iki disk, iki işletim sistemi problemi

ibanez
11-09-2018, 15:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba,
İki ayrı diske 32 ve 64 bit olarak 2 işletim sistemi kurdum. Normalde 64 bit olanı kullanıyorum. Ancak bilgisayarı 32 bit yüklü olan windows tan çalıştırınca 64 bit yüklü olan diski bozuyor ve bundan sonra 64 bit yüklü olan diskten bilgisayarı açamıyorum. birkaç kez aynı şekilde kurulum yaptım ancak sonuç hep aynı. 32 bit yüklü olandan açtığımda diğer disk bozuluyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

cagda8034
18-09-2018, 14:07   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Bilgisayar her iki işletim sisteminde sürücülerde sorunları yaşıyor olabilir.

iaydin
24-09-2018, 17:54   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Merhaba,

32 bit ve 64 bit işletim sistemleri tanımlama kapasitesi olarak birbirinden farklı boyutları tanımlayabilmektedirler. 64 bit işletim sistemleri bütün 32 bit tanımlama sistemlerini tanımlayabildiği için 32 bit yüklü hdd'de sorun olmazken, 32 bit tanımlama sistemi 64 bit ile tanımlanmış olan diski görmemektedir. Kendi tanımlama verisini oluşturduğunda da disk içeriği bozulmaktadır.

Nasıl 32 bit işletim sistemleri 3,5 gb'den daha büyük ram görmüyorlarsa benzer bir kısıtlama tek parça hdd için de geçerli. Örneği 32 bit işletim sisteminde 500 GB bir hdd bölümü tanımlayabilirken 64 bit işletim sisteminde çok daha büyük hdd birimleri tanımlanabilmektedir. Aradaki bu tanımlama/tanılama farkından dolayı 32 bit işletim sistemi ile bilgisayarı açtığında 64 bit işletim sisteminin kurulu olduğu hdd içeriği bozulmaktadır.

Çözüm olarak 32 bitlik işletim sisteminde disk yönetiminde diske tanımlı yolu (sürücü ismini) kaldırarak o sürücüyü işletim sisteminin görmesini engeleyebilirsin. Bu durumda 32 bitlik işletim sistemiyle bilgisayarı açtığında sürücü içerisindeki dosyalara ulaşamayacağını unutmaman gerekiyor.

HDD boyutlarını yazarsanız alternatif önerilerde bulunulabilir.