersky Virüs girmeye çalışırsa da uyarır, eklenti olmadan...
Yok zaten bundan bi korkum yoktu.Gidip  temp. int. dosyalarını otomatik tarıyordu.Ne işe yaradığını da anlamamıştım zaten kapattım gitti :)

Hepinize teşekkür ederim...

_D*___
Bu arada kafama takıldı sorayım.O XML eklentileri ne işe yarıyor?
Eklentilerin fazla olma sebebi de uzun zamandır kontrol etmemem olabilir.Tekrar teşekkür ederim..

_D*2___
Bu arada selşuk abi sende de fişek gibi açılıyormuş maşallah :)

Son Düzenleme: Fattur ~ 23 Haziran 2009 01:55
Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 02:00   |  #18  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Fattur
_D*___
Bu arada kafama takıldı sorayım.O XML eklentileri ne işe yarıyor?
Eklentilerin fazla olma sebebi de uzun zamandır kontrol etmemem olabilir.Tekrar teşekkür ederim..

_D*2___
Bu arada selşuk abi sende de fişek gibi açılıyormuş maşallah :)

Anladığım kadarıyla kullanmadığın halde Office'i tüm özellikleriyle Enterprise/Developer kurmuşsun ;) Çoğu eklenti oradan gelmiş.

Bendeki tümü bu...

Zaten Windows-Live, Live ile geliyor... FlashGet, SWF Catcher ve PDF reader... Hepsi sonradan kurduklarım. Yani orjinalinde o listenin tamamı neredeyse boş...

Fattur
23-06-2009, 02:43   |  #19  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Anladığım kadarıyla kullanmadığın halde Office'i tüm özellikleriyle Enterprise/Developer kurmuşsun ;) Çoğu eklenti oradan gelmiş.

Yani xml ler ordan geliyor ve bir işe yaramıyor öylemi?
Bide ben devre dışı bırakıyorum bu eklentiler ama halen bellekte olan eklentilerde diyor.Silsin bellekten boşa açılış süresini uzatmasın :) Bunu nasıl yapacağım?

Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 02:51   |  #20  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: Fattur  
Yani xml ler ordan geliyor ve bir işe yaramıyor öylemi?
Bide ben devre dışı bırakıyorum bu eklentiler ama halen bellekte olan eklentilerde diyor.Silsin bellekten boşa açılış süresini uzatmasın :) Bunu nasıl yapacağım?

Başlat -> Kapat -> Yeniden Başlat Islık

Fattur
23-06-2009, 11:08   |  #21  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Yapıyorum da halen bellekte yüklü olan eklentilerde adları geçiyor.Sizin resminizde olduğu gibi :)

abidinbayraklilar
13-07-2009, 01:15   |  #22  
Taze Üye
11 mesaj

MERABA HOCAM.
gecenlerde messenger 9 kullanıyordum. görüntülü arama yaptıktan 1 kaç saniye sonra msn kapanıyodu bende bi forumdan baktım biyerde bi ayarı degiştirmemi söliyodu bende uyguladım bir tikin yerini degiştirdim.ondan sonra pc yi açtıgımda internet explorerr hata verdi.ve hala verio.bn zaten mozilla kullanıyorum ama o başlangıcta hata vermesi beni çıldırtıyo.
o yaptıgım ayarı da hatırlamıyorum.işin içinden nasıl cıkacagımı bilmiyorum.lütfen yardımcı olursanız cok sevinirim.ii geceler...                        

Sorun imzası:
  Sorunlu Olay Adı:    APPCRASH
  Uygulama Adı:    iexplore.exe
  Uygulama Sürümü:    7.0.6001.18248
  Uygulama Zaman Damgası:    49f1c24f
  Hata Modülü Adı:    StackHash_336b
  Hata Modülü Sürümü:    0.0.0.0
  Hata Modülü Zaman Damgası:    00000000
  Özel Durum Kodu:    c0000005
  Özel Durum Uzaklığı:    001d5915
  OS Sürümü:    6.0.6001.2.1.0.768.3
  Yerel Kimlik:    1055