ikiye bolunmus harddisk i birlestirmek

HPQ-User
13-03-2007, 00:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

caner sormuş:
merhaba ben caner
sorunum su :
bilgisayarimi tamire verdigimde hdd yi C ve D olmak uzere ikiye ayirmislar.birlestirmek istiyorum ama yapamiyorum.nasil birlestirebilirim.
yardimci olacak arkadaslara ( uzmanlara) simdiden cok tesekkur ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
sistem p 4 3.0 ghz 80 gb hdd 512 ram ekran karti yok 64 mb onboard

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

erkanc
13-03-2007, 00:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

önce c ve de sürücülerindeki datalarının bir yedeğini al ondan sonra xp kurulum cd siyle sisteme başlat bölümü sil diye menülerden yönergeleri uygularsan diskin tek bir disk haline gelir sonra formatlamayı unutma veya eski fdisk programıyla yapabilirsin. Sakın windows altından partion magic programları tavsiye etmem

Son Düzenleme: erkanc ~ 13 Mart 2007 00:39
OBA
13-03-2007, 01:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj

symantec partion magic bulabilceğin en iyi programdır ve kullanması en basitidir.

ali8914
13-03-2007, 10:15   |  #4  
Taze Üye
3 mesaj

pqmagic konusunda arkadaşların görüşüne ben de katılıyorum. Hiç tereddüt etmeden kullanılabilir. Şahsen kendim denedim, hiçbir veri kaybı olmadan partitionları birleştirebiliyor.(Ancak şunu da unutmamak gerekir. Eğer işlem yapılacak bilgisayarın işlemci hızı düşük ise istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Mesela celeron işlemcileri kullanan arkadaşlara tavsiye etmem)Pentium4 2.0 üstü olan işlemcilerde gönül rahatlığıyla kullanın.

canerkara
13-03-2007, 22:00   |  #5  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba ben caner
oncelikle yardimin icin cok tesekkur ederim.
yanliz ufak bir ricam daha olacak.ben o kadar iyi bir bilgisayar kullanicisi degilim.bu yuzden beni biraz daha acik bir sekilde bilgilendirmeni rica ediyorum.yonergeler falan.adim adim anlatirsan sevinirim.eger zamanin yoksa ve yardimci olamayacaksan yinede tesekkur ederim.
mail adresim:       uretcaner@hotmail.com

canerkara
13-03-2007, 22:05   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

tabi diger arkadaslarida unutmus degilim.onlarada yardimlarindan dolayi cok tesekkur ederim.yardimlarinizi bekliyorum.biraz daha acik bir sekildeGülümseme.tum uzmanlara tesekkurler    caner

ali8914
14-03-2007, 09:19   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj
canerkara
merhaba ben caner
oncelikle yardimin icin cok tesekkur ederim.
yanliz ufak bir ricam daha olacak.ben o kadar iyi bir bilgisayar kullanicisi degilim.bu yuzden beni biraz daha acik bir sekilde bilgilendirmeni rica ediyorum.yonergeler falan.adim adim anlatirsan sevinirim.eger zamanin yoksa ve yardimci olamayacaksan yinede tesekkur ederim.
mail adresim:       uretcaner@hotmail.com
Caner arkadaşım pqmagici kullanmak için çok iyi bilgisayar kullanıcısı olmaya gerek yok. Programı çalıştırıp birleştirmek istediğin partitionları seçtikten sonra merge komutuyla diskleri birleştirme işlemi başlatıyorsun. Program gerekli yönlendirmeleri yapar. Daha bilgisayar yeniden başlatılıp işlem dos ortamında bitirilir. Bu arada o işlem yaparken sen hiç bir müdahalede bulunma taki windows yeniden açılana kadar. Eğer takıldığın bir yer olursa buraya yaz lütfen.

OBA
14-03-2007, 22:39   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

http://www.tomshardware.com.tr/c ... =oths&Number=103725  adresinde resimli anlatım var kolay gelsin

jeomania
16-03-2007, 01:23   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

yapamazsan datalar gider ona göre;) bu riski göze alıyor musun? hdd biçimlemesi, birleştirmesi 3. parti bir programla yapıldığında hiç bir zaman windows altında yapıldığı gibi uzun ömürlü olmaz.. yani erkanc arkadaşın da benim gibi bir bildiği var ki o da tavsiye etmiyor anlıyorsun?
sen aslında en iyisi, biraz paran varsa dwd writer al datalarını dvd-r cdsine yazdır ve cdleri düzgün bir ortamda dik olacak şekilde kutularında önemli bilgilerini sakla.. yada ikinci bir hdd alıp da yedek alabilirsin
yedek alıncada kafana göre formatı çek gitsin;) yani bütün bölümleri sil ve ön yüklemede görünen kapasiteyi bölüm oluşturmadan direk entera bas dosya sistemini ntfs seç ve formatla

BordoBereli08
03-04-2007, 03:35   |  #10  
Üye
56 mesaj

partition magic kullan sorunsuz halledersin işini