İki bilgisayarı birbirine bağlama

Battal Gazi
08-02-2009, 01:46   |  #1  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
366 mesaj

Merhaba

Aynı evde iki bilgisayar var.Bu ikisini birbirine bağlayıp ya da bağlaamdan bir oyunu çoklu oynamak istiyorum.İnternete bağlanmadan yani.Bluetoothla olur mu mesela?Biri vsita biri xp.Biri dandik,biri güzel.Nasıl bağlayabilirmi bunları?Kablo gerekirse ne kablosu olur,nereye bağlanır?

Bir soru daha,tek modemden internete bağlayacağım ikisini.Airties modeli,hediye verdikleri.Ama tek çıkış var.Hub çoğaltıcı mı almalıyım bunun için?Aldıtkan sonra bilgisayara bağlamak gerek ya,ne kablosu olacak o?Ethernete gerek var mı?Bir de 8li hub 40 lira iyi mi?4lü 3lü bulamadım da.

Banned
08-02-2009, 01:52   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

a.) Madem internet paylaşımı yapacaksınız svich alın, bu şekilde hem ağ bağlantıları, ev yada işyeri bağlantısı oluştur seçeneğinden iki bilgisayarıda birbirine açabilirsiniz. Ektra bir donanıma ihtiyacınız olmayacaktır.

b.) 2-3 gün önce 8 li sivichi 25 liraya aldım 15 lira kazık yemek üzeresiniz. 4 lüleri 20 lira.

c.) Önce kendinize svich alın ikinide svishe bağlayın svichde  modeme. Her iki sistemde hem internete girmesi gerekir hemde a şıkkındaki işlemden sonra birbirini görmesi. Sorun olursa konu açar bilgi istersiniz.

Battal Gazi
08-02-2009, 02:14   |  #3  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Swştch dediğiniz benim hub çoğaltıcı dediğim yani modeme girme aracını çağaltan alet olsa gerek.Fİyat kazık yiyormuşum gerçekten.

Switch bağlantısı yapıcna yani ethernet üzerinden bağlanınca internete bağlanmadan çoklu oyun oynamak istediimde yani multiplayer yapmak istediğimde interneti kapatmam mı gerekecek?Ethermet kablosuu üzerinden hem internet bağlantısı hem yerel bağlantı olacak yani?Bu swiche takacağım kablounun ismi nedir,giriş çıkışlarındaki başlıkların ismi nedir?

Banned
08-02-2009, 02:24   |  #4  
Banlandı
5,777 mesaj
zatzot
Swştch dediğiniz benim hub çoğaltıcı dediğim yani modeme girme aracını çağaltan alet olsa gerek.Fİyat kazık yiyormuşum gerçekten.

Switch bağlantısı yapıcna yani ethernet üzerinden bağlanınca internete bağlanmadan çoklu oyun oynamak istediimde yani multiplayer yapmak istediğimde interneti kapatmam mı gerekecek?Ethermet kablosuu üzerinden hem internet bağlantısı hem yerel bağlantı olacak yani?Bu swiche takacağım kablounun ismi nedir,giriş çıkışlarındaki başlıkların ismi nedir?

Svich açık olduğu sürece ister internetiniz (modem)açık olsun ister kapalı farketmez. ''Ethermet kablosuu üzerinden hem internet bağlantısı hem yerel bağlantı olacak.'' Evet. Kablo normal ethernet bağlantı kablonuz. Bağlatınız;

a bilgisayarıdan sviche, b bilgisayrından sviche, svichden modeme şekilnde olacaktır. Modem açık yada kapalı olsun (svich açık olmalı)iki bilgisayrı ağ bağlatısı (yerel ağ) ile birbirine bağlayabilirsiniz.

Barış
08-02-2009, 07:25   |  #5  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
zatzot

Hub ile switch arasındaki farkı karıştırmayalım

Bu iki temel network cihazının birbirinden farkını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.
Hub, pasif bir cihazdır, yani üzerinde bir program çalışmaz, sadece gelen elektrik sinyallerini paylaştırır. Hub, kendisine takılan bilgisayarların kabloların 1.2.3.4.5.6.7.8. tellerini paralel yapar. Bu şekilde iletişim sağlanır. Hub hattı paylaştırır. Mesela 8li 100mbps bir hub'ımız olduğunu varsayalım, hub kendisine bağlı 8 bilgisayarı teoride her porta 12,5kbps şeklinde 100 mbps'ı paylaşırlar. Bir başka deyişle, hub'daki maksimum hız 100mbps dır.

Switchlerde ise durum tamamen farklıdır. Switchler daha akıllı cihazlardır ve modellerine bağlı olarak üzerine bağlanan bilgisayardaki ethernet kartının mac adresini alır ve bunu bilip data akışını buna göre yapar. Layer 3 switchler daha da fazla iş yapıp, IP numarasına göre yönlendirme yaparlar. 10/100 autosense bir switche bağlanan portların  tamamı kendine ayrılmış olan 100mbps'lık hatlar üzerinden iletişim kurar. Yani switchler kendi içlerinde bir çeşit sanal network'ler kullanarak iletişim kuracak iki bilgisayarı bağlar ve bunu yaparken kendisine bağlı diğer bilgisayarların iletişimini yavaşlatmazlar. Bu şekilde performans artar.

Sizin alacagınız parça kesinlikle switch olsun hub almayın sakın bi + sından çok - sini görürsünüz

Battal Gazi
13-02-2009, 12:27   |  #6  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Yani svicth almalıyım.Peki birşey daha sormak istiyorum.Benim modem tek girişli ama bir de usb girişi var.İki bilgisayarı biri ethernet biri usb ile aynı modeme bağlayabilir miyim peki?

Ve de internet için değil sadece iki bilgisayarı bağlamak istiyorum.Bu nası lolur,tek kabloyla olmaz mı?

Banned
13-02-2009, 14:21   |  #7  
Banlandı
5,777 mesaj
zatzot
Yani svicth almalıyım.Peki birşey daha sormak istiyorum.Benim modem tek girişli ama bir de usb girişi var.İki bilgisayarı biri ethernet biri usb ile aynı modeme bağlayabilir miyim peki?

Ve de internet için değil sadece iki bilgisayarı bağlamak istiyorum.Bu nası lolur,tek kabloyla olmaz mı?

İki bilgisayarı biri ethernet biri usb ile aynı modeme bağlayabilirsiniz.

Battal Gazi
13-02-2009, 15:22   |  #8  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Aslında iki bilgisayarı bağlamak istiyorum,interne için değil.İlla modemden mi olmalı?KAbloyla olmaz mı?

Ve olmuıyorsa modeme ethernet girişini yapıyorum,peki usb rişi nasıl oluyor?Ne kablosu almalıyım?Garip bir girişi var.Yavaş çalışır mı?

Ve bir oyunu bluetoth aracılığıyla oynayabilri miyiz?Çok mu yavaş olur_

Battal Gazi
13-02-2009, 18:54   |  #9  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
HaSaN_2144
öyle bi soru soruyonki dostum nerden buluyon anlamadım :D
sorularına çözüm bulmaya çalışayım:

illa modem olmasada olur internet istemiyosan ehternet kablosu denilen bişe var onu her iki bilgisayarın girişine tak sonra grup adını aynı yap iki bilgisayar birbirini görür ağ kurabilirsin

ama modemde işlemci olduğu için daha yüksek hızda oynuyabilirsin. bende bi sorun olmuyor modem kullanmadan sendede olmaz umarım.

bluetooth konusu o cihazda veri aktarımı hızlı değildir ama sen ille oynayacam deniyecem diyosan yapda gör noluyor yaparsan banada öret dmm mı xD

usb kabloylada olur.

dostum herşeyle bağlanır pc ip dışında :D

sen en yakın bilgisayarcıya git anlat durumu daha detaylı anlatacak göstererek burdan pek açıklayıcı olmaz.

bilgisayarcıya danıştıkdan sonra sana diycek ki:

al ağ kablosunu iki dane tan iki bilgisayara öbür girişlerinide modemin gine tak kullan

çok konuştum bende :D çok detay var anlatılacak gibi deil sen bilgisayarcıya gir o halleder

gidemiyom diosan ehternet kablosunu tak iki bilgisayara

Karışık yazıyorum da aklıma geldikçe,senin gibi anlayışlı üyeler cevap veriyor işte.

Bilgisayarcıya gidebileceğimi sanmıyorum da.Sorularım var hala.Numara verip sorarsam daha iyi sanki

1-İnternet girişi için taktığım et hernet kablolarıyla o girişleri bağladım.Vista ve xp olur mu bir arada?

2-Bluetooh dediğim şu 15 liralık en dandiği.Çalıştırmaz mı diyorsun?

3-Diyelim internet için bağlauacağım.Svicth önerildi.Svicti modeme takıp iki bilgisayardan glen ethernet kablolarını svictte toplayıp filan böyle mi olacak?1.maddedeki gibi bağlantı da kuurlmuş olacak değil mi aynı zamanda?

4-Modemde hem usb hem ethernet girişi var.Udb girişini anlamadım nasıl olacak.Öyle bir kablo var mı bir tarafı usb bir tarafı ethernet?İsmi nedir acaba?Svictle daha mı hızlı olur yoksa bu daha mı iyidiR?

Barış
13-02-2009, 19:00   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
zatzot
Karışık yazıyorum da aklıma geldikçe,senin gibi anlayışlı üyeler cevap veriyor işte.

Bilgisayarcıya gidebileceğimi sanmıyorum da.Sorularım var hala.Numara verip sorarsam daha iyi sanki

1-İnternet girişi için taktığım et hernet kablolarıyla o girişleri bağladım.Vista ve xp olur mu bir arada?

2-Bluetooh dediğim şu 15 liralık en dandiği.Çalıştırmaz mı diyorsun?

3-Diyelim internet için bağlauacağım.Svicth önerildi.Svicti modeme takıp iki bilgisayardan glen ethernet kablolarını svictte toplayıp filan böyle mi olacak?1.maddedeki gibi bağlantı da kuurlmuş olacak değil mi aynı zamanda?

4-Modemde hem usb hem ethernet girişi var.Udb girişini anlamadım nasıl olacak.Öyle bir kablo var mı bir tarafı usb bir tarafı ethernet?İsmi nedir acaba?Svictle daha mı hızlı olur yoksa bu daha mı iyidiR?

2.bluetooth ile ethernet şeklindeki baglantı performansını düşünmeyin bile. çok fazla bi verim olmaz

3.2bilgisayarın ethernet kartından çıkan kabloyu switch üzerindeki birleştirip daha sonra adsl inizin etherhet kablosunu kullanarak 3ünü switch de birleştireceksiniz.

yani elektrikden örnet vericek olursak üçlü priz veya kabloların klemens ile baglanması olarak düşünebilirsiniz.

4. adsl modemde hem ethernet hemde usb çıkışı vardır bu nrmal usb dir standartı farklıdır sadece şekil itibari ile yani usb den ethernete çevirme olayı yok burda bi pc ye ethernet bi pc ye usb den baglantı yaparsınız.

5. ben switch öneririm :))

Barış
13-02-2009, 19:34   |  #11  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
4. usb musebe kafa yorma sen :D en güçlüsü ehternettir nie die soracak olursan
usb 4 kanal üzerinden veri aktarıyor ehternet ise 8 kanal üzerinden veri aktarıyor. aradaki farkı düşün usb normal veri aktarımı içindir. ehternet ise yüksek hızda veri aktarımı içindir
hoppp orda dur bakalım :)

sen USB de 4 kablo var diye 4kanal mı sanıyorsun ? veya cat5 de 8kablo var diye 8kanal mı :))
sana söyleyim ethernet de veri iletimi yapan sadece 4kablo var bunlar Tx ve Rx geri kalan 4tanesi boşa oluyor...
eger switch modem vs.vs. gibi cihazlara baglanılacaksa geri kalan güç ve topraklamada kullanılır.

modem baglatısındada Ethernet/USB ye göre veri akışı olarak daha hızlıdır

Modem baglama konusunda ethernet USB ye göre daha hızlıdır

Battal Gazi
13-02-2009, 20:18   |  #12  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Tamama sorun çıkmasın.

Anladım gibi.yANİ SVİTC ALIP ETHERNET KABLOSUYLA BİRLEŞtirceğim bunu mu öneriyorsunuz?Diyelim interneti kestim oyun oynarken,bağlantı kopmaz değil mi?Bir de bu svictin resmini filan gösterir misiniz ne kadardır?Link verirseniz iyi olur.

Battal Gazi
13-02-2009, 21:36   |  #13  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Baktım da.Şu nasıl

Verdiğin resme aktım,o aleti peki nereye bağlayacağım?Ethernetleri buna bağlayıp bunu da modeme mi bağlayacağım?

HaSaN_2144 Malatyalı mısın?44 ten dolayı sordum da

Battal Gazi
13-02-2009, 23:58   |  #14  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Bir de öbür bilgisayara ttnetten yani beinmnkinden başka internete de alabilirim.Ayro modem almam gerekecek herhalde.Buna n dersiniz?

Barış
14-02-2009, 07:18   |  #15  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
loppp lopooo sende kıpırdama bakiim xD

usb de 4 kablo var 2 tanesi güç ikitanesi veri aktarımıdır
kanal saymıyorum kanal derken kablo demek istedim
buraya kadar tamam

sıkı dur şimdi geliyoooor.
dikkatini çekerim 8 kablo. buraya nie 8 kablo koydular süs olsun diye mi Gigabit Ethernet denilen bişey var 4 kablo üzerinden 100BaseT ehternet için geçerli sen ona git 4 lü kablo tak ne farkeder yada usb kablo tak kullan aynı şey.

8 kablodan yüksek hızda veri aktarımı yapılır. 1000 BaseT yani UTP denilen senin 4 ü boşa dediğin kablo dan yapılır.

HİÇBİRŞEY BOŞ DEĞİLDİR Kahkaha araştır basetleri =)

Beğendim

TR koşullarında 1gbit kullanıyormusun sen :)

Barış
14-02-2009, 08:41   |  #16  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
ama dostum koşulları ne karıştırıyosun şimdi senin dediğin şey diğer 4 ü boş demişsin bende sana diğer 4 kablonun boş olmadığını anlatmaya çalıştım

TRde olsa neden kullanmıyım. Beğendim  

cvabını bekliyom KahkahaKahkahaKahkaha

koşulları karıştırma diyorsun suan seni bu siteye baglayan modem kaç kablo kullanıyor 8mi ? 4mu ?
diger 4 kablonun boş olmadıgını biliyorum zaten.ama koşullar geregi boş anlatabildim mi ?
ben buraya göre dedim yani sorunu olan arkadaşa özetlemek için 4ü boş derken konu iki pc birbirine baglama ?

cevabımı bekliyorsun ama o CISCO/ITE-CCNA belgesini haybeyeden vermediler bana ;)

Son Düzenleme: Barış ~ 14 Şubat 2009 08:49
Barış
14-02-2009, 08:54   |  #17  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
o cihazı  bilgisayar ile modemi nasıl bağlıyosan modemlede onu aynı şekilde bağlıyacan çalışır. standartı budur
bazende düz kablo yerine çapraz kabloylada çalışıyor o siviçinin insafına kalmış bişey Kahkaha
cross dan düze geçişi switch sagladıgı için herhangi bi çapraz baglantıya gerek yok.
siz hub kullanmadıgınız için düz şekilde baglancak.

hadi bende cevap bekleyim...

Son Düzenleme: Barış ~ 14 Şubat 2009 08:55
Barış
14-02-2009, 09:09   |  #18  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
bunu sen söylememişmiydin Emin değil
es-low
koşulları karıştırma diyorsun suan seni bu siteye baglayan modem kaç kablo kullanıyor 8mi ? 4mu ?
diger 4 kablonun boş olmadıgını biliyorum zaten.ama koşullar geregi boş anlatabildim mi ?
ben buraya göre dedim yani sorunu olan arkadaşa özetlemek için 4ü boş derken konu iki pc birbirine baglama ?

4 ünü kullanıyor dördü boş sonra diğer dördü boş değil sonrada billiyorum boş olmadığını diyosun yazdığın kelimelere göre cvp veriyorum dostumOnay

cevabımı bekliyorsun ama o CISCO/ITE-CCNA belgesini haybeyeden vermediler bana ;)

iletetişimden anladığını anlıyabiliyorum. ben sana bu işlerden anlamıyosun demedim ayrıca belge göster de demedim
yazdığın yazıya bak sonrada gel bana sen bana böyle dedin bende sana böyle dedim de ama sonradan kelimelerini değiştirme Göz kırpma

büyütmüyelim sen haklısın yinede ben ne konuşsam boş sonuçta belge almış bi İNSANSIN Alkış

evet ben söyledim halada arkasındayım sözümün kaç tane kablo ile giriyorsun internete ethernet kartından modemine kaç tane kablo aktif iletişim yapıyor ? 4mu 8mi ?

neyse yaş 16 takıL sen ;)

mesaj yazmıyacaqım bi daha boşa bekleme

Barış
14-02-2009, 09:26   |  #19  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
dostum yazmazsan yazma banane ama zeytin yağı gibi üste çıkma  

8 varmı itirazınSoru  kime sorarsan sor o bbelgeyi sana eksik vermişler sana gel eğiteyim seni birazdaha Göz kırpmaKahkaha

önce üslübuna dikkat et..!
evet var itirazım ttnet'in airties modem ile verdigi kablo bile 4uçlu sen kendi kumunda yap 8ini oyna...

2tane forum okumayla 5 kere format atmayla eğitim yapamazsın önce konularımı araştır diğer cevaplarımı oku sonra gel bana eğitim ver olurmu ?

bütün mesajlarını incelemedim çözüme değil her zaman alternatife gidiyorsun bu halinlemi sen ders vericen ?

hadi sana kolay qelsin...

forumda daha 4 günlüksün kimin ne oldugunu nede daha çok bilgi sahibi oldugunu bilmiyorsun...

gözüm üstünde haberin oLa...

Barış
14-02-2009, 09:48   |  #20  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
HaSaN_2144
bunu kim yazıştı acabaSoru

benim modemim 8 pinli ve oynuyorum

dostum okuduğum forumlar dergiler yazılar attığım formatlar yaptığım birçok şey 13 yıla sığdırdım nasıl olduğunu bilirmisin eğer biliyosan gör eğitim nasıl veriliyomuş

konuların beni ilgilendirmez ben sadece çözüm bulamayanlara çözüm bulmaya çalışıyorum.

ne alternatifi  ben alternatif çözümler aramaya çalışıyorum

ne 4 günlüğü ben bu siteyi yıllardır takib ediyorum geçen sene üye oldum mesaj yazmazdım bi arkadaşın konusu ilgimi çekti yazdım devamı geldi böyle işte ben 4 günlük isem sen kaç dakikalıksın _?

tanımadığın kişiler hakkında ön eleştiri yapma  malısın

yazdığın kelimelerin altında kalacağım ı düşünüyorsan yanılıyorsun dostum Beğendim

takıL sen daha fazla yorum yapmıyacagım sonra senin gibiler post kasıyo delerCool...

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 14 Şubat 2009 16:46
Battal Gazi
14-02-2009, 16:26   |  #21  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Yapmayın şu saçma tartışmayı .

İmnternetten almayacağım da.Şimdi hemen çıkmama lazım,golddan alacağım.Şu ürün.

36 lira bu.Pahalı anki.

31 lira

37 lira

İyi mi bunlar
?Başka ne almalıyım,kablosu var mı bunun modeme giriş için?Benim şu an bir modem,o modemden 1.bilgisayara etherent kablom var.2.bilgisayardan kablom yok.oldda satılır mı etherent?Başka ne gererkir?

Son Düzenleme: Battal Gazi ~ 14 Şubat 2009 16:33
Battal Gazi
18-02-2009, 00:37   |  #22  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj

Aldım sağolun.18 e 5li port,tnmp gibi markaydı.

Battal Gazi
18-02-2009, 00:52   |  #23  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
HaSaN_2144
iyi olur senin için zaten hediye veriyolar galiba modemleri 4 portlu bi modem verirlerse ne mutlu sana siviçe de gerek kalmaz Beğendim
Ama iki modem iki bilgisayar,nasıl bağlanır peki?İki bilgisayara ethernet le bağlasam birbirine olur mu?

Battal Gazi
18-02-2009, 00:54   |  #24  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
366 mesaj
HaSaN_2144
verdiğin linkteki cihaz senin ihtiyacını fazlasıyla karşılar Beğendim

o cihazı  bilgisayar ile modemi nasıl bağlıyosan modemlede onu aynı şekilde bağlıyacan çalışır. standartı budur
bazende düz kablo yerine çapraz kabloylada çalışıyor o siviçinin insafına kalmış bişey Kahkaha

yoo ben RİZE liyim merkez diil ama ilçe

2144 de benim okul numaram  hersiteye kolayca üye olabiliyorum karışmıyor yani Kahkaha

numaramı düşürtsünler die demediğim kalmadı ama nafile Deli

kolay gelsin kardeş sana umarım halledebilirsin

Gözünü devirmiş

Numara yüksekmiş gerçejkten.Sağol,halettim