İlgisini çekenlere TÜRKÇE ÖNERİLER

sanalbaba
17-06-2006, 19:41   |  #26  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

camera

16c., in Mod.L. camera obscura "dark chamber" (a black box with a lens that could project images of external objects), from L. camera "vaulted room," from Gk. kamara "vaulted chamber," from PIE base *kam- "to arch." Contrasted with camera lucida (L., "light chamber"), which uses prisms to produce an image on paper beneath the instrument, which can be traced. Shortened to camera when modern photography began, 1840 (extended to television filming devices 1928). Camera-shy is from 1922.

daha önce karanlık oda-cık anlamından dolayı KARALMAÇ....KARALCAK..KARALGA....sözlerini önermiştim

kamera..........karalcak.............karalmaç........karalga
webcam.........ağkaralcağı.........ağkaralmacı....ağkaralgası

video kamera.........görmek karalmacı....karalcağı....karalgası
olabilir
daha da (buldukça) eklerim
diğer öneriler için
http://www.sinanoglu.net/fikir_m ... p?p=52381#post52381
izleyiniz..

nukanta
19-06-2006, 17:22   |  #27  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

artık bu kelimeler değiştirlmez ne kadar çaba verilsede

sanalbaba
07-07-2006, 20:32   |  #28  
OP Yeni Üye
20 mesaj

değiştirilebilir bu "sözcükler"...hiç kaygılanmayalım,yalnızca üretelim
...
...
Şimdi okullu olduk
sınıfları doldurduk
sevinçliyiz hepimiz
yaşasın okulumuz

TDK yumurtası...hem de iki sarılı

çoğu oğur (zaman) utanıyorum..Dilimiz bu kadar mı küçük düşürülür...ÖN-HEKİM...yazık
Ya kapatsınlar ya bana versinler...Sonra diyorlar ki bana: -Dilimiz yetersiz...bak ne demiş TDK
Ben de diyorum ki onlara değil Arapça kamburunu, İngilizce çıbanını bile söker atar bu dil...Yunak (hamam) böceği gibi kibrit kutusunda taşır...Bakar bakar da güler.Yeter ki bilinçle işleyelim..

öneriler
intern................okullu (otar...doktor)

intern................okur (otar)
........................içerci (intern'den gelerek)
........................otarcı(k) (doktorcu(k))...(otarcılık oyunu....doktorculuk oyununu bilirsiniz...yalandan,yalancıktan otar)
internlik............otarcılık (doktorculuk)
........................okurcu (DS..haberci...okuyucu)

stajyer..............okulcu
stajyerlik...........okulculuk
...
garnizon.............orduluk
askeri.................ordusal
askeri ateşe.........ordusal elçi......ordu elçisi....ordusal büyükelçi...ordu büyükelçisi
askeri ambargo.....ordusal darlatma,darartma (darlık,darlaşmak,darlatmak,darlanmak,daralmak,darıtmak... dararmak... darartmak... darıkmak... elim darda...dara düşmek... darda bulunmak)
askerlik...............erlik
karargah.............komutluk (komut komutmak DLT)
..........................komutevi
..........................komut yurdu
emir...................komut
emret komutanım......komutla! (bağırarak söylenir)...komutla komutanııım!
emretmek...........komutlamak
emredilmek.........komutlanmak
komutlanmış-tır....emredilmiş-tir
komutlaşma zinciri.......emir-komuta zinciri
şartlanmak,koşullanmak...güdümlenmek........komutlanmak
komutlu süve......güdümlü füze (DS..süve,söve = uzun kazık...söve boy =uzun boy)
içtima etmek.......komutlaşmak...toplanmak...toplaşmak
içtima alanı.........komutlaşma alanı...komut yeri....toplanma alanı
komutça.............ordusal (askeri) tamim..genelge
otorite................komutçu (bir alandaki bilgi iyesi kişi olarak....bilmen)

otoriter...............komutkan (somurtkan'a da ne kadar benzedi..bu kadar olur...asık yüzlü...komutkan,somurtkan adam  )

...
bcn (bildirci-n...msn...haberci,elçi) söyleşilerinde çokça kullanılan....okey...ok sözü için önerilerim
onay....kısaltması...odm(onadım...onaylarım)....ony (onay)....ona
oldu.....kısaltması...od....ld (o-ld-u)

klasör.........."kapaklı" olabilir ise
dosya..........."yakalı" oluversin gitsin
diğer önerilerim için (örn:transponder,interpolasyon,extrapolasyon,modülatör,demodülatör,coder,decoder,modem)

usunuzda bulunsun

duyarlılıkla dilimize destek olun,önerileri değerlendirin,uymayan yerlerini söyleyin arkadaşlar..

sağlıkla,şenlikle kalasınız

serdarkorkut
08-07-2006, 20:53   |  #29  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

Verdiğiniz bütün bu kelime karşılıkları iyi güzel ama bence bir yerde de dalga geçme boyutlarına ulaşabiliyor(hepsi için söylemiyorum). Bi ara tren esprisi vardı, Türkçe karşılığı oturgaçlı götürgeç diye, yorumu size bırakıyorum. Bence daha mantıklı örnekler verilerek bu konuda öncülük yapılması daha güzel olur.

Saygılar..

sanalbaba
10-07-2006, 17:50   |  #30  
OP Yeni Üye
20 mesaj
sanalbaba
S.İslamaoğlu
"Ama meşhur "Oturgaçlı Götürgeç" gibi "komik" kelimeleri insanların diline....."

bu sözler dil kurumunun önerileri değildir..burada yazarak konuya açıklık getirmek isterim..
Dilimiz konusunda  halkımızı Dil devrimine karşı kışkırtmaya çalışan,gerici ,karanlık sapkınların işidir..
kim diyebilir ki
gök konutsal avrat ...hostes olsun
aklınız alıyor mu bunu?
Ne yazık ki halkımız alıklamayı (phishing) yutmuştur..Zokayı yutmuştur yani. dil devriminin(dünyada böyle bir arılaşmanın örneği yoktur) önünü kesmek için..ARAPÇA'CI (ARAPSAÇI) takımının uydurmalarıdır bunlar..
bu arada Balıklama...alıklama önerimi de duyurmuş oldum..
"balıklama atlamak" deyimini hepimiz biliriz..Buradaki B sesini düşürelim...ALIKLAMA olur..bu da doğrudan doğruya eloğlunun yaptığı gibi (aynı yöntemle) PHISHING posta karşılığıdır...
ister TÜRKÇE kullanın..ister kullanmayın ..
TÜRKİLİZ...Soy,köken bilinci olmayan TÜRK demek
TÜRKİLİZCE ise...Bu karma dili konuşan demek..
Bu sözler benim söylüğümde (literatürümde) bu anlamlara gelir
alıklanmıyalım....diye de örnekleyeyim...
Sizin aracılığınızla sanırım karanlıkta kalmış bir konuya değinmiş oldum
Sağolunuz
Size katılıyorum Microsft Türkiye övgüye değer işler yapıyor..Kutluyorum..Ancak doğaldır ki arkadan geliyor..Benim gibi gönüllülerin amacı ise onlara destek olmaktır..(Dilini savunmak töreni, ülkeni savunmaktır.)

sanıyorum buraya da göz atıyorlardır.Siz Türkiye'nin en angın (popüler),en saygın BS (bilgisayar) dergisisiniz..Yıllardır kesintisiz alırım..Bana BS yi siz(ler) öğrettiniz.
Sağolunuz..
(Yaşım 41,AMİGA,COMMODORE dan başlayarak bu işlerle uğraşırım..)

Şen olasınız..
diğer önerilerimi derlice (topluca)

sanırım bu konunun birinci yaprağını okumamışsınız..

serdarkorkut
11-07-2006, 22:45   |  #31  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

Evet okumam gerekirdi. Gereksiz kalabalık yaptım, kusura bakamyın..

sanalbaba
23-08-2006, 01:12   |  #32  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Gülünesi "teknik terimler" dedikleri
"Tank" sözünün öyküsünü biliyor musunuz bilmiyorum?
Ordu savaş aracı olarak Tank , Yapım işçilerinin yağıya (düşmana) bilgi sızdırmasını önlemek için yaptıkları aygıtın su sarnıcı (deposu,tankı) olduğu söylenerek adlandırılmış bir zımbırtıdır..

Bizdeki tam karşılık olarak da "SARNIÇ" tır.

Sarnıç birliği..taburu...tümeni
Sarnıççı....tankçı
sarnıçeri....(yeniçeri gibi oldu)...tank askeri
sarnıç yüzbaşı...binbaşı..onbaşı...çavuş

sanalbaba
02-09-2006, 16:09   |  #33  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Teknik terim..2

KANGURU

1700'lu yıllarda yaşayan İngiliz Denizci James Cook, sosyete adalarını ve Yeni Zelanda'yı keşfedip, haritalarını çizdiği 1769 yılında, Avustralya'nın doğu kıyılarını da ortaya çıkardı...

Kaptan Cook, bitki ordusunun zenginliğinden ötürü 'Botany Bay' (botanik koyu) adını verdiği koyda, Avustralyalı yerlileri ilk gören yabancı oldu. Yerlilerle el kol hareketleri ile güçlükle anlaşabilen James Cook, karınlarındaki ceplerde yavrularını taşıyan ve arka ayakları üzerinde zıplayarak hareket eden uzun kuyruklu hayvanları görünce, yine el kol hareketleri ve çeşitli işaretlerle bunların adlarının ne olduğunu sordu.Yerlilerin 'kanguru' demesinden sonra da bu hayvanları dünyaya 'kanguru' olarak tanıttı...

Aradan 50 yıla yakın bir süre geçtikten sonra, 1800'lerin başında, 'kanguru' sözcüğünün gerçek anlamı anlaşıldı... 'Kanguru', Avustralyalı yerlilerin dilinde; 'ne demek istiyorsun yabancı?' anlamına geliyordu

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 02 Eylül 2006 16:59
sanalbaba
02-09-2006, 16:58   |  #34  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Kurgucunun bitiği (defteri)
Kırmık (chip) dergisi bozaran (haziran) ayı sayısı... kıyı (kenar) boşlukları karalamalarından...
"işyeri 2007" tanıtımı konusundan (office 2007)

ribbon...kurdele demektir....diyor sevgili yazar (ÇEVİRMEN)...sağolsun
(kurdele türkçe değil..İtalyanca..
bunu da deseydi de keşke,İngilizce-İtalyanca bilim dergisi okuduğumuzu da anlayıverseydik)

öneriler
ilik........ilikli..komutlar
ilişik......ilişikli...komutlar
ilikçe......ilikçeli...komutlar
bağcık......bağcıklı...komutlar
düğcük......düğcüklü...komutlar
kelebek.....kelebekli...komutlar
yapışkan.....yapışkan...komutlar
bitişken.....bitişken...komutlar
komşu........komşu...komutlar
oğul.........oğulcuk...komutlar (arıların toplum yaşamından...oğul vermek...döl vermek... soy vermek...türemek)
türedi........türedi komutlar
belek.......belekli komutlar..(belemek..çocuk kundaklamak...kundak(yunanca))
elaltı...elüstü....başaltı....başüstü...komutlar
gölge...gölgeli düğme
kuyruk...kuyruklu düğme
kuyu.....kuyulu düğme

...ribbon button...ilişkili düğme adları neler olabilir?
ana düğme...baba düğme...oğul düğme...oğulcuklu düğme
başaltı...başüstü...elüstü...elaltı...düğmeleri

ilikli..düğme (button)..komut
ilişik-li ..düğme...komut
komşu....düğme...komut
kelebekli düğme
bağcıklı düğme
düğcüklü düğme
yanal düğme
bağıl düğme...komut
sarmal düğme
karmal düğme
yan düğme....komut
yancı düğme
yardımcı düğme

Bozaran ayından başlamak üzere,aldığım dergileri dil yanlışları açısından düzeltmeye çalışacağım..
"BİRİ SİZİ GÖZETLİYOR"

Yaprak 26
Teknoloji ve estetik
Teknoloji...bir konudaki uygulamalar bütünü demektir..uylabilim...uylam...uygulama ya da yapım bilgisi ..diye düşünebilirsiniz

estetik..şık..zarif..presentable...yakışkın
Karşılık..Uylamsal ve yakışkın
(yazının içeriği içler acısı)

detaylar....ayrıntılar
gibi(karşılıkları varken bile kullanmadıkları görkemli sözlerimiz dururken,bilgiçlik yapıp böbürlenmenin gereği yok..)
28.yaprak
entegratör......tümleyici...bütünleyici... bütünlükçü... tümlükçü....tümleştirici..bütünleştirici....toparlayıcı

daha yüzlercesinden yumuşak bir başlangıç yapmış olayım

şen kalın

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 02 Eylül 2006 17:41
Raziel
02-09-2006, 17:05   |  #35  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

nedir bu?

kusa
02-09-2006, 17:10   |  #36  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

başlıgı oku ne oldugunu anlarsın

dip:sanababa ikide bir konuyu güncelleyip üste çıkarma senin yaptığına uyanıklılık derler

Son Düzenleme: kusa ~ 02 Eylül 2006 17:23
Raziel
02-09-2006, 17:24   |  #37  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

konuya başkası da yazmıyor ki hep kendi...

Banned
02-09-2006, 19:11   |  #38  
Banlandı
51 mesaj
kusa
başlıgı oku ne oldugunu anlarsın

dip:sanababa ikide bir konuyu güncelleyip üste çıkarma senin yaptığına uyanıklılık

En azından senin gibi 10 dakkada bir konu başlığı değiştirmiyor !!! Bu arada sağol sanalbab.

Ya birde konuşsan iyi olcak ama habire mesaj yazıp gidiyon. Bu aralar gelceğini tahmin ediyordum. Dedim "sanalbaba nerde kaldı, bayağıdır uğramıyor "dedim bir baktım sanalbaba burda

sanalbaba
02-09-2006, 20:39   |  #39  
OP Yeni Üye
20 mesaj

sevgili kardeşlerim
sağ olunuz,var olunuz..
ilginiz ile beni yüceltiyorsunuz(konuyu başlara/yukarı taşıyorsunuzCool)(sorum (forum) alanını a-günlüğe (blog)dönüştürme kurgulaması)..
sizlere yaraşır,usunuza yatkın önerilerde bulunabilir miyim diye uğraşıyorum.Bir bura değil başka yerliklerde de yazıyorum,bir de çok sıkıcı bir konu olmasını istemiyorum..Arada bir gelir,konuyu yükseltirim..
Umarım hoşunuza giden,usunuza yatan sözler olursa hemencecik kullanır,çevrenizde duyurursunuz..
Dil savaşımızda bir ercik de siz olursunuz?
(okusanız da yeter..bilmemekten iyidir,bilmeye çalışmak)

us.......akıl
yerlik...site
ercik....mehmetçik...gibi..(dil)savaş eri
şen kalın

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 02 Eylül 2006 21:23
sanalbaba
02-09-2006, 21:26   |  #40  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Bu arada umuyorum ki KIRMIK (chip) dergisi yöneticileri dilimizin en azından KBS söylüğümüzün gelişmesine yardımcı olmak adına,bir özel yaprak ayırırlarsa bana/benim gibilere..dili yanan ,yüreği daralan dilseverlere de önerilerini derleyecek ,tartışacak bir alan kazandırmış olurlar..
yaygın beğeni gören öneriler dergimizde yayınlanır kamuya duyurulur...(ne de olsa bu ilerici yaklaşım da diğer konularda olduğu gibi, öncü KIRMIK'a yakışır)
şen kalın

KBS...(Kişisel Bilgisayar).......PC (Personnel Computer)
söylük....literatür

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 02 Eylül 2006 21:31
Murat Caner
03-09-2006, 08:27   |  #41  
Taze Üye
1 mesaj

Daha önce tartışmıştık. "Chip"in Türkçesi yonga değil mi? Bence oturmuş bir söz olan yongada ısrar edelim.

sanalbaba
03-09-2006, 23:38   |  #42  
OP Yeni Üye
20 mesaj

"yonga yerleşiktir" tanımınıza katılamıyorum..çoğu yerde ancak kişiler bir tümce(cümle) içinde iki,üç kez "chip" sözünü kullanıyorlarsa bunlardan birini ya da ikisini "yonga" yazıyorlar..Bunun nedeni de kuşlar gibi...cik..cik cik dememek için..

yongalamak...rendelemek
yonga........rendelemekten çıkan yapraksı parçalar demek..ince kağıt gibi şeyler..tam da "kart" benzer ne ilginçtir

chip : iz, alaya almak, budamak, çatlak, çentik, çentmek, çöp, dilimlemek, havalandırmak (top), kırılmak, kırıntı, marka, para, patates kızartması, takılmak, yonga, yontmak, fiş  ( günlük dil)
chip : kırmık, yonga, çip  ( bilişim)

yine ilginçtir,hem kırıntı hem de dilim anlamı olan bir söz

bunlar dışarıdan görünüş...bir de içeriye bakalım mı?

"wafer" dan koparılan,dilinen,dilimlenen küçük kırıntılar,parçalar "chip" oluyor.

sonuç olarak evet...yonga sözü doğru konulmuş gibi de görünüyor..(parça,talaş anlamları ile) ama bu söz çok yaygın kullanılamadığına göre ve "kart" sözüne karşılık olarak da çok "acil" bir karşılık bulmamız gerektiğine göre (kredi kartı,ses kartı,görüntü kartı,ana kart,chip kart,bonus kart,telsim kart,türkcell kart...vırt kart,zırt kart..neredeyse her tümcemizde bir "kart" sözü geçiyor..
işte bu yüzden benim (kurgusal)önerim: yonmak'tan yonga sözünü,yalnızca bir bilim dalının sözü olmaktan çıkarıp,anlamını değiştirerek "kart" karşılığı olarak kullanmak..

kart........yonga
kartotek....yongalık
ses yongası
görüntü yongası
kredi yongası
kırmık(lı) yonga...chip kart
telsim yongası
türkcell yongası
telefon yongası
.....
chip........kırmık...dilme(Derleme sözlüğü..dört köşe kesilmiş ağaç,kereste)...dilmecik
chipset.....kırmık..dilme...dilmecik takımı
chips.......dilme...dilmecik (patates)
ses kırmığı....dilmeciği
görüntü kırmığı...dilmeciği...gibi

işte benim "yonga" kurgulamam budur.
şimdi düşünelim ki
kart için "dilme"yi kullanalım (ya da başka bir şey bulmaya çalışalım)

kredi dilmeciği
türkcell dilmeciği
telsim dilmeciği
yongalı dilmecik

"elmaların yongası
aslanım aman"

mal canın yongasıdır(parçasıdır)

düşünelim bakalım
şen kalın

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 04 Eylül 2006 00:30
sanalbaba
30-11-2006, 00:07   |  #43  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Gelecekte eğer aga'da (web'de) yolak (adres) adları Türkçe yazılacaksa şimdiden öneylik olsun..
Elcesi
world wide web......www
Türkçesi
Acun Genel Ağı......aga
veveve.com...nedir

.com
(.COMmercial) A top-level Internet domain used mostly by businesses in the U.S. and Canada. However, there are .com Web sites in almost every country in the world as well as for individuals. Many believe the .com domain is the most desirable, because it was the first commercial domain name, and all the major companies in the world have .com Web sites. See .name, Internet domain name and dot-com.

Türkçesi...Tecim...tecimsel (ticaret ile ilgili...ticarî)
kısaltması...tec

http...nedir

HTTP
(HyperText Transfer Protocol) The communications protocol used to connect to servers on the Web. Its primary function is to establish a connection with a Web server and transmit HTML pages to the client browser or any other files required by an HTTP application. Addresses of Web sites begin with an http:// prefix; however, Web browsers typically default to the HTTP protocol. For example, typing www.yahoo.com is the same as typing http://www.yahoo.com.
HTTP is a "stateless" request/response system. The connection is maintained between client and server only for the immediate request, and the connection is closed. After the HTTP client establishes a TCP connection with the server and sends it a request command, the server sends back its response and closes the connection (see cookie).
Version 1.0 of HTTP caused considerable overhead to a Web download. Each time a graphic on the same page or another page on the same site was requested, a new protocol connection was established between the browser and the server. In HTTP Version 1.1, a persistent connection allowed multiple downloads with less overhead. It also improved caching and made it easier to create virtual hosts (multiple Web sites on the same server). See HTTP-NG and HTTP header.
Web Server Fundamentals
Web browsers communicate with Web servers via the TCP/IP protocol. The browser sends HTTP requests to the server, which responds by sending back headers (messages) and files (HTML pages, Java applets, etc.). See HTTP header.

Türkçesi
"İşlek Yazı Aktarma Dizinci"...kısaltması...iyad
şimdi öğrendiklerimizi yerlerine koyalım..

olarak uydurma bir ad bulalım
Türkçesi
iyad://aga.başkent-taşımacılık.tec

gelelim IP (internet Protocol) konusuna
ağbaşı (internet) üzerinde ya da bilgisayar ağlarında kullanılan IP (bilgisayar ağ kimliği) olarak atanan kimlik "numarası"...
Türkçeleşmiş oldu.
Ağbaşı Dizinci (internet protocol)
kısaltması
AD
Diyeceksiniz ki;bir de ayrıca bilgisayar adı var, onun ile karışamayacak mı bu "AD"
örn:
Ahmet dizüstü
tasarımxp0012...0013
(ağ kurulumu yapanlar bilir bunu)
bunu da üstesinden gelmek için
kullanıcı ya da oda,bölüm,çalışma öbeği adlarını
örn:
bilgisayar özel adı...olarak ayırabilirsek bu iş biter (burada iş Windows Türkiye'ye düşüyor..)
BS özel adı
BS soy adı (bağlı olduğu soy,sop,öbek (gurup) anlamında)
BS sop adı (sop..ağacın ana,kalın dalı)
BS damar adı
BS kök adı
BS öbek adı...gibi

birgün gelir de
-Türkçesi yok arkadaş, diyen biriyle karşılaşırsanız..
-Buyur kardeş, deyiverin.
yeter ki kullanmaya yüreğin olsun.
kamusu var
şen kalın

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 30 Kasım 2006 00:37
sanalbaba
18-12-2006, 23:26   |  #44  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Bugünün son nesinliği (ironisi):
Nasrettin Hoca öykülerinden "Kazanın doğurmasını/ölmesini" biliriz.
Bilgisayara virüs bulaştı..diye ilk duyduğunuzda ne düşündünüz?
Olur mu bilgisayar hasta mı olurmuş? diyenler çoğunluktadır.
Sokaktaki, BS den uzak kişilere sorabilirsiniz..Çok ilginç yanıtlar alınabilir..
Örn:
-Yok bee,bir de AŞI yaptık de bari!...gibi
işte "antivirüs" konusu..

uçuk (dudakta çıkan var ya, o)..........virüs
BAĞIŞIKLIK dergesi,yazılımı (programı)..antivirüs yazılımı
Aşı yazılımı................................virus protection sofware
uçuk savar yazılımı.....................antivirüs software
uçuk veritabanı...........................virus definitions...virus database
bağışıklık veritabanı.....................virus definitions...virus database
aşı veritabanı...........................virus definitions

Şimdi günümüzün sorusu şu:
Nasrettin Hoca da demiş ki:
Bilgisayara uçuk (virüs) bulaştığına inanıyorsun da, aşı yapıldığına neden inanmıyorsun?

Şen kalın
Görüşlerimi,önerilerimi yazdığım yerlikler.
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=9384#9384
http://www.sinanoglu.net/fikir_m ... p?p=64526#post64526

dipçe:
"İlgisini Çekenlere" duyuru.
Derleme ,Tarama Sözlüklerinin çoğunu sayısal ortama aktardım.Aşağıdaki kısayollardan ulaşıp indirebilirsiniz.
http://www.sinanoglu.net/fikir_m ... t=7045&page=1&pp=10
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=1509
Özellikle "DİLİMİZ ÇOK YETERSİZ" diyenlere önerilir.Bir daha ulu orta üfürüp de küçük düşmesinler diye.

Son Düzenleme: sanalbaba ~ 18 Aralık 2006 23:49