ilk açlişta cpu fan eror hatası veriyo

HPQ-User
18-08-2008, 19:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

hakan sormuş:
biligisayar sogukken ilk açılşta cpu fan eror hatası veriyo ama fan çalısıyo aldıgım yer anakartın özelliği o dedi ısınıca kendi otamtik düzeliyo dedi hatayı gidermek için ne yapabilirim tskler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus m3a32mvp delux anakart ekrank kartı zotac 512 mb gts 4gb kingston ram işlemci amd x2 6000 kasa asus

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

LYDER
18-08-2008, 19:29   |  #2  
LYDER avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
733 mesaj

anakart asus oldugundan herhalde asus pc probe II den mı yoksa bılgısayar ılk acılırken mı verıyor eger xp acıldıktan sonra hata verıyorsa asusun programına girip ordan cpu fan hızını arttırabılırsın bölece o rpmnın altında bıle hata vermez confıgden yapıcaksın ayarları arkadasım iyi gunler

inNteAcoME
18-08-2008, 19:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

fanın 3 pinli mi 4 pinli mi mide fanın anakarta giden kaploları var ya fana lehimli olan yeri kontrol et belki kısadevre falan olabilir. onun dışında işlemci ile uyumlu olduğundan tam oturduğundan ve termel macunın doğru sürüldüğünden emin ol çk kalın olmaması lazım

Fatih_ARMAĞAN
18-08-2008, 20:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

işlemci fanını anakart üzerindeki CPUFAN soketine takılı olduğundan emin olun.

inNteAcoME
18-08-2008, 20:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

arkadaş doğru soylüyor eğer fanın 4 eğil de 3 pin li ise cpu fan yerinesysfan soketine takılmış olabilir

hazarcan
18-08-2008, 20:29   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Fanınızın rpm'i düşük olabilir, kontrol edin.Eğer düşükse yeni bir fan almanızı öneririm. Chipsetinizin üstünde metal bir parça vardır, onun chipsetinize tam oturduğundan emin olun. Eğer oturmamışsa bir tutkal yardımıyla anakarta taşırmadan metal parçasını chipsetinize yapıştırın.

Fatih_ARMAĞAN
18-08-2008, 20:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
hazarcan
Fanınızın rpm'i düşük olabilir, kontrol edin.Eğer düşükse yeni bir fan almanızı öneririm. Chipsetinizin üstünde metal bir parça vardır, onun chipsetinize tam oturduğundan emin olun. Eğer oturmamışsa bir tutkal yardımıyla anakarta taşırmadan metal parçasını chipsetinize yapıştırın.
1. fan error sorunuyla chipset üzerindeki metal in yani pasif sogutucunun ne alakası var.

2. hiçbir zaman chipset üzerindeki pasif aliminyum sogutucular tutkal ile yapıştırılmaz.
tutkal ile yapıştırılan sogutucuların hiç bir faydası olmaz faydadan çok zararlı olma ihtimali yüksektir.
butip aliminyum pasif soğutucular thermal macun ile monte edilir.

inNteAcoME
18-08-2008, 21:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

del vs ile biosa gir ordan Hardware monitor bölümünde;
Q fan control var onu enter vera page up/down tuşları ile disable veya disable ıgnored yap bu nedir dersen yeni bioslarda bulunur ve fanın hiz kontrolünü ayarlar diseble olursa max hızda döner bu yöntem ile sorunu geçiştire bilirsin yani sorun devam eder ama bios hata vermez bir zararında olmaz sadece biraz fazla gürültü çikartır bide önemsenmeyecek kadar fazladan elektrik harcar sonuçta max 12V 12W tan 1A akım çeker.

Fatih_ARMAĞAN
19-08-2008, 01:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

lütfen kimse üzerine alınmasın ama konuyu görünce aklınıza ilk geleni söylemek bence yanlış bence soruna cevap olabilecek aen yakın bildiğimizi söylemek en iyisi..

Chipset üstündeki metali yapıştır???? CPU fan Error ile alakası ne ?

Qfan kontrol u disable et???? CPU Fan Error ile alakası ne ???

tamam bunlar bir öneri fakat cevap almak isteyen kişi için kafa karıştırıcı şeyler.

lütfen soruya direkt olarak cevap olabilecek şeyler yazın arkadaşlar ya..

lütfen ukalalık yada bi isyan olarak algılamayın daha somut elle tutulur şeyler vermek en iyisi..

LYDER
19-08-2008, 01:39   |  #10  
LYDER avatarı
Yıllanmış Üye
733 mesaj

sakarboya katılıyorum 40 kere olelım bu kendım ıcınde gecerlı 1 kere soleyelım

inNteAcoME
19-08-2008, 01:56   |  #11  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

"Qfan kontrol u disable et???? CPU Fan Error ile alakası ne ???"
haklısın bede hak veriyorum ama "Qfan kontrol" ne olduğunu bilmiyorsun herhalde. Qfan kontrol= güncel anakartlarda bulunan 4.pinin kontrolunü sağlar. yani cpu çok ısınıyorsa 4.pine o yönde akım göndererek kanın hızını artırır. aynı şekilde cpu az ısınıyorsa 4.pine o yönde akım göndererek kanın hızını keserek gürültüyü önler ve elektrikten tasarruf eder. eee ne alaka diyecek olursan "CPU Fan Error" fanda bi sorun olduğunu biliyoruz dğru takılmış ozaman sorun ne 4. pinde bi problem var ilk 3 pin sağlam ki pan çalışıyor. ayrıca google yazıp aratırsan sadece ben bu fikirde deilim yapmayın arkadaşlar bu iş böyle olmaz bu işler teknik bilgi gerektirir:)

Son Düzenleme: inNteAcoME ~ 19 Ağustos 2008 02:51
Fatih_ARMAĞAN
19-08-2008, 10:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

dostum emin ol Qfan ın çalışma mantığını en az senin kadar iyi biliyorum.
tartışma mevzusu yaratmaya hiç gerek yok. yok teknik bilgi gerektirirmiş vs.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 19 Ağustos 2008 11:09
inNteAcoME
19-08-2008, 11:24   |  #13  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

eğer mantığını biliyor olsaydın qfanı devredışı bırakmanın geçici bir çözüm olabileceğenide bilmen gerekirdi. burda amacım senle tartışmak deil esas soron sahibini sorunun çözmek. Arkadaşım bu yöntemle hata mesajını atlata bildiysen eğer sorunu anladım ve uzun ve kesin bir yöntem yazacağım. Sakarboy biz pcciler dostuz ara da olur böyle şeyler öyle çıkışında refles olarak tepki verdim bi kusurum olduysa özür dilerim arkadaş hata yı atlata bildin mi atlatamadın mı? atlattıysan biraz uzun kesin ve net bir çözüm yolu var onu yazcam eğer atlatamadıysan BT çok komplike bi daldır yani herşey birbirini etkileye bilir çözüm aramaya devam ederim çevabını dört gözle beklıyorum.

İyi çalımalar...
inNteAcoME

mahoo1989
19-08-2008, 18:31   |  #14  
Taze Üye
9 mesaj

HPQ-User yapaman gereken bios a gir POWER-  HARDWARE MONİTÖR   - CPU FAN SPEED secenegini Ignored yap cpu fan hatasını gidermiş olurusn dene ve gör sonra bunun neden oldgunu ögrenmek istersen anlatırım ama cok uzun hıkaye diye sımdı yazmıyorum...

Fatih_ARMAĞAN
19-08-2008, 18:38   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
mahoo1989
HPQ-User yapaman gereken bios a gir POWER-  HARDWARE MONİTÖR   - CPU FAN SPEED secenegini Ignored yap cpu fan hatasını gidermiş olurusn dene ve gör sonra bunun neden oldgunu ögrenmek istersen anlatırım ama cok uzun hıkaye diye sımdı yazmıyorum...
bu işe yarayabilir.. aklıma gelmemiştiZonk

omerfaydali
19-08-2008, 18:51   |  #16  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

cpu fanını kapatman bişeyşeri çözmek değildir cpu fanını takıldığı yere bak kasa fanını takıldığı yere takılırsa fan çalışır ama sorun verir birde fanı değiştir öyle dene aldığın yeredeki gibi sonradan o sorunu çözer diye biş şey olamaz benim bildiğim ise qfan olayı işlemci ısısına göre fanın dönüş hızını belirler diye biliyorum

h981201051
05-07-2010, 19:59   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi. ben stok fan yerine sunbeam core connact freezer aldım. stok fan dört pinli bu ise 3 pin. zaten anakartta cha fan 2 slotuna taktım. sıcaklık düştü. 30 derece cpu. ama acılışda cpu fan errror diyor ne yapmalıyım?

h981201051
05-07-2010, 20:03   |  #18  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi. ben stok fan yerine sunbeam core connact freezer aldım. stok fan dört pinli bu ise 3 pin. zaten anakartta cha fan 2 slotuna taktım. sıcaklık düştü. 30 derece cpu. ama acılışda cpu fan errror diyor ne yapmalıyım?

Abruzzi
07-07-2010, 23:13   |  #19  
Abruzzi avatarı
Taze Üye
11 mesaj

daha önceden böyle bir hata veriyormuydu yada siz donanımda bir değişiklik yaptıktan sonramı oldu bu önemli bir detay fanın güç kablosunun 3 veya 4 pinli olup olmadığı kontrol edin 4 ise 4 pinli güç vericiye takın aynı hata devam ediyorsa kasa kapağına bakın çalışıyor ise biostan f1 faild hata göstericisini disable yapın bu işlemi yapmadan önce dikattli bir şekilde fanı izleyin duraklamalar yapıyorsa ki sistemde de donmalar olur hiç biri işe yaramazsa bir cpu fanı almanızı tavsiye ederim :)

Kizil Dogan
21-09-2016, 08:30   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

ALLAH razı olsun kardeşim sorunu çözdüm sayende çok sağol . beyler benim pc 4-5 yıllık şuan pc yi ilk aldığımdan beri kasadan çok ses geliyor acaba sesini azaltma yöntemi var mı pc hiç ısınmıyor

thepatriot
01-03-2018, 09:30   |  #21  
Taze Üye
17 mesaj

aynı sorunu yaşayan var ise benim gibi, şu sitede yazılanla kolayca çözdüm. tavsiye ederim. 
Asus Anakart CPU Fan Speed Error Detected hatası