İlk zamanlar hızlıydı ama şimdi çok yavaş..

hamann7725
07-11-2008, 14:11   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Arkadaşlar utorrent ilk zamanlar çok hızlıydı ama şimdi çok yavaş.Ayarlardan ne yapmam gerekir? Port açmalısın diyorlar ama o da hack saldırılarında açık bir kapıymış.Port açmayada korkuyorum.Ayrıca port açınca o port internet hızını işgal edip bağlantıyı çok yavaşlatıyormuş.Fotoda torrenlerin başında oklar var bazıları aşağı kırmızı bazılarıda aşağı mavi.Bazıları ise yukarı yeşil bazıları yukarı kırmızı.Bunlar ne anlama geliyor.Birde Seed ve Peer var.Parantezdekiler ne anlama geliyor.Yardım ederseniz çok sevinirim.Bu torrent işi yılan hikayesine döndü.

[/URL]
[URL=http://g.imageshack.us/img519/utorrentdq8.jpg/1/]

Son Düzenleme: hamann7725 ~ 07 Kasım 2008 14:12
Toxic
07-11-2008, 15:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

siteye girişinde download yapışında cookie denilen dosyalar sistemini doldurur ccleaner yazılımını indir ve sistemine bakım yap

panda34
07-11-2008, 16:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Rapidshare gibisi yok diye bu yüzden diyorum işte ,
Torrent'ten 3 haftada 100gb indirebilen varmı ??
Ben Rapid Premium ile 3 haftada 100gb indirdim ,
hemde ne virüs girdi , ne de hacklendim !!!

Banned
07-11-2008, 16:26   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım öncelikle sen o programı neden türkçe dil paketini indirip türkçe kullanmıyorsun anlamadım ama neyse.şimdi gelelim senin sorularına bence utorrent için port açmana gerek yok şahsen ben açmadım öyle kullandım bir süre şimdi İMD geçtim.utorrent ile ilgili ayarlar google amcada ziyadesi ile mevcut utorrent resimli anlatım diye yazarsan çıkar.yalnız şunuda belirteyim eğer bir dosyanın seeds sayısı ne kadar fazlaysa o dosya senin bilgisayarına o kadar hızlı iner ama seeds sayısı azsa o zamanda geç iner bu o dosyanın seeds sayısı ile alakalı çünkü seeds sayısı fazla olanları tercih edersen torrenti çabuk indirirsin.renkli okların ne anlama geldiğini ise şöyle açıklayacağım
1-mavi ok:dosya iniyor
2-yeşil ok:dosya upload oluyor(yani sen o dosyayı nasıl başkalarının bilgisayarından indirmişsen dosya tamamlandıktan sonra başkalarıda senin bilgisayarından indirmeye başlıyor)istersen download bitince üstüne tıklayıp  x işaretine tıklayıp kaldırabilirsin bu sana kalmış.
3-kırmızı ok yeteri kadar seeds olmadığı için dosya inmiyor yarıda kaldı demektir.
şimdi gelelim seed ve peerin ne olduğuna;
seed:Torrent'ta bulunan dosyanın tamamına sahip olan peer dosyanın yüklenmesi bittikten sonra sen onu kapatana kadar o dosya istemci tarafından paylaşılmaya devam edecektir.işte bu işlem seed etmek (ya da seeding) diye adlandırılır, yapanlara da seeder denir.ayrıca elindeki bir dosya için torrent medadata dosyası hazırlayıp onu internette bir tracker'a gönderir, sonra da kendi programında o torrent'ı açar yükleme yeri olarak da paylaştığın dosyanın bulunduğu yeri gösterirsen anında seeder olursun.sendeki dosya başkasında olmadığı için de tek seeder olursun orası ayrı.ayrıca tracker'a gönderilen yeni bir dosyanın bir veya daha fazla kişi tarafından seed edilmesi gerkeir ki diğerleri de o dosyayı yükleyebilsin.unutma tracker dosyanın asıl içeriğini bilemez ve barındırmaz o yüzden tracker'a gönderdiğin bir torrent'ı paylaşıma açman gerekmektedir.

peer:peer, sistem üzerinde bağlanıp dosya indirdiğin bir başka bilgisayardır, tıpkı senin gibi.yani sende  bir peer'sindir bir download'a başladığında. genellikle peer'larda bir dosyanın tamamı bulunmaz eğer bulunsaydı seed olurlardı.bazı kişiler peer'ları leecher (sülük anlamına gelir) olarak da tanımlar,leecher'lar işleri bittiği gibi programı kapatıp yüklediği paylaşmayı durduran peer için denir.bir peer için yapılacak doğru hareket dosyayı bitirdiği zaman yani seed iken bir süre daha paylaşımı kesmemesidir.kısaca peer download eden kişi olur.

hamann7725
08-11-2008, 02:13   |  #5  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

ayarları sonradan türkçe yaptım.ama bir sürü seeder olmasına rağmen hız yavaş.millet dial up mı bağlanıyor nedir?  :)

Banned
08-11-2008, 02:26   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bende de aynı sorun oluyordu. baktığın zaman seeds sayısı fazla olan bir dosya bile geç inebiliyor bu birazda senin internet hızınlada alakalı.