iki işletim sistemi kullanımı ile ilgili bir sorun

kkrstln
01-05-2013, 20:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Arkadaşlar ben asus laptop harddiskimi üçe böldüm. birisi malum depolama bölümü (D), birine win7 diğerine win server 2008 R2 kurdum. win7 kısmına geçen format attım. pc açılırken normalde boot manager kısmı açılır ve hangi işletim sistemini seçeceğinizi sorar. fakat formattan sonra bu boot manager ekranı açılmıyor ve direk win7 açılıyor. bilgisayarıma girince server 2008 aynen görünüyor ama başlangıçta önceki gibi seçme ekranı yok. bu durumu nasıl düzeltebilirim? bilenlerden acil cevap bekiyorum. teşekkür ederim...

Sistem Bilgilerim
murat5038
02-05-2013, 19:38   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

EasyBCD işine yarıcaktır.Windows üzerinden de yapılıyor ancak fazla uğraşmayayım dersen verdiğim programla yapabilirsin.

kkrstln
03-05-2013, 00:22   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

easybcd işime yaramadı. eğer zahmet olmazsa windows üzerinden nasıl yapılacağını anlatabilirsen minnettar olurum. teşekkür ederim.

xDeXteRx
03-05-2013, 09:49   |  #4  
xDeXteRx avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
123 mesaj

msconfig içerisinde ön yükleme seçeneklerinde 2 işletim sistemide görünüyormu acaba? bi kontrol edebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

boot.ini dosyası silinmedi ise kurtarma seçenekleri sekmesi altından 2 işletim sistemininde açılışta kontrol edilebilmesi için gerekli ayarlamalarını yapıp eski haline getirebilmemiz mümkündür.

murat5038
03-05-2013, 11:24   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: kkrstln  
easybcd işime yaramadı. eğer zahmet olmazsa windows üzerinden nasıl yapılacağını anlatabilirsen minnettar olurum. teşekkür ederim.

Easybcd Çoğunlukla yarayacaktır Programda 2 işletim sistemi de görünür halde ise onunla çözülebilir kullanmasını bilmiyorsanız uzakdan yardım yapabiliriz.

kkrstln
03-05-2013, 17:50   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: xDeXteRx  
msconfig içerisinde ön yükleme seçeneklerinde 2 işletim sistemide görünüyormu acaba? bi kontrol edebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

boot.ini dosyası silinmedi ise kurtarma seçenekleri sekmesi altından 2 işletim sistemininde açılışta kontrol edilebilmesi için gerekli ayarlamalarını yapıp eski haline getirebilmemiz mümkündür.

msconfig önyükleme seçeneğinde

kkrstln
03-05-2013, 18:07   |  #7  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: xDeXteRx  

msconfig önyükleme seçeneğinde sadece win7 görünüyor. ayrıca win7 den bilgisayarıma girip server işletim sistemi dosyalarına girince boot klasörü var ama .ini uzantılı klasör yok. benim bildiğim serverda boot.ini yerine geçen dosya BCD dosyalarıdır. ama o da yok. boot klasöründe sadece EFI, Fonts ve PCAT dosyaları var. şunu da söyleyeyim: cmd den bcdedit.exe yi çalıştırdığımda orada da sadece win7 görünüyor. durum bu.

kkrstln
03-05-2013, 18:15   |  #8  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: murat5038  

Easybcd Çoğunlukla yarayacaktır Programda 2 işletim sistemi de görünür halde ise onunla çözülebilir kullanmasını bilmiyorsanız uzakdan yardım yapabiliriz.

programı kullanmayı biliyorum. programda iki işletim sistemi görünmüyor sadece windows 7 görünüyor. o yüzden write MBR deyince boot manager açılış ekranına üstüste windows 7 yi ekliyor. server 2008 BCD Deployment da partition kısmında NTFS şeklinde görünüyor.

kkrstln
16-05-2013, 01:05   |  #9  
OP Taze Üye
11 mesaj

vay be koskoca chip forumda sorunu halledecek kimse yok ha. o değilde forum uzmanına sorduk oradan da cevap gelmedi.

murat5038
17-05-2013, 00:33   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Programı kullanmasını ve Multi boot kurmayı bilmiyorsan biizm yapacağımız bişey yok gelip formatlarıda biz atamayız heralde sistemi kurarken multi olarak kurmamışsın serverin boot dosyaları silinmiş görünmemesinin nedeni de bu. Programda Server kurulu diski Boot create yapacaksın sonra servera girip onarma yapacaksın olay bu. Bunu da Gelip biz yapamayız dimi.

kkrstln
18-05-2013, 15:04   |  #11  
OP Taze Üye
11 mesaj

multiboot , pc yi usb den ya da cd-dvd den çalıştırmak gibi birşeydir. bu durumla ne alakası var onu anlayamadım. ayrıca server a tekrar format atarak durum düzeltilebilir ama masaüstünde önemli klasörlerim kaldığı için bunu yapmak istemiyorum. easybcd programını çalıştırdığımda varsayılan işletim sistemleri içinde server işletim sistemi görünmediği için işe yaramadı. yoksa programı kullanmayı elbette biliyorum. uzun süredir çift işletim sistemi kullanıyorum ama böyle birşeyle daha önce karşılaşmadım. teşekkür ederim.

kkrstln
18-05-2013, 15:08   |  #12  
OP Taze Üye
11 mesaj

windows başlangıcında onarma yapılması gerekiyor sanırım. neyse sorunu çözünce buraya yazarım.

murat5038
19-05-2013, 15:36   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Multiboot Cd/dvd lerle alakalı bişey değil Yanlış biliyorsun, Easybcd biliyorum diyorsun ama İşletim sistemi eklemeyi bilmiyorsun demek ki bilmiyorsun.

Sadece Dosyalarını kurtarmak istiyorsan Live cd ile neden kurtarmıyorsun. Kurtarmak için illede işletim sisteminin açılması gerekmediğini bilmen lazımdı.

kkrstln
19-05-2013, 17:29   |  #14  
OP Taze Üye
11 mesaj

haklısınız sorun bende sıkıntımı iyi anlatamadım. programı çalıştırdığımızda görünen işletim sistemi sadece windows 7. sorun burada. diğer işletim sistemi görünmediği için boot manager a işletim sistemini tanıtamıyorum. resimde kırmızı halkaya aldığım kısımları tıklayınca görüntü bu.

kkrstln
19-05-2013, 17:34   |  #15  
OP Taze Üye
11 mesaj

burada da gördüğün gibi ekleme yapmaya çalıştığımızda başarısız hatası veriyor. yani bunların dışında bu programda yapmam gereken birşey varsa söyleyebilirsiniz.

kkrstln
19-05-2013, 17:47   |  #16  
OP Taze Üye
11 mesaj

Bu resimde de bilgisayarıma girince sürücüler görünüyor. kırmızı halkalı kısımda server 2008 işletim sistemi aynen duruyor yani. dediğin gibi sistem dosyalarını onarmaya çalıştım. bunun için işletim sistemine girmek gerekmez zaten. windows cd si ile komutlar ile onarmaya çalıştım ama " install now" kısmında sol altta "bilgisayarı onar" kısmına girince orada da sadece windows 7 görünüyor. harddiskte kurulu 2 veya daha fazla işletim sistemi varsa onarmak istenen işletim sistemini seçmek için ekran gelir. işte o ekranda sadece tek işletim sistemi yani win7 görünüyor. yani sizin anlayacağınız server işletim sistemi harddiskimde kurulu bir şekilde canlı kanlı duruyor ama ne girebiliyorum ne onarabiliyorum ne de easybcd den ekleyebiliyorum. bilmem bu resimlerle derdimi anlatabildim mi?

grezimonk
20-05-2013, 12:14   |  #17  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

super grub cd ile dene... windows mbr onarmada çok işe yarıyor...

murat5038
20-05-2013, 17:48   |  #18  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

En iyisi Sen bana TW id pass ver Gelip yapayım bir sürü Düzeltme aracı var sadece gösterdiklerin değil.

Gelmeden Önce Şunu dene.Add new entry de Automatical detect tikini kaldır ordan D: diskini seç.add entry Tıkla Eğer Server boot dosyalarında sorun yoksa Açılcaktır.Edit boot dan Serverı kaldır tikini Server seçili olsun.