İki Ekran Kartı Sorunu

Dear Harry Potter
21-12-2014, 17:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba,

HP Pavilion 2204st modelindeki laptop kullanıcısıyım. Şu linkte bilgisayarımın özelliklerini inceleyebilirsiniz: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=tr&;lc=tr&dlc=tr&docname=c03557130

Bilgisayar başından beri Windows 8 yüklüydü fakat artık çok yavaşladığı için Windows 7'ye geçmeye karar verdim. Windows 7 Ultimate 64-bit versiyonunu yükledim. HP'nin sitesinden tüm sürücüleri de indirdim ve şu an bilgisayarımda her sürücü yüklü. Tek bir sorunum var o da bilgisayarın onboard ve de harici denen iki grafik kartı olması. Bunların sürücülerini kurmayı bir türlü beceremedim. Windows 8'deyken Aygıt Yöneticisine girdiğimde görüntü altında hem AMD hem de Intel grafik kartım görünüyordu. Şimdi Windows 7'deyken girdiğimde iki kartın da kendi ismi yerine VGA aygıtı yazıyor. Yani sürücülerinin yüklenmesi gerek. İnternette okuduğuma göre önce onboard olan Intel kartının sürücüsü daha sonraysa AMD kartının sürücüsü yüklenmesi gerekiyor fakat Intel'in sürücüsünü ne denediysem yüklemeyi başaramadım. HP'nin sitesinden indirdiğim de Intel'in sitesinden indirdiğim de hata veriyor. "Bu sistem yazılımın gereksinimlerini karşılamıyor" benzeri bir hata alıyorum ve Intel sürücüsü yüklenmeye bile başlamıyor. AMD'nin sürücüsünü yüklemiştim fakat o daha zorlayıco uygulamalarda yani oyunlarda işlev gösterdiği için Intel'in sürücüsünü yüklemek zorundayım. Tüm AMD ve Intel grafik sürücülerini kaldırıp tekrar yüklemeyi denedim fakat olumlu sonuç alamadım. İnternette BIOS üzerinden onboard kartı kapayabileceğimi öğrendim fakat BIOS'e girince o tarz bir seçeneğe rastlamadım. BIOS çok kısıtlı seçeneklere sahip zaten. 

Bütün derdimi anlattım ve yardımcı olabilecek biri vardır umarım :) Teşekkürler şimdiden.

Son Düzenleme: Dear Harry Potter ~ 21 Aralık 2014 17:26
Porta
21-12-2014, 23:49   |  #2  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: Dear Harry Potter  
Merhaba,

HP Pavilion 2204st modelindeki laptop kullanıcısıyım. Şu linkte bilgisayarımın özelliklerini inceleyebilirsiniz: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=tr&;lc=tr&dlc=tr&docname=c03557130

Bilgisayar başından beri Windows 8 yüklüydü fakat artık çok yavaşladığı için Windows 7'ye geçmeye karar verdim. Windows 7 Ultimate 64-bit versiyonunu yükledim. HP'nin sitesinden tüm sürücüleri de indirdim ve şu an bilgisayarımda her sürücü yüklü. Tek bir sorunum var o da bilgisayarın onboard ve de harici denen iki grafik kartı olması. Bunların sürücülerini kurmayı bir türlü beceremedim. Windows 8'deyken Aygıt Yöneticisine girdiğimde görüntü altında hem AMD hem de Intel grafik kartım görünüyordu. Şimdi Windows 7'deyken girdiğimde iki kartın da kendi ismi yerine VGA aygıtı yazıyor. Yani sürücülerinin yüklenmesi gerek. İnternette okuduğuma göre önce onboard olan Intel kartının sürücüsü daha sonraysa AMD kartının sürücüsü yüklenmesi gerekiyor fakat Intel'in sürücüsünü ne denediysem yüklemeyi başaramadım. HP'nin sitesinden indirdiğim de Intel'in sitesinden indirdiğim de hata veriyor. "Bu sistem yazılımın gereksinimlerini karşılamıyor" benzeri bir hata alıyorum ve Intel sürücüsü yüklenmeye bile başlamıyor. AMD'nin sürücüsünü yüklemiştim fakat o daha zorlayıco uygulamalarda yani oyunlarda işlev gösterdiği için Intel'in sürücüsünü yüklemek zorundayım. Tüm AMD ve Intel grafik sürücülerini kaldırıp tekrar yüklemeyi denedim fakat olumlu sonuç alamadım. İnternette BIOS üzerinden onboard kartı kapayabileceğimi öğrendim fakat BIOS'e girince o tarz bir seçeneğe rastlamadım. BIOS çok kısıtlı seçeneklere sahip zaten. 

Bütün derdimi anlattım ve yardımcı olabilecek biri vardır umarım :) Teşekkürler şimdiden.

Dostum ben de bu problemle 2 gündür kafayı yemek üzereyim, okuduklarımdan yola çıkarak bios güncelledim pc açılmıyo şuanda ben de amdyi kullanmak istiyordum, iş buraya kadar geldi sana tavsiyem ne yüklersen yükle bios güncelleme yapma en azından bilen birine sormadan yapma.

mehmet_93
21-12-2014, 23:56   |  #3  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Arkadaş çok haklı bios olayına hiç girme problemin o kadar mühim değil. Öncelikle doğru driver olduğundan emin ol gözden kaçan bir nokta vardır doğru driver olsa "gereksinmleri karşılamıyor" hatasını almazsın. Kurmaya çalıştığın driver den eminsen birde farklı bir windows 7 paketi kurmayı dene elindeki yükleme kalıbı problemli olabilir. Eğer farklı windowsdada aynı problem olursa doğru driver olup olmadığını bi kaç kez daha kontrol et :) Yine olmazsa win 8 e dön. Ekran kartı pasit etme olayına girmeni kesinlikle tavsiye etmem. Zaten standart bioslarda buna izin de vermiyor.

Dear Harry Potter
21-12-2014, 23:58   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

Ben sorunu çözdüm. Önce bilgisayardaki tüm grafik sürücüleri kaldırdım ve aygıt yöneticisinden de kaldır dedim grafik bağdaştırıcıları. Snrasında onboard olan kart için Intel'in sitesinden buldum doğru sürücüyü: https://downloadcenter.intel.com ... x?DwnldID=24329&;lang=eng&ProdId=3711

Sonra bunu yükledim ve ekran karardı. Bi şey göremediğim için alt+f4 ile bilgisayarı kapadım ve açıldığında Intel sürücü yüklenmişti sorunsuz ve Aero efektleri falan da gelmişti. Sonrasında da AMD sürücüsünü kurdum ve oyuna girdim şimdi sorun yok [..:"] Umarım sizin işinize de yarar.Masum