İki masaüstü bilgisayarı kablo ile nasıl bağlarız?

TA2MAM
24-06-2007, 12:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Arkadaşlar selamlar. 2 adet masaüstü bilgisayarı kablo ile birbirine bağlayarak veri transferi yapılabilmesi için yapılması gerekenleri detaylı anlatan bir link'e ya da konu hakkında bilgisi olan arkadaşların aktarabilecekleri bilgilere ihtiyacım var . Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Caner Güral
24-06-2007, 13:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Merhaba Sevgili Serbülent bey,

Böyle ve buna benzer hatta daha da gelişmiş ağ işlemleriniz için turkcenet.org'u sakın kaçırmayın derim.

Gelelim yapmanız gerekenlere:

İlk önce en yakın bilgisayarcıdan (siz de yapabilirsiniz tabii ki) uygun uzunlukta cross bağlanmış (burası önemli) bir CAT-5 kablo alıyoruz.Sonra iki bilgisayarın da ethernet kartına bunları takıyoruz.Ardından kullandığımız bilgisayarların (muhtemelen XP dir.Farkı ise belirtirsiniz tekrar yazarım) ağ yapılandırma sihirbazlarını kullanarak (denetim masasını kullanarak yahut ağ bağlantılarımı takip ederek bu sihirbazı açabilirsiniz) yeni bir bağlantı oluşturursunuz.

Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var, onları uygularsanız hiçbir sorun yaşamazsınız:

Öncelikli olarak yapılandırma sihirbazını iyi okumalısınız.O size bilgisayarların nasıl bağlanacağı konusunda zaten ayrıntılı ve bir o kadar da basit anlatım ve çizimlerle yaredımcı olacaktır.Buralara fazla girmiyorum çünkü sizin de rahatlıkla yapacağınız adımlar buraları.

Ardından sizden bir çalışma grubu adı istenecektir.İşte bu isim iki bilgisayarda da aynı olmak zorunda.

Ondan sonra ayarları bir diskete veya bir yere kaydedeyim mi diye sorar.Eğer aynı işlemleri diğer bilgisayarda da yapmak istemiyorsanız bu ayarları bir dosyaya kaydedin ve diğer bilgisayarda normal program kurar gibi aynı ayarları ona da yükleyin. (Bu dosyaya kaydetme işlemi aynı işi onlarca/yüzlerce bilgisayarda yapmamak için yapılmıştır.Kolaylık olsun diye.)

Kusura bakmayın.Bu kadar. (:

Hoşçakalın.İyi çalışmalar...

benersince
24-06-2007, 13:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

http://www.internettv.gen.tr/default.asp?mid=55

saygılar

TA2MAM
24-06-2007, 18:36   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

caner bilgilerin için sana ve linkler için ise benersince arkadaşıma çok teşekkürlerimi sunarım. biraz uğraşayım.umarım sorunsuz hallederim bu işi çok teşekkürler..

tasiyici
05-09-2008, 00:28   |  #5  
Taze Üye
8 mesaj

linklerden yararlandım diğer anlatan arkadaşada teşekkürler yardımcı olduğunuz için