ilginç ve gülümseten bir hata!...

MerovingiaN
15-06-2006, 00:55   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
286 mesaj

selam millet.
benimn şöyle bir sorunum var.
geçenlerde sistemimdeki bir güvenlik açığından dolayı sistemim çöktü.bende verileri yedekledikten sonra format attım.ve yeni bir windows xp sp2 kurdum.format ve kurulum aşamaları sorunsuzdu.buraya kadar herşey normal.kurulumdan yeni windows'cuğuma anakart,vs. diğer donanımların driver'larını yüklemek için cd'yi cd-rom'a(ASUS DRW 1608P2S) taktım.fakat cd-rom cd'yi okumamakta direniyordu.baska cd'ler denedim onlarıda okumadı.aygıt yöneticisinden kontrol ettim.cd-rom sorunsuz görünüyor.marka,model,vs. hepsi sorunsuz bir şekilde listeleniyor.ne olur ne olmaz diye firmware güncellemeside yaptım.fakat hala aynı sorun devam etmekte.hiçbir cd  ve dvd'yi okutamıyorum.yazamıyorumda.

beni şaşkına çeviren bu sorunu çözmek için yardımlarınızı esirgemeyiniz.:)
tsk

MerovingiaN
15-06-2006, 00:58   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

kontrol ettimde eksik hata bildiriminde bulunmuşum.

ayrıca floopy'de çalışmıyor.fakat usb bellekler sorunsuz çalışıyor.
yardımlarınızı bekliyorum.

make-believe
15-06-2006, 10:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
MerovingiaN
kontrol ettimde eksik hata bildiriminde bulunmuşum.

ayrıca floopy'de çalışmıyor.fakat usb bellekler sorunsuz çalışıyor.
yardımlarınızı bekliyorum.

Sen bios'a girip farkında olmadan bu aygıtlarını disabled yapmışşsın gibi geliyor. Yada ayarlarını değiştirmişsin biostan. Bios'a gir ve bu aygıtlarını bir kontrol et, etkinler mi?

MerovingiaN
17-06-2006, 15:56   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

kontrol etmiştim ama siz söyledikten sonra bir kere daha kontrol ettim.aygıtlar etkin.hatta ne olur ne olmaz "Default" ayarları etkinleştirdim.

icakmak
19-06-2006, 21:24   |  #5  
icakmak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
195 mesaj

winxp yi yeniden kurmayı dene problem widows kurulumunda olabilir (kurulum esnasında temel aygıt sürücüleri doğru yüklenmemiştir.)Gülümseme

MerovingiaN
20-06-2006, 23:33   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

1 defa SP1 entegreli windows xp pro
2-3 defa SP2 entegreli windows xp pro
son olarakta sp2 entegreli windows xp pro ingilizce versiyonunu yükledim.
ne yaparsam yapayım sorun hala çözülmüyor...

lazrailefsanesi
22-06-2006, 01:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Simdi sacmalıklar
1)windows kurabildigine göre cd-rom fiziksel (donanımsal) bir sorunu yok.
2)güncellemeler vs yaptıtıgın halde ve farklı windows lar kurmana ragmen olmuyorsa bu nasıl bir yazılımsal sorundur boyle.
3)Bunun seni gülümsettigine emin misin? Benim başıma gelse o cd_rom coktan söküp atmistim.Sokmek dedim de aklıma geldi hani imkanın varsa ve ne alaka demezsen farklı bir cd_rom takma ve deneme sansın varmı? Ne biliyim.

MerovingiaN
22-06-2006, 06:29   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj
lazrailefsanesi
Simdi sacmalıklar
1)windows kurabildigine göre cd-rom fiziksel (donanımsal) bir sorunu yok.
2)güncellemeler vs yaptıtıgın halde ve farklı windows lar kurmana ragmen olmuyorsa bu nasıl bir yazılımsal sorundur boyle.
3)Bunun seni gülümsettigine emin misin? Benim başıma gelse o cd_rom coktan söküp atmistim.Sokmek dedim de aklıma geldi hani imkanın varsa ve ne alaka demezsen farklı bir cd_rom takma ve deneme sansın varmı? Ne biliyim.
vermiş olduğun cevap için teşekkürler.cevabının son kısmında birkaç soru sormuşsun.onlara cevap vereyim.

1- bu sorun beni gülümsetiyor hem de acı acı.
2- Farklı bir cd-rom deneme şansım var.hatta denedimde.takıtıgım cd-rom sorunsuz çalışıyor.
sorunlu diye nitelendirdiğim asus drw 1608p2s adlı ürünü başka bilgisayarlarda denedim.ürün diğer makinalarda sorunsuz çalışıyor.

şimdi gelinde siz çıkın işin içinden.bu durumda gülümsemeyipte ne yapayım????

emrozdmr
22-06-2006, 09:00   |  #9  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

bence sonradan denediğin cd rom kalsın öbürünün üstüne bi bardak soğuk su iç:D yada takas et bi tanıdığınla tabii kabul aederse:D

lazrailefsanesi
22-06-2006, 10:06   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Senin anakartla asus arasında ten uyusmazlıgı var.Anlasamıyorlar Gülümseme normalde asus'u driver güncellemesi bunu asması gerekir ama olmadı demissin.Bencede onu bi sekilde bir arkadasınla takas olayına girmen en akıllıcası.

MerovingiaN
23-06-2006, 00:50   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

işte burada iş daha bir garipleşiyor.çünkü anakartım ASUS P5GD2.:)

temelbenli
04-07-2006, 01:27   |  #12  
Yeni Üye
35 mesaj

bende bizim bu milletteki takıntıyı anlayamıyorum (Asus fanatikligi)bence asus kadar alalade bir donanım üreticisi yok.adam marka olduktan sonra işleri sallamış. 100 e yakın sistem topladım 3 tane asus ve intel işlemci kullandım 3 üde sorun çıkardı bana hemde bu arkadaş gibi kafa yedirten sorunlar.(yaşasın AMD ve MSI)

MerovingiaN
09-08-2006, 23:34   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

...bana ve bu forum sayfasını okuyan her seviyeden birçok bilgisayar kullanıcısına günlerce saç-baş yolduran bu sorunu hallettim.
nasıl mı hallettim?
çok basit.ürünü garanti kapsamında olduğu için ilgili distribütör firmaya gönderdim.onlarda "ürünün hatalı olduğunu fakat değişim yapmadıklarını,sadece tamir ettiklerini belirten" bir notla ürünü bana geri gönderdiler.
ürün şimdilik sorunsuz çalışıyor ama ne zamana kadar bunun böyle devam edeceği konusunda hala şüphelerim var.
bu forum sayfasında belirtmiş olduğum sorunla ilgili görüş belirten bütün arkadaşlara "teşekkürler" ..!

herkese iyi çalışmalar...

delikanli53
10-08-2006, 00:35   |  #14  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj
MerovingiaN
...bana ve bu forum sayfasını okuyan her seviyeden birçok bilgisayar kullanıcısına günlerce saç-baş yolduran bu sorunu hallettim.
nasıl mı hallettim?
çok basit.ürünü garanti kapsamında olduğu için ilgili distribütör firmaya gönderdim.onlarda "ürünün hatalı olduğunu fakat değişim yapmadıklarını,sadece tamir ettiklerini belirten" bir notla ürünü bana geri gönderdiler.
ürün şimdilik sorunsuz çalışıyor ama ne zamana kadar bunun böyle devam edeceği konusunda hala şüphelerim var.
bu forum sayfasında belirtmiş olduğum sorunla ilgili görüş belirten bütün arkadaşlara "teşekkürler" ..!

herkese iyi çalışmalar...

saçımı başımı falan yolmadım zaten sana donanımdandır diye açıklama yapılmış neden uzattın  onuda anlamış değilim ben.