İki Firewall çakışır mı?

tayyareci52
08-12-2008, 18:22   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

Öncelikle herkese iyi bayramlar Beğendim

Benim sizlere sorum şöyle,

Ben bugün Avira Premium Security Suite Programını kurdum. Bu program kendi içinde birçok güvenlik ekipmanı bulunduruyor.Bunlardan biri de Firewall.

Ancak şöyle bir durum var.Benim bilgisayarda ZoneAlarm Firewall un free versiyonu zaten kurulu.

Benim sizlere sormak istediğim ZoneAlarm ın firewall'u ile Avira Premium Security Suite Programı içindeki Firewall çakılır mı? Birbirlerini etkiler mi?

Eğer öyle birşey varsa ZoneAlarm ın firewall unu kaldırmalımıyım?

Firewall ların çalışma mantığını bilen arkadaşlardan bu konu hakkında yorum bekliyorum.

Şimdiden verilecek cevaplar için peşinen hepinize teşekkür ederim.

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 08 Aralık 2008 18:23
Ozan Can
08-12-2008, 18:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

çakışmaz bende zone var + avira ss var +eset ss var çakışma=0

piRe_
08-12-2008, 18:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Neden yalnızca bir güvenlik duvarı kullanmalısınız?
Bilgisayarınıza birden çok güvenlik duvarı yüklediyseniz, iki güvenlik duvarını da aynı anda açmamalısınız. Aynı anda açılan iki güvenlik duvarı, bazı programların düzgün çalışmamasına neden olan uyumluluk sorunlarına yol açabilir.

Bilgisayarınızı virüslere ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumaya yardımcı olmak için, her zaman bir güvenlik duvarı yüklemeli ve çalıştırmalısınız. Windows, varsayılan olarak etkin bir Güvenlik Duvarı içerir. (Ancak, bazı bilgisayar satıcıları ve ağ yöneticileri güvenlik duvarını kapatmış olabilir.) İkinci bir güvenlik duvarı yüklemek ve çalıştırmak isterseniz, Windows Güvenlik Duvarı'nı kapatın.

Kaynak: Başlat>yardım ve destek

tayyareci52
08-12-2008, 19:05   |  #4  
OP Üye
53 mesaj
piRe_
Neden yalnızca bir güvenlik duvarı kullanmalısınız?
Bilgisayarınıza birden çok güvenlik duvarı yüklediyseniz, iki güvenlik duvarını da aynı anda açmamalısınız. Aynı anda açılan iki güvenlik duvarı, bazı programların düzgün çalışmamasına neden olan uyumluluk sorunlarına yol açabilir.

Bilgisayarınızı virüslere ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumaya yardımcı olmak için, her zaman bir güvenlik duvarı yüklemeli ve çalıştırmalısınız. Windows, varsayılan olarak etkin bir Güvenlik Duvarı içerir. (Ancak, bazı bilgisayar satıcıları ve ağ yöneticileri güvenlik duvarını kapatmış olabilir.) İkinci bir güvenlik duvarı yüklemek ve çalıştırmak isterseniz, Windows Güvenlik Duvarı'nı kapatın.

Kaynak: Başlat>yardım ve

Arkadaşım cevabın için teşekkür ederim.

Eğer bu konu hakkında senin görüşünün aksine başkaları "gerek yok iki firewall aynı anda çalışabilir" demezse, ZoneAlarm'ın Firewall'unu kapatmayı düşünüyorum.

Diğer görüşleri bekliyorum.

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 08 Aralık 2008 19:06
Banned
08-12-2008, 19:22   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
samsat86
EVT...ÇAKIŞIR...ÇÜNKÜ BAZEN BİRBİRLERİNİ ALGILAYABİLYORLAR....VE GÜVENLİK AÇIKLARI  MEYDANA GETİRYOR.....BENİM BAŞIMA GELDİ....HEM BİLGİSAYRIMI YAVAŞLATTI HEM DE EKRANIN DONMASINA SEBEP OLDU...
mesaj yazarken küçük harfle yazman gerekiyor bildiğim kadarıyla büyük harf kullanmak forum kurallarına aykırı.arkadaşım o dediğin kampanyalardan bende yararlandım bende de zone alarm pro+Avira Premium Security Suite+windows güvenlik duvarı var ve hepside açık ama aviranın firewallini low seviyesine aldım zone alarmıda mediuma getirdim şimdi hiç bir çakışma ya da sorun olmadan hepsinide kullanabiliyorum.

tayyareci52
08-12-2008, 19:28   |  #6  
OP Üye
53 mesaj
kylie
.arkadaşım o dediğin kampanyalardan bende yararlandım bende de zone alarm pro+Avira Premium Security Suite+windows güvenlik duvarı var ve hepside açık ama aviranın firewallini low seviyesine aldım zone alarmıda mediuma getirdim şimdi hiç bir çakışma ya da sorun olmadan hepsinide kullanabiliyorum.
Şu anda benim bilgisayarda iki firewall dan kaynaklı benim gözlemlediğim bir çakışma yada sorun yok.

Benim asıl sormak istediğim, bu iki firewall arka planda birbirlerini etkileyip bir güvenlik açığı meydana getirir mi?

Bilgisayarda bir yavaşlama yada benim gözlemlediğim bir çakışma olsa iki firewall dan birini devre dışı bırakırım. O kolay.

Ancak dediğim gibi iki firewall un arka planda birbirlerini etkileyebilme ihtimali kafamı kurcalıyor.

Bu konuda kesin olarak birşeyler söyleyebilecek olan var mı?

Banned
08-12-2008, 19:30   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

birbirini etkilemez rahat rahat kullanabilirsin.

alagasia
08-12-2008, 22:46   |  #8  
Üye
88 mesaj

evet iki güvenlik duvarı çakışır ama bazen (çok ender)çakışmayabilir benim tavsiyem zonealarmı sil avirayı tek kullan ama ben zonealarmdan ayrılamam diyorsan avira antivir premium security suite yerine avira antivir premium kullan. sonsoruna gelince arka planda net bilmiyorum ancak açık olabilir çünkü ben avast ile nortonu yanyana denedim ve avast açılışta avast başkabir güvenik programı algıladı p2p kalkanı devredışına alındı uyarısı gelirdi. tüm forum'un kurban bayramı kutlu olsun.