IE8'e Microsoft engeli

CHIP Online
09-01-2009, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows'un otomatik güncellemesi ile IE8'e sahip olmak mümkün; tek engel Microsoft...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/IE8-e-Microsoft-engeli_10381.html

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları

Normal şartlarda Windows'un otomatik güncelleme seçeneği, işletim sisteminin pek çok öğesini kullanıcının bir şey yapmasına gerek kalmadan güncellemesini sağlıyor. Pek çok sistemin varsayılan ayarı, Microsoft'un önemli bulduğu güncellemelerin otomatik olarak kurulmasını mümkün kılıyor. Bu nedenle Microsoft'un ünlü tarayıcısı Internet Explorer'ın yeni sürümü aslında haberimiz olmadan sistemimize kurulabilir ve biz de kullanmaya başlayabilirdik. Fakat Microsoft bunu önlemek için önem seviyesini "yüksek öncelikli" veya "önemli güncelleme" olarak belirlememeyi tercih etti. Peki Microsoft, tam ta tarayıcı savaşları bu kadar [url=""]kızışmışken[/url], merakla beklenen tarayıcısının kullanılmasını neden engellemeye çalışıyor?

Aslında bunun ilk sebebi sektörden gelen talepler. Pek çok web ve masaüstü yazılımcısı, IE8 yaygın olarak kullanılmaya başlamadan önce, kendi yazılımlarını yeni tarayıcıda test etmeyi tercih ediyorlar. Böylece olası uyumsuzluklarda erkenden önlem alıp, kendi yazılımlarının kullanıcı kaybetmesini sağlayabilirler. Bu anlamda, bu uygulama ilk kez yapılmıyor. Fakat bu kez ikinci bir sebep da var. IE8 ile Microsoft web standartlarına uygunluk anlamında büyük bir adım attı. Bu sayede tüm tarayıcıların web kodlarını aynı şekilde yorumlaması ve görüntülemesini sağlamaya çalışan standartların önemi arttı. Daha önceden, öncelikli olarak IE'ın kod yorumlama mantığına göre hazırlanmış siteler, yeni IE'da beklenilen performansı gösteremeyebilir. Bu yüzden IE farkı görüntüleme imkanı sunuyor fakat beta testlerde kullanıcıların bu farklı görüntüleme seçenekleri arasında uygun geçişleri yapmadıkları ve varsayılan görüntüleme seçeneğini kullandıkları ortaya çıktı. Ayrıca gelen şikayetler arasında aynı görüntüleme seçeneğinin, aynı siteyi farklı ziyaretlerde değişik sonuçlar ortaya çıkardığı da vardı. Microsoft bir yandan bu kullanıcı temelli sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan da profesyonellerin kendi yazılımlarını IE8 ile uyumlu hale getirmek için vakit kazanmalarını sağlamaya çalışıyor.

Tüm konu: IE8'e Microsoft engeli

İzleyin: Internet Explorer 8

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce IE8 beklentileri karşılayabilecek mi?

frozen
09-01-2009, 14:05   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Sen varya IE bütün meslek hayatım boyunca canımı yakıp durdun. Artık şu standartlara uy da kurtulayım şu çileden

Kapalı Hesap (91855)
09-01-2009, 14:28   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

microsoft windows update'e bi kategori daha eklemeli ve adı önemsiz olmalı

mesela önemsiz güncellemelerin arasına da mutlaka ie 8 girmeli veya hiç girmemeli

Hiper£l£v£nKids
09-01-2009, 15:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Tek yolu var.Final sürümünün halk ve uzmanlara verilme tarihi bir 20 gün kadar farklı olsun.

Fattur
09-01-2009, 16:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

bence karşılayacak.zaten win 7 ile birlikte piyasaya çıkacak...

aslanov
10-01-2009, 22:58   |  #6  
Yıllanmış Üye
176 mesaj

Eğer beta sürümünü yüklerseniz görüceksiniz. Hiçbir devlet sitesi düzgün değil. Bizim devletimiz zaten kökten Windows cu www.kyk.gov.tr lütfen ie8 le deneyin. açılmaycak. kullanamayacaksınız...

ugur_bang
02-09-2009, 08:39   |  #7  
Yeni Üye
40 mesaj

Ben şuan IE8 kullanıyorum hiç bir sorun yok gayet güzel

OSMAN BAĞÇEVAN
02-09-2009, 10:22   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

IE8 kötü olsaydı direk mozilla firefox kullanırdım ama gerçekten güzel..bir kaç eklentilerinden yararlanmak için mozilla firefox u açıyorum o kadar...