ikinci optik okuyucumu pc görmedi

HPQ-User
12-04-2007, 01:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

starmens sormuş:
bilgisayarımda LG cd -rw var. ben bunun yanında birde NEC 3520 A model DVD-RW taktım ancak bilgisayarım bunu görmedi.
ide kablosunun sonunda LG takılı , ortada NEC takılı ve her ikiside daha önce nasıl ayarlı ise (master/slav) öyle takılı. Şu cihazların master slav ayarını bana resimli anlatır mısınız. Ya da benim pc neden ikinci optik okuyucuyu görmedi ?
Nasıl gösterebilirim. Resimli ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus ana kart pIII 600E işlemci woodo 3000 ekran kartı,256 ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

erkanc
12-04-2007, 10:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

jumper ayarlarını kontrol et master / slave birde cable select şeklindedir kutulu olrak almışsan içerisinde bunu anlatan bir kitapçık çıkar ondan bakabilirsin.Aslında yapması kolay dır optik okoyucunun arkasındaki pimi çıkarıp orada m master demek s slave demek c de cable select demek bunlara takmak zor bir olay değildir taktıktan sonra biosdan kontrol et

Borga-x
12-04-2007, 10:38   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Master olanın hangisi olması gerektıgıne kara ver önce ondan sonra master olanı kablonun sonuna Slave olanı kablonun ordakı kısmına tak. M/S/C yazıları genelde sürücünün üstünde yazar. Jumperları hangısı master hangısı slave olmasını istiyorsan herbirine birisi gelecek şekilde konumlandır ve sistemine bağla. Biostan kontrolunu yap.

Umarım faydalı olur bunlar.

Mea
12-04-2007, 22:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj

Anakartında IDE1 ve IDE2 vardır.IDE! de HD ın takılı olması lazım IDE 1 de HD ın master olup olmadıgını kontrol et ve  aynı ID kablosuna farklı jumper da CD_RW ı takabilirsin
ID2 deki kabloya ise DVD_RW ı takarak sistemini çalıştıra bilirsin.