İLGİNÇ BİR ANAKART SORUNUM VAR..

Syanur
24-01-2009, 21:24   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Asus Rampage Formula anakart kullanıyorum. 2 tane PCI-E slotundan herhangi birine ekran kartımı taktığımda, kasaya çok az bir darbede bulundugumda (tokat gibi bile değil, sadece parmağımla tıklamam yeterli oluyor) sistem reset atıyor. Başka bir ekran kartını her iki slottada denedim yine reset yedi. Sadece ekran kartsız olarak denedigimde (tokat kadar şiddetli darbede vursam) reset yemiyorum. Sizce sorunum ne olabilir? Slotların her ikisindede bozuk olduğunu düşünmüyorum, güney köprüsünde sorun olabilirmi sizce? Ne çözüm önerirsiniz?

Ahmet_79
24-01-2009, 21:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

ekran kartını yuvasına iyice oturtup vida yada mandal ne ile sıkıştırılıyorsa (kasaya göre değişir) sıkıca tutturunuz kart hiç sallanmasın.

xAngmar
24-01-2009, 22:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

Ekran kartı kuzey köprüsüne bağlı güney köprüsüne bağlı değil.
PCI - Ex ler güney e çekildiyse orasını bilemicem ama benim bildiğim kuzey deydi onlar

Şase ihtimali olabilir ,, ekran kartı çok güçlü tüketiyor  ise mesela hd 4870 felan power yetmediği için olabilir dicem de olmaya bilirde ,,, slotlar bozuk olabilir dicemde 2sininde bozuk olması bu ihtimali yalanlıyabilir ,, ekran kartı bozuk olabilir  ,,

Son Düzenleme: xAngmar ~ 24 Ocak 2009 22:07
Syanur
29-01-2009, 13:57   |  #4  
OP Yeni Üye
27 mesaj

Evet sanırım kuzeyle güneyi karıştırdım. Kafayı yiycem zaten. ekran kartı GTX260 ancak bende de 650 wattlık corsair var(daha önce de 600lük tagan vardı ama aynuydı sorun.) Üstelik şimdi de yeni bi sorun daha çıtı, kasanın yan kapağını kapatınca oyunlara girdiğimde(ekran kartı çalışmaya başladığında) 5-10 dakka içinde resetlemeye başlıyo yine. Ama kapak açıkken hiçbi sorun yok.!!

Ahmet_79
29-01-2009, 14:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

bu ekran kartını taktığın arka panelde ikinci slot hava çıkış yeri açık mı?  kasanın arkasında.

Kaptanos
29-01-2009, 15:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Resetlenme sorunu çok ısındığı için kapağı kapatınca sıcak hava çıkamıyor. Kasanızda egzoz fanı varmı? Ekran kartını sıkıca yerine oturtın ahmetin dediği gibi vida yada mandal neyse. Power kablolarının iyice takılı olduğundan emin olun

Syanur
29-01-2009, 16:22   |  #7  
OP Yeni Üye
27 mesaj

Öncelikle herkese tesekkur ederim, fikirlerinizden dolayı.

Ben olayı biraz daha detaylandırayım. Öncelikle bu sorunu yazmadan önce tagan 600w kullanıyodum ve ekran kartım da GTX260. Bahsettiğim sorun elimin temasıyla alakası olmayan bişey, şöyleki; kasanın bulunduğu masaya bile hafifi bir darbeyle bilgisayarım kapanıp açılıyor. Güç kaynağı kablolarında ciddi bir gevşelik ve birazda temazsızlık olduğnu farkettim(PCI-E girişleri sallanıyo ve dokunulduğunda reset atıyodu ve 24 pinlik anakart kablosu nerdeyse kendi kendine yuvasından çıkıyordu). Bu sebeple güç kaynağını Corsairin 650Wlık olanıyla değiştirdim. Kablolar çok çok daha sağlam oturuyo artık(eskiden PCI-E girişlerini biraz eğri tuttuğum zaman ekran kartı çalışmıyodu ancak şimdi bu sorun kalmadı). Güc kaynağımı değiştirdikten sonra hem GTX260 hemde Ati X1650 pro(eskiii... GTX 260 gibi harici güç girişi gerektirmiyo!!!) ekran kartlarını iki ayri PCI-E slotuna(tek tek:) takarak(hemde gayet sağlam) denedim ancak yine kücük bir darbede resetleme sorunu devam edince bu masajı yazdım(özellikle ekran kartına yakın bölge çok hassas).  

Bu da yetmezmiş gibi, eskiden kasa yan kapağı kapalıyken (gevşek güç kablolarını büktüğü için sanıyodum) bilgisayar oyuna girdikten sonra(bence ekran kartı yüklü bişekilde çalışmaya başladıktan sonra yani) bilgisayar aynı şekilde resetliyordu, bazen kapak açıkkende yapıyodu. Ancak güç kaynağımı değiştirince de bu durum geçmedi. Sadece kasa yan kapağı takılı değilken hiçbir şeklilde sorun olmuyor artık.(kasa yan kapağında!! ve ön tarafında 22cm lik fan var; Xclio kasa. Eksozda da thermaltake'in en iyi üfleyici 12cmlik fanı var. Ayrıca, evet kartın 2.slotu havalandırma için açık zaten aksi taktirde oturmuyo yerine)

Sorunun ne olduğnu nasıl tespit edebilirim? Lütfen bu konuda uzman kimseler varsa biraz fikir versinler(vermeye devam da etsinler:)).(Not; bileşenlerin hepsini sapasağlam taktım, denedim)

Ahmet_79
29-01-2009, 16:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

everest proğramı ile ısı değerlerini ölçüp masa üstünde ve yük altında buraya yazın bir ona göre tekrar değerlendirme yapalım.

kadirkacti
29-01-2009, 17:49   |  #9  
Yıllanmış Üye
316 mesaj

yanlız komik gelebılır ama sana bi önerım war çıkar kasanı başka  odaya götür o odadaki prize tak  öle olur gıbıme gelıyo çünkü aynısı benım arkadaşımdada olmustu ınanmamıstık ama sansımıza pc yı kendı odasına aldık arkadasın bı baktık kesıldı:d sapa sağlam çalışıyo kesınlıkle denemenı önerırım

Syanur
29-01-2009, 18:19   |  #10  
OP Yeni Üye
27 mesaj

hocam everesti kullanamadım ancak şöyle söyliyeyim ki, bende o sıcaklıklara çok kafa yordum ve çok sıkı takip ettim. Köprüler 50nin işlemci ise 60ın üstüne çıkmıyor yük altında. Ekran kartıda keza 60 civarlarında dolaşıyor. Masa üstündeki değerler de gayet makul gözüküyo. Ben buraya ekliyemedim ek bir belge olarak ancak çok önemliyse nasıl ekliyebilceğmi analtırsan gönderirim. Buarada ben HWmonitor kullanıyorum, her şeyi gösteriyo.

Ayrıca bilgisayarımı yurtta, kuzenimin evinde ve kendi evimde denedim ve farklı prizlerde aynı sonuçları verdi...((

Ahmet_79
29-01-2009, 18:42   |  #11  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

firefox kullanıyorsan önce bu eklntiyi kur

kurduktan sonra bu siteye resmi upload et
chrome://imgbot/content/tabs.xul
sonra upload ettiğin resmin üstüne gelip kopyala

ve mesaj yazarken resim ekleye tıkla sonra bu soru  işaretinin olduğu yere yapıştır(soru işaretini ben koydum anlaman için normalde yok)

Son Düzenleme: Ahmet_79 ~ 29 Ocak 2009 18:42
Kaptanos
29-01-2009, 19:58   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Aklıma sadece anakrtın yerine tam olarak oturmadığı geliyor fakat hepsi oturmuş diyorsun. Bence anakartı sevise gönder.

Syanur
30-01-2009, 15:05   |  #13  
OP Yeni Üye
27 mesaj

:D  Ah bu servis işi beni öldürüyo. Ben kasa ve güç kayanağı hariç tüm parçları yurt dışındayken toplayıp getirmiştim... Benim hatam sanırım anakartı seçerken oldu. Oldukca kalitli ama bi okadar da nazlı bir anakart(Rampage formula, ram seçtiğnide duymuştum) Bendeki corsairlerle pek uyumlu çalıştıkları söylenemez. Sanrım benim bunu bir tanıdığa götürmem gerekicek.(servisler kendilerinden alınmayan ürünlerle pek ilgilenmiyolar neyazıkki..) Başka bir fikri olan varsa lütfen iletsin. Herkese çok teşekkür ederim.