İleri Düzey Programlama

dkmami123
25-12-2010, 21:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Öncelikle deneyimli programcıların bu konuyu okumalarını rica ediyorum.
Öncelikle size bir sorum var.
Sorum şu:
Programlama dillerinde nasıl uzman olunur ?
Ben bir çok programlama dilini inceledim gördüm hepsinde çoğu konular aynı bir çok kitap okudum hepsi aynı şeyleri anlatıo while for döngüler filan gerisi yok benimde sorum burda başlıo gerisini nasıl nerden öğrenebilirim.
Bu konu hem benim için hemde programlama diline yeni başlayan kişiler için önemli bir konu 2 haftadır aklımda bu konu var danışcak kimse yok düşünüyorum en iyisi forumlara başvurmak dedim buraya geldim.Uzman nasıl olunur ? Bu konuda bilgilere ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum

muh34
25-12-2010, 22:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Programlama dilleri yazılarak ogrenilir diye bir tanım yapmak cok yerinde olacaktır.Benzer şekilde bir programlama dili uzerinde 'uzman' olmak,o dilin tüm ozelliklerini bilmekten ve belli bir programlama tecrubesinden gecmektedir.Gunluk hayatta sektorun her noktasında da bu kural degismez.Bir konuda tecrube sahibi olmak zamanın getirisi icerisinde yaptıgınız calısmaların bir urunu olarak size doner.Ornegin araba kullanmasını bilmeyen bir kişi,surekli araba kullanma eyleminde bulundugu takdirde araba kullanmayı ogrenecektir.Ilk baslarda vites degistirme eylemini,vites nesnesine bakarak uygulamaya calısır.Bir sure sonra ise insan,artık vitesi kontrol etmek icin vitese bakma geregi duymaz.Aynı şekilde bir yabancı dili yeni ogrenmeye calısan bir insan,o dil uzerinde surekli konusarak bellegine ogrenmek istedigi dili yerleştirmiş olur.Programlama tecrubesi de bol kod yazmaktan gecmektedir.Bahsettiginiz for,while donguleri pek tabi ki her programlama dilinde olan yapılardır.Cunku programlama mantıgı ne olursa olsun değişmez ! Dolasıyla da her dilde döngülere(loops) ihtiyac duyulur.Programlama gelişimi icerisinde surekli problemleri analiz etmeli ve bu problemleri algoritmik olarak kurgulayarak yazmalısınız.Proje gruplarına katılarak cesitli projeler icerisinde yer alıp,yeni turetilen problemlere karsı cozum yollarına gidebilirsiniz.Ama unutmayın ki bu iş surekli kod yazmaktan gecmektedir.Şayet kendinizi herhangi bir programlama dili konusunda yeterli goruyorsanız,algoritma analizi kitaplara yonelmenizi tavsiye ederim.Bilgisayar bilimi ve diger bilimler icerisinde,programlanabilecek binlerce,belkide milyonlarca konu bulunmaktadır.Zaten her yeni problemden sonra kendinizi yenileyerek,temel programlama mantıgınız ve tecrubeniz artacaktır.Bilgisayar alfabesi 1 ve 0 lardan olustugundan,temel mantık heryerde aynıdır.Bir problemin alt işlevi,ya true olacaktır veya false.Ornegin bir araba park bolgesine girdiginde,park lambası yanacaktır,girmediginde yanmayacaktır.Bu otopark işleyişi,hangi programlama dili uzerinde yazılırsa yazılsın aynı mantıkla calısacaktır.Sadece if/else.Buyuk projeleri ve programları düşünürseniz,aslında hepsi bahsettiginiz for,while,if,else,degisken,fonksiyon ve vb kavramlar ile yazılmaktadır.Yazılan kod binlerce satırdan olusabilir,ancak kullanılan yapı asla degismemektedir.Bir hastane otomasyonundan veya bir veritabanı icerisinden kayıt okunması sırasında döngüden baska bir sey gerekli degildir.Sözün özünde sürekli program yazarak ve olabildigince yeni problemler ile karsılasmak,'uzmanlık' yolunda atılması gereken en temel adımlardan bir tanesidir.Bir sure sonra ise kendinizi bulundugunuz noktada gordugunuz zaman programcılık dünyasında nerede oldugunuzu anlayacaksınızdır.Belki bir kitap yazmışsınızdır,belkide buyuk bir sirkette deneyimli coder olarak kimbilir..

Başarılar

censez41
25-12-2010, 23:01   |  #3  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

dediğin gibi dostum bütün kitaplar programlama dillerinde benzer şeyleri anlatıyor gönül isterdiki bütün programlama dillerinde komutların isimleri ve kulanışları bir standartı olsaymuş.
kitaplar temel bilgileri verirler ve verdikleri bilgilerle çokta tatmin edici programlar yazamazsın kendini geliştirmek için internetten bulacağın kodları incele

dkmami123
26-12-2010, 09:11   |  #4  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Yorumlarınız için teşekkür ederim hem benim için hemde benim gibiler için açıklayıcı bir konu oldu

bilmuhahmet
26-12-2010, 13:50   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Programlama konusunda uzmanlaşmak ,okumakla olmaz okuduğunu uygulamakla olur..Okuduğunu uygulamaktan bahsettiğim konu hakkında problem çözmekten geçiyor başlangıç aşamasında çok aceleci olmaman gerekiyor döngü konusu gibi bir temel konuyu anladın diyelim daha sonradan bu öğrendiklerini uygulamadan başka birşey öğrenmeye kalkmaman gerekir..Programlama diline önem vermemelisin ilk başlarda C dili gibi çok kuvvetli bir dille başlamak bana göre çok mantıklı bu arada..:) konunun temelini öğrenmelisin bilgisayarda bu işlemler nasıl yapılır çözüm üretme teknikleri nasıl uygulanır gibi..Bunların programlama diliyle alakası yok,programlama dili sadece yazdığın her hangi programın bilgisayar tarafından derlenip makinanın anlayacağı formata geçmesi için araçtır.. her programlama dili kodu farklı gibi gözüksede aynı problemi çok farklı dillerle kodlayabilirsin hepside aynı işi yapacaktır(kalitesi tartışılabilir oda başka bir mevzu:))..).. ama işin özünde yatan şey senin kodlarken ne yaptığındır, kodlamaya başlamadan önce algoritmasını nasıl geliştirdiğindir,uzman olmak için çok fazla aşama kaydetmek gerekiyor,iş kod parçasında syntax yazmak değil iş ne yazdığını bilmek bu yazdığın şey tüm programda nasıl etkileşimli ve etkin çalışcağını öngörüde bulunarak yazmak..(iyi programcılar yazdıkları programları önceden yaptıkları hataları düzeltip o hataları bir daha yapmayarak giderek en etkin yolu bulabilecek mantıga sahip olurlar) ..bunun için ise aşama aşama gitmek gerekiyor,zaten uzmanlık kod yazmak değil algoritma yazabilmektir,fikir üretebilmektir..mesela döngüler fonskiyonlar diziler kavrayan bir adam isterse  batak bile yazar C'de,poker falan yazanlar oluyor arada kolay gibi gözüksede C dilinde bunları yazmak cidden zor işler:D...

censez41
26-12-2010, 16:25   |  #6  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj
Alıntı: bilmuhahmet  
Programlama konusunda uzmanlaşmak ,okumakla olmaz okuduğunu uygulamakla olur..Okuduğunu uygulamaktan bahsettiğim konu hakkında problem çözmekten geçiyor başlangıç aşamasında çok aceleci olmaman gerekiyor döngü konusu gibi bir temel konuyu anladın diyelim daha sonradan bu öğrendiklerini uygulamadan başka birşey öğrenmeye kalkmaman gerekir..Programlama diline önem vermemelisin ilk başlarda C dili gibi çok kuvvetli bir dille başlamak bana göre çok mantıklı bu arada..:) konunun temelini öğrenmelisin bilgisayarda bu işlemler nasıl yapılır çözüm üretme teknikleri nasıl uygulanır gibi..Bunların programlama diliyle alakası yok,programlama dili sadece yazdığın her hangi programın bilgisayar tarafından derlenip makinanın anlayacağı formata geçmesi için araçtır.. her programlama dili kodu farklı gibi gözüksede aynı problemi çok farklı dillerle kodlayabilirsin hepside aynı işi yapacaktır(kalitesi tartışılabilir oda başka bir mevzu:))..).. ama işin özünde yatan şey senin kodlarken ne yaptığındır, kodlamaya başlamadan önce algoritmasını nasıl geliştirdiğindir,uzman olmak için çok fazla aşama kaydetmek gerekiyor,iş kod parçasında syntax yazmak değil iş ne yazdığını bilmek bu yazdığın şey tüm programda nasıl etkileşimli ve etkin çalışcağını öngörüde bulunarak yazmak..(iyi programcılar yazdıkları programları önceden yaptıkları hataları düzeltip o hataları bir daha yapmayarak giderek en etkin yolu bulabilecek mantıga sahip olurlar) ..bunun için ise aşama aşama gitmek gerekiyor,zaten uzmanlık kod yazmak değil algoritma yazabilmektir,fikir üretebilmektir..mesela döngüler fonskiyonlar diziler kavrayan bir adam isterse  batak bile yazar C'de,poker falan yazanlar oluyor arada kolay gibi gözüksede C dilinde bunları yazmak cidden zor işler:D...
ben tavla yazdım  incelemek isterseniz
ama oyun kendi oynuyo
http://rapidshare.com/files/434852254/TAVLA.rar

wichtirop
26-03-2018, 21:50   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

hocam konuyu hortlatıyorum ama cevapların hepsini okudum. tabiki bende hemfikirim bol bol yazmaya çalışmak lazım ama. internette hiç bir proje yada program örneği yok. en azından bi kaç programın örneği olsa nasıl yapıldığını görsek. onları inceleye inceleye yeni programlar yazmaya çalışsak. ilerlememizi sağlıyacaktır. atıyorum c dilinde uzman olmak istiyorum. c ile yazılmış 10 tane kaliteli programı inceledikten sonra. problem çözme ve alogaritma yazmaya başlanabilir. internetteki kaynaklara bakarsak dos ekranından başka bi yere kımıldayamıyoruz.